MENÜ

SEYYİD KUTUB’UN BAKIŞ AÇISIYLA YUNUS SURESİ 79. VE 82. AYETLER ARASI

34 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
SEYYİD KUTUB’UN BAKIŞ AÇISIYLA YUNUS SURESİ 79. VE 82. AYETLER ARASI

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

79- “Firavun, “Bana bütün bilgili büyücüleri getiriniz ” dedi. “

80- Büyücüler gelince Musa onlara, `Atacağınızı atınız, hünerinizi gösteriniz’ dedi.

81- Onlar atacaklarını atıp, hünerlerini gösterince Musa, “Sizin gösterdiğiniz hüner büyüdür; ama Allah onu kesinlikle boşa çıkaracaktır. Çünkü Allah bozguncuların işini amacına vardırmaz.

82- Suçluların hoşuna gitmese de, Allah sözleri ile direktifleri ile gerçeği üstün getirir.

Biz burada atışma faslının kısaca geçiştirildiğini görüyoruz. Çünkü burada amaç, işin vardığı son noktadır.

Hz. Musa’nın “Sizin gösterdiğiniz hüner büyüdür.” sözünde kendisine yöneltilen büyü ithamı reddedilmiştir. Çünkü büyü, şu büyücülerin ortaya koyduğu hünerdir. Ve insanların gözlerini boyamaktan, onların gözlemlerini yanıltmaktan öte bir anlam ifade etmez. İnsanların akıllarıyla oynamaktan başka bir amacı yoktur. Büyü ile beraber bir mesaj iletilemez.. Ve hiçbir hareket ona dayandırılamaz. İşte büyü budur… Allah katından insanlara gerçeği getiren Allah’ın ayetleri ise böyle değildir. Yine Hz. Musa’nın “Ama Allah onu kesinlikle boşa çıkaracaktır” sözünde Rabbine gerçek anlamda güvenmiş bir mü’minin güveni açıkça ortaya çıkmaktadır. O Rabbine gönülden güvenmiştir. Onun Rabbi ise, faydalı bir iş olmayan büyünün başarıya ulaşmasına razı değildir.

“Çünkü Allah bozguncuların işini amacına vardırmaz.”

İnsanları büyü ile saptıranların veya bozgunculuk ve sapıklıkta diretme amacıyla büyücüleri biraraya getiren iktidar sahiplerinin eylemini hedefine ulaştırmaz:

“Allah sözleri ile, direktifleri ile gerçeği üstün getirir.”

“Ol der, o da olur” şeklindeki yaratıcılık eylemini gerçekleştiren sözler Allah’ın dilemesinin hangi yönden gerçekleşeceğini dile getirmektedirler. (İrade ile ilgili ayetleri de bu kurallara göre yorumlamaya çalıştık ve şu ana kadar Allah’ın yardımı ile herhangi bir çıkmaza girmedik.)

“Suçluların hoşuna gitmese de!”

Çünkü onların hoşlanmamaları Allah’ın dilemesini, iradesini değiştiremez. O’nun mucizeleri karşısında duramaz.

Zaten öyle de oldu. Büyü bozuldu ve gerçek üstün geldi… Fakat burada sahneler, kısa ve özet şeklinde veriliyor. Çünkü burada amaç, o sahneleri detaylı olarak dile getirmek değildir.

  1. MUSA VE İNANAN GENÇLER

Burada perde kapanıyor, yeni bir sahne açılıyor. Hz. Musa ve onunla birlikte iman edenler bir azınlık oldukları halde ihtiyarlardan değil, gençlerden oluşan bir topluluk olarak gözler önüne getiriliyor! Bu da kıssanın dikkat çekilmek istenen ibretli noktalarından biridir.

 

Yorum Yaz