sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

KALBİ HASTALIKLAR – KİBİR 2 –

KALBİ HASTALIKLAR – KİBİR 2 –
20.06.2019
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd âlemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, din gününün sahibi Allah azze ve celleye mahsustur. Salat ve Selam, önderimiz, örneğimiz, kendisine iman, itaat, ittiba olmadığı sürece kurtuluşun mümkün olmadığı son peygamber Muhammed Mustafa (s.a.v)’e âline, ev halkına, sahabesine ve tüm mümin ve müminelerin üzerine olsun İnşaAllah.

Bu ayki yazımızda Allah azze ve cellenin izniyle kibrin sebeplerini yazmaya devam edeceğiz.

Kur'an Dinle

2) İbadet: İbadeti sebebiyle kibirlenmekte büyük felakettir. Bundan dolayı ‘’çok ibadet edenin kibirden kurtulması zor olur.’’

İbadetlerin çokluğuyla kibre kapılan kişilerin, çeşitli yönlerdeki ibadetleriyle üstünlük tasladığı görülür.

-Abidlerin bir kısmı kıldıkları namazların çokluğuyla gururlanır ve başkalarına kibir gösterirler. Namazlarındaki rükû, secde gibi bölümleri en iyi bir şekilde yapmak için çok gayret gösterirler. Okudukları surenin her harfini esasına uygun okumak için çalışırlar. Bütün bu yaptıklarını yapamayan birini gördüklerinde, onun namazının yüce Allah katında kabul edilmeyeceğini düşünür ve o kişiyi küçük görürler. Böyle davranan kişiler ne yazık ki namazın hakikatinden habersiz, okudukları surenin manalarını şuurundan uzaktırlar.

-Kısa zamanda Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuması sebebiyle gururlanıp kibirlenen bir kişiye de rastlayabiliriz. Yüce Allah’ın kelamının içinde yer alan hikmetleri anlamaktan, onları uygun hareket etmekten uzak olan bu kişi; Ashab-ı Kiram’dan bazılarının, bir ayeti kerimenin manasını anlamadan, onu hayatlarına tatbik etmeden diğer ayeti kerimeyi okumaya başlamadıklarını bilseydi herhalde bu haliyle kibirlenmezdi.

Sesli Makale

-Bir grup abid ise, sık sık tutukları nafile oruçlar sebebiyle kibre kapılırlar. Dillerini dedikodudan, gözlerini harama bakmaktan alıkoymayan bir bakıma farzları terk edipte nafilelerle kurtulacaklarını bekleyenlerin hali kadar acayip hal görülmüş müdür?…

-Bazı insanlarda, iyiliği teşvik kötülükten men etme işinde karşılarındaki insanların kalplerini kırmalarına, bu işi bağırıp çağırarak yapmalarına rağmen kibre kapılırlar. Onlar için diğer insanlar günahlar içindedir ve helak olmaları çok yakındır. Yaptıkları uyarı sebebiyle kendilerini mürşit veya önder olarak görmeleri mümkündür. Bu kişilerin yaptıkları yıktıklarının yanında çok küçük kalır. Bütün bunların yanında inşalara yapmalarını tavsiye ettikleri şeyleri yapmaz, men ettikleri şeyleri kendileri yaparlar.

-Bir kısım insanda dünyanın çeşitli zevklerine önem vermediklerini göstermek için, eski elbiseler giymek gibi bazı davranışlarda bulunurlar. Kendilerine bir şey verilmek istendiğinde, dünyaya önem veriyor denilmesin diye o şeyi almaktan kaçınırlar. Esasında içleri, dünyadaki sevilenlerin en büyüğü olan şöhret sevgisiyle doludur. Dünyaya kıymet vermeyen bir insan görünümünde olmaları sebebiyle, zenginlere karşı savaş açarlar onları küçük görürler.

İbadetleriyle gururlana kişiler zannederler ki insanların onları övmeleri, onlara saygı göstermeleri, yüce Allah katında sevilen kullardan olmalarına delildir. Hâlbuki bu övgü ve saygı insanların onların içindeki pislikleri bilmemelerinden ileri gelmektir.

Kibirlerini hem sözleriyle hem de hareketleriyle açığa vuran âlim ve abidler en kötüsüdürler. Bunlar kibirleri sebebiyle haset, yalan ve emsallerini kötülüğünü isteme gibi çirkin hareketleri de çekinmeden yaparlar.

Sevgili Peygamberimizin, ‘’Cennete kalbinde hardal tanesi ağırlığınca kibir bulunan kişi giremez.’’ Buyruğunun şuuruna eren birinin, kibir göstermesi düşünülemez.

‘’Müslümanı hakir görmek kişiye kötülük olarak yeter.’’ (Müslim)

‘’Kendini beğenen helak olur.’’ (Buhari)

Rabbim; ibadetlerimizi rızasını kazanmakiçin bir araç kılabilen kullarından olabilmeyi nasip etsin.amin…

Selam ve Dua ile…

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.