sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 162. AYET-İ KERİME

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 162. AYET-İ KERİME
04.03.2024
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah(Celle Celaluhu)’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

162- O lanet içinde ebedi kalacaklardır, onların azabı hafifletilmez, onlara mühlet de verilmez.

Kur'an Dinle

Onlar, kendilerini cehenneme sokacak o lanetin içinde ebedi olarak kıla­caklardır. Azapları daimi ve ebedidir. Hafifletilmez ve hiç kesintiye uğratılma. Onlara, ileri sürecekleri bir mazeretten dolayı mühlet de Verilmez.

* devamlı kalacakları ve azaplarının da hafifletilmeyeceği zikredilmektedir. Bu hususta başka âyetlerde de şöyle buyurulmak­tadır: “İnkâr edenlere ise cehennem ateşi vardır. Onların ölümlerine hük­medilmez ki ölsünler. Onların cehennem azabı da hafifletilmez. Biz, her kâfiri işte böyle cezalandırırız. Ayetlerimizi inkâr edenleri, ilerde ce­hennem ateşine atacağız. Derileri yandıkça, azabı (alsınlar diye onları baş­ka derilerle değiştireceğiz. Şüphesiz ki Allah, her şeye galiptir, hüküm ve hikmet sahibidir. buyurulmaktadır: İzahı yapılan bu âyette: “Onlara mühlet te verilmez” buyurulmaktadır. Bu ifadeden kâfir olarak ölüp lanete uğra­yanların mazeretlerinin dinlenilmeyeceği ve mazeretleri dinlenene kadar dahi mühlet verilmeyeceği anlaşılmaktadır. Nitekim bu hususta başka âyeti kerime­lerde de şöyle buyurulmaktadır. “O gün onlar konuşamazlar.” “O gün, yalanlayanların vay haline.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.