sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

KIRILMA NOKTASI

KIRILMA NOKTASI
21.02.2019
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Kur'an Dinle

KIRILMA NOKTASI

Hamd âlemlerin Rabbi Rahman, Rahim, din gününün sahibi Allah (c.c)’ya mahsustur. Salat ve Selam Hz. Muhammed (s.a.v)’e, âline, ashabına ve bütün Müslümanların üzerine olsun. İnşaAllah

Allah (c.c) yokluktan varlık âlemine çıkardığı yaratılmışlara baktığımızda insan ve cinleri imtihan etmekte insan cinsinden olan yaratılmışların niye, niçin imtihanda olduğunun üzerinde yoğunlaştığımızda. Misakta verdiği sözle, beraber, emaneti yüklenmesi Bu sorunun cevabı olarak Kur’an yolumuza ışık tutmakta, belirsizlik ortamından bizi alıp hikmet ve nedenleri önümüze sermektedir.

Sesli Makale

Allah (c.c) insanları Ahsen’i takvim olarak yaratmıştır. Fıtrat özellikleriyle insanı değerli kılmıştır. Fıtrat özellikleri kaybedip tevhidden uzaklaşan fertleri de esfele safilin sınıfına düşmüşlerdir. Hz. Peygamber (s.a.v) ve güzide ashabını sonraki topluluklardan Allah (c.c) itaat, kulluk, ibadet noktasında çözülmeler başlamıştır. Yavaş yavaş olsa bile küçük küçük çözülmeler bugün dağ gibi önümüzde durmakta. Bu çözülmenin tarifini Hasan’ı Basri (rh.a):  “Sizden önce öyle insanlar gördüm ki, onları siz görseydiniz deli derdiniz onlara, onlar sizi görseydi Müslüman demezdi.” Tabiin döneminin değerli âlimlerinden birinin tanımı bu şekilde bu çözülmelerin sonucu vahim duruma gelmiştir ki. İnandığını söyleyenler, ben de Müslümanım diyenler inanmaları, Ben de Müslümanım deme iddiaları onları ispata götürmüyor. Allah (c.c)’dan başkalarına kulluk ederek, ilah olarak kabul ederek Elhamdülillah Müslümanız iddiasındalar. Evet, çözülmenin en vahim hali bu olsa gerek Kur’an kitabımdır demesine rağmen hayatında zerre eseri olmayan Kur’an kitabımdır iddiası, hayat ölçüsü heva ve şeytanken Kuran kitabımdır iddiası durumun ne kadar vahim olduğu bu günümüz Müslümanlarının gözleri önünde bu konunun çözümü için düşündüğümüzde kırılma noktasını tespit etmek arızanın nereden başladığını bulmak gayesiyle tefekkür etmek ve dertlenmek her Müslümanın görevidir. Maddeci toplumlara baktığımızda insanları sınıflara ayırması, izzetli ve alçak gibi sınıflara değer ölçüleri para, mal, mülk gibi durumlara göre kişiler değer kazanır. Zengin olan biri tercih yaparken hatalı yapacağı tercihler ticaretinde, içinde kendisinin sonunu hazırlar. Zenginlikten iflas ederek fakir olabilir. Böylece İzzet’ten alçakla düşer, günümüzde de iflas edip hiçbir şeyi kalmayan kimseleri görmekteyiz. Kişiyi iflasa fakirliğe götüren hayatında bir Kırılma Noktası vardır. Yanlış tercihlerle beraber önüne geçemediği bir alçalış, fakirliğe her geçen zaman daha fazla yaklaşmasına sebep olan tercih noktası aynı zamanda kırılma noktasıdır. Kişi için insanlık nasıl bu duruma geldi diye baktığımızda Allah (c.c) tanımamak veya tanımak uzaklaşmak olarak önümüzde. Ahsen’i takvimden, esfeli safiline hızlı geçişler ve yığınların oluşmasının sebebi Allah (c.c) tanımamaktadır.

İki tane kitap vardır. Allah (c.c) nazil ettiği kitap Kur’an ve Kâinat nizamıdır. Allah (c.c) Kur’an’da kendini tanıtmıştır. Hz. Peygamber (s.a.v)’e ilk inen vahiy Alak – 1. Ayettir. “Yaratan Rabb’inin adıyla oku” ve veda haccında inen Maide 3. ayet “Bugün size dininizi Kemale erdirdim üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslami beğendim” arasında ciddi bir bağ vardır. İlk inen ayet ile oku emriyle beraber veda haccında ki Maide 3 dinin tamamlanması, Allah (c.c) kendisine kulluk edebilmeleri ve hiçbir şeyi ortak koşmamaları için kullarına Vahiy ile kendini tanıtmış, tevhidi hayat yaşamalarının önündeki bütün engelleri kaldırmıştır. Kuran’ı anlayarak ayetlerin üzerinde gereğince düşünerek kullarının buna ulaşmasını sağlamıştır. Kâinat nizamında ki varlıkların üzerindeki güç, otorite, egemenlik ve Allah (c.c) isimlerinin tecellisi ile kendini tanıtmıştır.

Örnek verecek olursak; bir cinayet işlendiğinde hemen olay yeri inceleme gelerek cinayeti işleyen faili bulmak gayesi ile görgü tanıkları, olay yerindeki boş kovanlar, topraktaki ayak izlerini, suç aletindeki parmak izlerini, Criminal çalışmayla faile ulaşmak, kim olduğunu tespit etmektir amacı. Müslüman Allah (c.c)’ın yarattığı Kâinat nizamına bakarak kâinatı idare eden, çekip çeviren, gücün sahibini O’ azamet sahibinin delillerine bakmak, incelemek suretiyle tanıması, tıkır tıkır işleyen düzeni idare eden, failini tespit etmesi gereklidir.

Ahsen’i Takvim’e ulaşmak, bu değerle hayat yaşamak Allah (c.c)’ı tanımak, birlemek, iman etmek kaçınılmazdır. Rabbim kendisini kapasitesi oranınca tanıyan kullarından eylesin. Rabbim sözün en güzeline tabi olmayı nasip etsin inşallah. (Âmin)

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.