sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 130. AYET-İ KERİME

TABERİ (RH.A)’NİN BAKIŞ AÇISIYLA BAKARA SURESİ 130. AYET-İ KERİME
08.02.2024
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah(Celle Celaluhu)’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

130- Kendini bilmez beyinsizlerden başka kim İbrahim’in dininden yüz çevirir? Şüphesiz ki biz onu dünyada (Peygamber olarak) seçtik. Mu­hakkak ki o, âhirette de salih kimselerdendir.

Kur'an Dinle

İbrahim’in Hanif dininden, beyinsiz cahillerden başkası yüz çevirmez. Ve o dini terk etmez. Şüphesiz ki biz, İbrahim’i dünyada Peygamber seçtik ve onu-insanlara imam yaptık. Muhakkak ki o, âhirette de salih kullanmadandır. O, dünyada net ve samimi âhirette ve dost ve velidir. Zira o, dünyada ahdine vefa göstermiştir.

* HANİF DİNİ: Bâtılı terk edip hakka yönelik olan, tek Allah inancına dayanan ve Allah tarafından gönderilen gerçek din demektir. Burada “Hanif di­ninden yüz çevirenler”den maksat, Yahudi ve Hıristiyanlardır. Çünkü onlar, Ya­hudiliği ve Hıristiyanlığı İslam’a tercih etmişlerdir.

Nitekim, Katade ve Rebi’ b. Enes, âyetin, Yahudi ve Hıristiyanları kastet­tiğini söylemişlerdir.

Âyet-i kerimeden de anlaşıldığı gibi Hz. İbrahim’in, kendisinden sonra bı­raktığı sünnetine muhalefet eden kimse, Allah Teâlâ’ya muhalefet etmiş sayılır. Keza, Hz. İbrahim’in Hanif dinine davet eden Hz. Muhammed’e muhalefet eden de Hz. İbrahim’e muhalefet etmiş olur. Böylece Allanın emirlerine karşı çıkmış olur. Yahudi ve Hıristiyanlar bu duruma düşmüşlerdir.

Sesli Makale

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.