sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

PEYGAMBERLERİN SÜRÜLMESİNE SEBEP OLAN KELİME ; LA İLAHE İLLALLAH

PEYGAMBERLERİN SÜRÜLMESİNE SEBEP OLAN KELİME ; LA İLAHE İLLALLAH
10.06.2017
0
A+
A-

Bu kelimenin anlamı neydiki bunu söyleyen resullere hemen düşman oluyorlardı. Sadece resuller değil onun yanında olanlarda aynı sıkıntılarla karşılaşıyorlardı. Bir önceki yazımda peygamberlerin sürülmelerinin nedenlerini  genel  hatlarıyla belirtmiştik. Şimdi ise La ilahe illallah’ın manasını biraz daha geniş bir şekilde aktarmaya çalışacağım inşaallah. Rabbim dilimizi yalan yanlıştan muhafaza buyursun. Doğrular islama yanlışlar ise bize aittir.

“La” harfi Arapça da hayır,kabul değil, red anlamında kullanılır ve olumsuzuğu nefyi belirtir.

“İlah” kelimesi ise “anlaşılmadığı takdirde cümlenin manasının da anlaşılmadığı, böylece kelimei tevhidin manasının da tahrif edildiği, manası bozulunca islama gerçek manada girilmediği,” manasının kesinlikle bir müslüman tarafından bilinmesi gereken bir kelimedir. İLAH : Kendisine tapınılan (itaat, aşırı saygı ve sevgi beslenen), kendisine sığınılan, iyiliği beklenen, yardım istenen, rızası gözetilen ve yarattığı varlıkları yaratmakla bırakmayıp  onlara kanun ve nizam koyan, üstün kudret ve otorite sahibi olan demektir.

Kur'an Dinle

“İlla” istisna kelimesidir ki,ancak, müstesna, hariç anlamındadır.

“Allah” kelimesi ise bildiğimiz gibi özel isimdir.

Şimdi “La ilahe illallah” kelimesini toparlayalım. Bir kişi lailahe illallah demekle şunları demiş oluyor.

Allah’ın dışında kendisine itaate çağıranları reddeden(sizin benden başka ilahınız mı var. Kasas 38) , sadece zor zamanlarda değil her zaman Allah’a sığınan (Onları kara bulutlar gibi bir dalga sardığı zaman, dini yalnız kendisine has kılarak Allah’a yalvarırlar. Onları kurtarıp karaya çıkardığı zaman ise içlerinden doğru giden de bulunur. Bizim âyetlerimizi öyle nankör gaddarlardan başkası inkâr etmez. Lokman 32), yardımı mutlak manada bir tek ondan isteyen(Onlar, yardımları dokunur diye Allah’tan başka birtakım ilahlar edindiler. Yasin 74), O beni yaratmışsa hayatıma hükmetme yetkisi bir tek ona aittir diyen (Bana ne oluyor da beni yaratana kulluk etmeyecekmişim? Hepdöndürülüp O’na götürüleceksiniz. Yasin 22.— Dikkat edin yaratmakta,emretmekte Allah’a  aittir.”[ARAF54]ve bu uğurda (samimiyetini ispat için) mücadele edendir.

Sesli Makale

 

Bugün ise çok farklı bir tevhid anlayışı var. Sanki lailahe illallah TÜRKLERE verilmiş bir bilet, sihirli bir sözcük gibi anlaşılmış. Resulullah (s.a.v.)in : Kim La ilahe illallah derse cennete girer.Hadisi tahrif edilmiş manası saptırılmış ve halka bu şekilde lanse edilmiştir. Toplumun bu hale gelmesinde hadisi tahrif edenlerin rolu büyüktür. Bu sözü söyle , sonra istediğin gibi yaşa.kimliktede İslam yazıyor,daha ne olsun (haşa). Resulullah gibi inandım deyip Ebu cehil gibi yaşanması,Musa a.s gibi inandım deyip firavun gibi yaşanması,İbrahim a,sgibi inandım deyip nemrut gibi yaşanması Lailaheillallah’ın manasının anlaşılmadığının apaçık bir belirtisidir.

 

Sanki dünya hayatından sonra ahirette cennetin kapısının bize açılması için (Okus-pokus veya açıl susam açıl gibi) lailahe illallah deyince bu söz vesilesiyle kurtulunacak. Eee nede olsa Osmanlı torunu,dedesi hacı, Müslüman anne babadan doğmuş, oğlunu kuran kursuna göndermiş. (daha ne yapsın). Yine tahminim 2000 de şhowtv de haberlerde şöyle bir yazı gözüme çarpmıştı. ‘gençliğin yeni ilahı Tarkan Antalya da konser de’. Kamera konsere gelen gençleri gösteriyor. Kızlar ve erkekler tarkana yaklaşmak için çırpınıyorlar. Bugun maçlarda gösterilen fanatikliğin de bi farkı yok.

 

Kabilde Müslüman bir anne babadan doğdu ama (İslami eğitimi almasına rağmen) müslüman gibi yaşamadı, ikrime b. Ebu cehil de kafir bir babadan doğdu ama (küfür eğitimi almasına rağmen) kafir olarak yaşamını devam ettirmedi.

Babası evladını İslami eğitim alması için bir yere gönderiyor. Evladislamı öğrenince evde ve babasının iş yerinde babasına İslami noktada yanlışlarını aktarınca. SENİ GÖNDERDİKTE HATAMI ETTİK diyebiliyor.sen anne babaya itaati öğren diye gönderdik. Aslında babanın gönderme gayesi babaya kulluk yapmasıydı.

 

Bugün toplumu bu hale getiren belamlar insanlara; Allah’ın varlığını anlattılar, birliğini hakkıyla anlatmadılar. Namazı, orucu, güzel ahlakı, kötü ahlakı, anne baba hakkını anlatıp ,ALLAH’IN HAKKINI,RASULULLAH’ın hakkını anlatmadılar. Dini sadece Allah ile kul arasında bir inanç haline getirdiler. Dini hayattan çıkartıp,kopartanlar hayata kendileri hükmetmek için dini (İslami yaşantıyı) hayatın dışına ittiler. Dini sadece vatan sevgisi, orman sevgisi,ana baba hakkı diye anlatanlar Allahın haklarını anlatmadılar ve gizlediler. Allah’a bunun hesabını verecekler.

Konuyu tekrar toparlayacak olursak Peygamberler geldikleri toplumlarda Allah azze ve cellenin kanunlarını yaşamak ve yaşatmakla görevlendirildikleri için (illallah) beşerin yönetimini beşerden alıp (la ilahe) beşeri yaratan ve yarattığı mahlukatın ihtiyacı olanı en iyi şekilde takdir eden, hükmetme yetkisine tek layık olan Allah’a vermişlerdir.

Bu sözün gereklerini yerine getiren her müslüman bulunduğu toplumlarda kula kulluk yaptıran beşerisistemlertarafından engeller çıkarılması, maddi ve manevi sıkıntılarla karşılaşılması, eza verici ve incitici sözler işitilmesi ile imtihan olunmuşlardır. Sabredip Allah’ın yasaklarından sakınanlar ise müjdelenmektedir. (Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah’a ortak koşanlardan size eziyet verici bir çok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah’dan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir.Ali İmran 186)

Rabbim kelime-i tevhidi hakkıyla söyleyip bu uğurda mücadele edenlerden eylesin.(AMİN)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.