sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Kar Yağışlı
1°C
Ankara
1°C
Kar Yağışlı
Pazartesi Çok Bulutlu
-1°C
Salı Çok Bulutlu
-1°C
Çarşamba Az Bulutlu
1°C
Perşembe Az Bulutlu
1°C

ASIL CAHİL KİMDİR? 2

ASIL CAHİL KİMDİR? 2
30.11.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd yerleri, gökleri ve ikisinin arasındakileri emsalsiz bir şekilde yaratan, bizleri hidayet olarak kitabı vahiy eden, kainatın efendisi, tek ve yegane İlah, Rab, ibadet ve itaat edilmeye layık olan Allah Azze ve Celle’ ye mahsustur. Salat ve selam Peygamberlerin sonuncusu, yaşayan Kur’an, kendisine tabi olunmadıkça cennetin imkansız olduğu, müminlere karşı şefkatli, kafirlere karşı ise şiddetli olan Hz.Muhammed Mustafa (sav)’ ya, Aline , Ashabına, bugüne kadar yaşamış, bugün yaşayan ve bugünden kıyamete kadar yaşayacak olan tüm Müslümanların üzerine olsun

Bir önceki yazıda Kur’an’da kullanılan cahil kelimesinin dünyevi ilimlerden uzak olanlar için değilde öncelikle Allah’ ı tanımayan sonra Kitab’ını bilmeyen ve gönderdiği Peygamber (sav)’e ittiba etmeyenler için kullanıldığını söyledik. Kur’an’da Allah (cc) müşrikleri cahillikle nitelemiştir. Allah (cc) Rasulüne müşrikleri bir tek Allah’a kulluğa davet etmesini istemiş onların cevabı ise Allah’ın Rasulünü Allah’tan başakasına kulluk etmeye cağırmak olmuştur. Ve onların bu tutumundan sonra Allah (cc) Peygamberine şöyle demesini istemiş “ De ki; Ey cahiller! Bana Allah’tan başkasına kulluk etmemi mi istiyorsunuz? (Zümer 64)

Allah (cc) insanları ve cinleri bir tek kendisine kulluk etmeleri için yaratmıştır (zariyat 56) yaratılış amacımız sadece ama sadece Allah’a kulluk etmektir. Merhum Elmalılı Hamdi Yazır’ın dediği gibi kulluk etsinlerden murad tanısınlar, bilsinler diye yarattım manasındadır. Çünkü ancak tanımakla, bilmekle doğru bir kulluk yapılabilir. Allah’a ortak koşan müşriklerin şirk koşma sebebi zümer süresinin ilerleyen ayetlerinde bizlere bildirilmiştir. “ Onlar Allah’ı hakkıyla takdir edemediler” ( Zümer 67) Allah’ ı tanıyamadılar, tanımak için bir çaba harcamadılar, böyle bir gaye ve amaçları olmadı. Gökte ve yerde Allah’ ı tanıtan onca ayete sayısız ve sınırsız işaretlere bakamdılar, üzerinde düşünmediler, tefekkür etmediler ve bu sebeblerden dolayı Allah’a ortak koştular, Allah’a ait olan bir ve birden fazla özelliği Allah’tan başkasına verdiler. Dediğimiz gibi Kur’an’da kullanılan cahil sıfatı halk arsında kullanılan cahil sıfatından farklı bir anlam içerir. Kur’an’da ifade edilen cahillik, kişinin yaratılış amacından, Alemlerin Rabbi olan Allah’ın üstün özelliklerinden, kendisine gönderilen Kitap’tan ve ebedi hayatını ilgilendiren konulardan habersiz olması ve bu cehaletin ortaya çıkardığı yaşam biçimini, hayat tarzını normal görmesidir.

Tabi sadece Hz. Muhammed (sav)’e karşı gelenler ya da davetine olumsuz cevap verenler cahillikle nitelenmemiş. Kur’an’da gönderilen diğer peygamberlerin çağrısına olumsuz cevap veren kavimlerde cahillik ile nitelenmiştir. Bunlardan biri de Hud (as)’un peyganber olarak gönderildiği Ad kavmidir. Hud as onları bir tek Allah’ ibadet etmeye davet edince onların cevabı; “ Dediler ki; Sen bizi ilahlarımızdan çevirmek için mi bize geldin? Şu halde eğer doğru söyluyorsan, tehdit ettiğin şeyi, bize getir. (Hud) Dedi ki; İlim ancak Allah katındadır. Ben size gönderildiğin şeyi tebliğ ediyorum; ancak sizi cahillik etmekte olan bir kavim olarak görüyorum.” ( Ahkaf 22,23)

Hülesa Kur’an’ göre cahil, okuma yazma bilmeyen, teknoloji aletlerini kullanamayan yada dünyevi ilimleri bilmeyenle sınırlı değildir. Cahil ya da asıl cehalet Allah’ı tanımama, O’nu tek İlah, tek Rab olarak bilmemek, Peygamber (sav)’in getirdiği yola tabi olmamak, Kur’an’ın emir ve yasaklarına riayet etmemektir. Zaten dikkat edersek Hz. Muhammed (sav), gerek nesep gerekse kültür ve en önemlisi Mekke’nin lideri konumunda olan Ömer bin Hişam’a Ebu Cehil yani Cahillerin babası, cehaletin atası demesi de bu sebepledir. Yoksa dünyevi ilimleri bilmeyen biri olduğu için değildir. Tabii ki bu durum bir tek Ebu cehil için geçerli olan bir durum değildir. Bir kimse dünyalık olarak prof. dahi olsa fakat Allah’ı tanımıyor, Resulünü takip etmiyor, Kitab’ına uymuyorsa o kimse Kur’an’ın ifadesiyle cahildir. Hatta Allah’ın tanınmadığı, tek İlah olarak kabul edilmediği yani otoritenin, hakimiyetin Allah’a verilmediği dolayısıyla Allah’ın kanunlarına uyulmadığı dönemi ifade ederken Allah Resulü (sav) Cahiliyye dönemi olarak ifade edilmiştir. Allah’ın emir ve yasaklarını uygulamayan idarelere de cahiliyye idaresi demiştir. Yine bu gerçek bizlere Kur’an’da şöyle bildiriliyor; “Onlar hala cahiliyye hükmünü mü istiyorlar? Kesin inanan bir toplum için hükmü Allah’tan daha güzel olan kim vardır? (Maide 50)

Selam ve Dua ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.