sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

ALLAH(CC) YOLUNDAKİ ERE BAZI NASİHATLER KONU: ŞAHİTLİK

ALLAH(CC) YOLUNDAKİ ERE BAZI NASİHATLER KONU: ŞAHİTLİK
19.07.2019
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

 

Hamd Allah(cc) zatı celaline, azim olan egemenliğine yaraşır biçimde sonsuz hamdler O’na mahsustur. Salat ve selam Hz. Muhammed(sav), aline, ashabına ve bütün Mü’minlerin üzerine olsun İnşaAllah.

Kur'an Dinle

Konumuza şöyle bir giriş yapacak olursak, düşünün, tasavvur etmeye gayret gösterin. Allah(cc) rızasına ermek ve kurtulmak isteyen, böyle bir düşüncesi olan kişiye sesleniyorum. Düşünün kıyamet kopmuş, tekrar dirilmeyle beraber, haşr, hesap, mizan, sırat gibi dertli merhaleler seni beklerken, tabiri caizse canından can giderken bu engelleri aşma sıkıntısından birde bakmışsın kevser havuzunun başında Rasulullah (sav) seni bekliyor, gidiyorsun sevgiye karşılık veriyorsun, Rasulullah (sav) sana hoş geldin diyor. Kendi elleriyle sana kevser havuzundan içiriyor. Korkun karşılaştığın merhalelerden dolayı, Rasulullah(sav)’le buluşmayla yaşadıklarından dolayı güvene dönüşüyor. Daha neler neler burada hayalimizin stop düğmesine basıp şöyle desek, isterimiz değil mi? bahsettiğimiz o kişi olmayı Rasulullah (sav) ve diğer Mü’minlerle orada ve cennette beraber olmayı, ashabla beraber olmayı bu saydıklarımızın gerçekleşmesi için biraz sabredip, Rasulullah(sav) ashabla dünyada da beraber olacaksın ki kevser de, cennette beraber olasın. İşte bunu iyi anlamalıyız. Onlarla dünyada da beraber olmak onlar gibi şahidlik yapmak şahid olmak gerek nefiste, gerek yeryüzüne uygulanır hale gelmesi adına davet ve cihat da gerçekleşir.

Müslümanlık İslam’ın savunuculuğunu yapmaktır kuşku yok ki ağır bir görevdir. Davet esnasında imkansızlık, zorluklar, davanın istediği hedefler doğrultusunda mücadele ağır bir sorumluluk istediği hedefler insanları delilsiz bırakma hesap gününde gerçekten zor bir görevdir. Görev, sorumluluk ne kadar zor olursa olsun Müslüman görevini ifa etmek, tebliğini yapmak zorundadır. Aksi takdirde gevşeklik, vurdumduymazlık, tembellik, zayıflık sebebince bu ağır görevin şuurundan ve yerine getirmeden gafil olunması demek işlem dışı bir şahidlik yapmak anlamına gelir.

Allah(cc) İslam için Şahidlik yapılmasını istemektedir. “Böylece biz size insanlara şahid (ve örnek) olmanız için vasat ümmet kıldık; Peygamber de üzerinize şahid olsun”(Bakara 143)

İslam için şahid olmak, kişinin kendi benliğinde başlar. Aile, belde, şehir ve arzın tamamını hedefleyen bir şahidliktir. İslam için şahid olmak demek İslam’ın pratik bir örneği olmak demektir. Başlangıç noktası budur. Cahiliyenin hakim olduğu yerlerde yaşayıp Müslümanın ilk şahidliği kendi hayatını İslami ölçülere oturtturmaktır. Pratik yaşantıda İslam’ın insan hayatını kapsayan fıtratıyla uyumlu olan fiiller, toplumda şu düşünceleri oluşturması iman ne güzel bir şey. İslam ne güzel dindir. Algısının oluşmasıdır. Şahidliğin doğruluğunu gösteren itiraftır aynı zamanda. Bir kimse nefsinde kendi benliğinde şahidlik şuuru olmaması bu görevi yerine getirmediğini gösterir aynı zamanda. Şu cümleler acaba size yabancı mı yoksa senden mi bahsediyor. Yakın çevreden duyduğun o kadar kitap okuyan, bu davranışların uygun mu? Yıllardır sohbete gidiyorsun sen hiçbir şey öğrendin mi? hocaların kim bir görüşmek istiyorum onlarla..? Söz verip yerine getirmiyorsun bu uygun değil vs… gibi eleştiriler. Müslümanların İslam uğrunda şahitlik yapması Allah(cc) emridir. Kendi benliğinde bunu oluşturamayanlar İslam’a karşı aykırı bir şahidlik içindedirler. Şu unutulmamalıdır. Kişiliği, ahlakı, davranışı ve yaşamıyla bu dinin canlı bir örneği haline getirmeyen kimse şahidlik görevini yapmamış demektir. Şu ayeti iyi anlamalıyız.

Sesli Makale

“Ey Rabbimiz! Bize indirmiş olduğuna iman edip, peygamberine uyduk. Sende bizi şahidlerle beraber yaz.”(Al-i İmran 53)

Bu şahidliğin devamı için davet, tebliğ görevleri göz ardı edilemez. Kendi benliğinde şahidliğin oluşmasından sonra insanları davet etmelidir. Şahidliğin devamı sürdürülebilirliği adına olamazsa olmazdır. Şahidliğin diğer bölümlerinden gafil davet, tebliğ, cihad alanlarındaki bir fert yetersizlik içindedir. İslam’ın hayata egemen olması adına davet ve cihad şahidlik alanları iyi anlaşılmalıdır. İşte kevserde olmak istiyorsak konumuzun başındaki sahnede, şimdi burada yani dünyada başlar beraberlik. Onlar şahidliklerini ketmetmeden var güçleriyle yerine getirdiler. Sıra sende ve bende.

Selamun Aleykum Tevfik Allah’tandır…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.