sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 131 VE 133. AYETLER

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 131 VE 133. AYETLER
09.02.2024
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah(Celle Celaluhu)’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

131- Bir zaman rabbi ona “Teslim ol” dediğinde İbrahim “Âlemlerin rabbi olan Allaha teslim oldum.” demişti.

Kur'an Dinle

Rabbi ona “Teslim ol” yani, ibadetlerinde ihlaslı ol, rabbine itaat ederek boyun eğ.” demiştir. İbrahim de “Bütün yaratı İmi şl an n sahibi ve onların sevk ve idare edeni olan Allaha boyun eğdim ve ona ibadeti ihlas ile yaptım.” demişti.

Taberi diyor ki: “Eğer denilecek olursa ki “Allah Teâlâ, Hz. İbrahim’i İslam’a girmeye davet etmiş miydi?” Cevaben denilir ki: “Evet etmişti” Ne zaman etmişti?” denilecek olursa denilir ki: “Allah Teâlâ İbrahim’i ay, güneş ve yıldızla imtihan ettikten sonra İbrahim’in şunları söylediği anda Allah onu Müslüman olmaya davet etmiş o da Müslüman olduğunu belirtmişti. İbrahim demişti ki: “… Ey kavmim, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.” “Şüphe­siz ki ben, hakka eğilerek yüzümü, gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ben, Allaha ortak koşanlardan değilim.

 

132 İbrahim, âlemlerin Rabbine teslim »İmayı oğullarına da vasiyet etli. Yakup da, “Oğullarım, Allah sizin için bu dini seçti. O halde sizler an­cak Müslümanlar olarak can verin.” (dedi.)

Sesli Makale

İbrahim, oğullarına Müslüman olmayı tavsiye etti. Yani ibadette, tevhid inancında samimi olmalarını, kalb ve bütün uzuvlarını ona boyun eğdirmelerini tavsiye etti. İbrahim, oğulları İsmail ve İshak’a böyle vasiyet ettiği gibi, İshak’ın oğlu olan Yakup ta kendi oğullarına aynı vasiyeti yaptı. İbrahim ve Yakup, oğullarına şöyle demişlerdi: “Ey oğullarım, Allah size vaad ettiği bu dini seçti. Bu din de İslam’dır. O halde Islama sanlın ve İslam dini üzere ölün. Hayatınızda bu dinden hiç ayrılmayın. Çünkü hiçbir kimse, ölümün kendisine ne zaman geleceğini bilemez. Her zaman gelebilecek ölüme karşı tedbirli olun ve İslam’ı bir an bile terk etmeyin.”

 

133- Yoksa siz, Yakup’a ölüm geldiği sırada yanında mı bulunuyor­dunuz? O zaman o, oğullarına: “Benden sonra neye tapacaksınız?” demiş, oğulları da “Senin ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak’ın ilahı olan tek ila­ha kulluk edeceğiz. Bizler ona teslim olduk.” demişlerdi.

Ey Yahudi ve Hıristiyan toplulukları, Yakup’a ölüm geldiği zaman siz onun yanında bulunuyor da onun, çocuklarına, çocuklarının da ona ne dedikleri­ni biliyor muydunuz? O zaman o, oğullarına “Benim vefatımdan sonra hangi şe­ye ibadet edeceksiniz?” dediğinde oğulları demişlerdi ki: “Senin şu anda ibadet ettiğin, ataların İbrahim, İsmail ve İshak’ın da ibadet ettiği ilaha kulluk edeceğiz. İbadeti sadece ona yapacağız, ona hiçbir şeyi ortak koşmayacağız. Bizler, kullukta ve itaatte ona boyun eğenleriz.”

Bu âyet-i kerime, Hz. Yakup’un soyundan gelen Yahudilerin ve Hz. İsmaillin soyundan gelen müşrik Arapların, tevhid inancından ayrıldıklarını, hâlbuki tâbi olduklarını söyledikleri Peygamberlerin, tevhid inancı üzere oldukları­nı, bunların da o inanç üzere bulunmaları gerektiğini ifade etmektedir.

Yine bu âyet-i kerimeden anlaşılmaktadır ki, babalar çocuklarına çok dik­kat etmelidirler. Bilhassa onların dinlerine önem vermelidirler.

Yakup (a.s.)m yaptığı gibi, çocuklarını Allah’ın azabından kurtaracak hu­suslara titizlik göstermelidirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.