sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 39. AYET

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 39. AYET
10.11.2023
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah(Celle Celaluhu)’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

39- İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar, cehen­nemliktirler. Orada ebedi olarak kalacaklardır.

Kur'an Dinle

İnkâr edip âyetlerimizi ve Peygamberimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar cehennemliktirler, ve orada ebedi olarak kalacaklardır. Oradan hiçbir za­man çıkmayacaklardır.

Allah tealanın âyetlerinden maksat, onun birliğini ve rablığını gösteren delilleri ve peygamberlerine verdiği âyetleri ve mucizeleridir.

İmansız olarak ölenlerin, ebedi olarak cehennemde kalacakları ve oradan

hiç çıkmayacakları hususu, Kur’an-ı kerimin çeşitli âyetlerinde beyan edilmek­tedir. İşte o âyetlerde şöyle buyurulmaktadır.:

Sesli Makale

“Allah, inkâr edenlere ancak cehennemin yolunu gösterir. Orada ebe­di olarak kalacaklardır. Bu Allah’a göre çok kolaydır. “Şüphesiz ki Allah, kâfirleri lanetlemiş ve onlar için alev alev yanan bir ateş hazırlamış­tır. Onlar orada ebediyyen kalacaklardır. Kendilerine ne bir dost ne de bir yardımcı bulabileceklerdir.  “Ben ancak Allah’ın emirlerini tebliğ et­meye ve Peygamberlikle ilgili hususları bildirmeye kadirim. Kim, Allaha ve Peygamberine karşı gelirse şüphesiz ki ona, içinde ebedi olarak kalacağı cehennem ateşi vardır.

Diğer taraftan, imansız olarak ölenlerin, cehennemde normal bir yaşantı­ları olmayacağı gibi ölmeyecekleri de çeşitli âyetlerde beyan edilmektedir: işte o âyetlerde de şöyle buyurulmaktadır:

“Şüphesiz rabbinin huzuruna suçlu olarak çıkanın cezası cehennem­dir. O, orada ne ölür ne de yaşar. “Pek azgın olan ise, öğütten kaçına­caktır. O, en büyük ateşe girecektir.” “Sonra orada ne ölecek ne de diri kalacaktır. İnkâr edenlere ise cehennem ateşi vardır. Onların ölümlerine hükmedilmez ki ölsünler. Onlardan cehennem azabı da hafifletilmez. Biz, her kâfiri, işte böyle cezalandırırız.

Peygamber efendimiz de bu hususta bir hadis-i şerifinde şöyle buyuru­yor:

“Cehennemlikler cehennemin halkıdır. Çünkü onlar orada ne öle­cekler ne de normal bir hayat süreceklerdir. (İmanla öldükleri halde gü­nahlarından dolayı) cehenneme atılanar ise, Allah onları geçici oır sure içki öldürecek, yanıp kömür haline geldikten sonra, kendilerine şefaat olunma-sına izin verilecek, onlar, bölük bölük getirilip cennetin ırmaklarına dağıtı­lacaklardır. Sonra cennetliklere “Bunlara su bırakın” -denilecektir. Onlar, sel yatağında biten dere otları gibi yeniden biteceklerdir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.