sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 92. AYET

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 92. AYET
30.12.2023
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah(Celle Celaluhu)’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

92- Şüphesiz Musa size apaçık delillerle geldi. Sonra siz onun ardından zalimler olarak buzağıyı ilah edindiniz.

Kur'an Dinle

Şüphesiz ki Musa size, asasını denize vurarak denizi yarması, elini cebin­den çıkardığı zaman bembeyaz görünmesi gibi, kendisinin hak Peygamber oldu­ğunu ve doğru söylediğini gösteren apaçık deliller getirdi. Sonra siz, Musa rabbine vermiş olduğu sözü yerine getirmek için sizden ayrılıp Tur dağına gittikten sonra buzağıyı ilah edindiniz. Böylece kendi kendinize zulmetmiş oldunuz. Çünkü sizler, ibadete layık olmayan bir şeye ibadet etmekle azabı hak ettiniz.

Bu âyet-i kerime, kendilerine bir menfaat ve zarar sağlayamayacak olan buzağıya tapınmalarından dolayı Yahudileri kınamaktadır. Halbuki onlar, Hz. Musa’nın eliyle. Firavun ve ordusunun gücünün yetmeyeceği mucizeleri göste­ren rablerinin nasıl harikalar yarattığını görmüşler ve Allah’ın, akıllara dehşet veren hikmetlerini de yakın bir geçmişte izlemişlerdi. Bu itibarla bu gibi insan­ların, Hz. Musa’dan çok sonra gelen Hz. Muhammed (s.a.v.)’i yalanlamaları, kendilerinden beklenen bir davranıştır.

 

Sesli Makale
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.