sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
7°C
Ankara
7°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
4°C
Pazartesi Hafif Kar Yağışlı
3°C
Salı Çok Bulutlu
3°C
Çarşamba Açık
4°C

NE KONUŞUYORSAN OSUN

NE KONUŞUYORSAN OSUN
02.11.2022
0
A+
A-

Allah’a C.C hamd, Resulüne salat ve selam olsun

Yüce Allah’ın sıfatı olarak es-Semi’; bütün sözlerin gizlisini, açığını, kalpte geçenleri, hislerde dahi her şeyi işiten demektir. Yüce Allah kalplerde geçen ve söylenen, iyi kötü fısıltılara varıncaya kadar her şeyi duyar ve dilediği şekilde icabet eder. Yüce Allah’ın işitmesine zaman ve mekan engel olamaz. O’nun işitmesi için herhangi bir vasıtaya da ihtiyaç yoktur. O geçmişi, hali, geleceği, her şeyi aynı anda işitir,                                                    bütün sesleri ve çağrıları, duyuları ve duyguları birbirinden hakkıyla ayırt edip hepsine gereği gibi icabet eder. Allah ( c.c )’ın işitmesini kesinlikle insanlar kendi işitme ölçüleri içerisinde mukayese edip değerlendirmek gibi vahim bir hataya düşmemelidir.

İmam Gazali bu konuda şu tespitleri yapmıştır. “Ne kadar gizli olursa olsun, O, her şeyi duyar… Hatta karanlık bir gecede, simsiyah bir kaya üzerinde sessizce yürüyen simsiyah karıncanın ayak seslerini bile işitir… Bu bir teşbih değil hakikattir.

Hamd edicilerin hamdini duyar, mükâfatlandırır, dua edenlerin yalvarışlarından haberi olur, dualarını kabul eder…

Duyar amma bizim gibi kulakla değil, yapar amma bizim gibi eli yoktur, konuşur amma bizim gibi dille değil. O bütün insanlarda olan aza ve hadisatın her şeyinden her çeşidinden münezzeh ve müberradır. O’nun duyuşu bizimkine benzemez, bambaşkadır… Duyuşu sonsuzdur…

Bu konuyu saatlerce anlatmaya konuşmaya gerek yoktur. Allah CC her şeyi işitir ve bunun için zaman mekân araç, aracı veya herhangi bir şeye ihtiyaç duymaz. Asıl ve esas konuşmamız gereken bu sıfatın bizim hayatımıza etkisi nedir. Bu esmanın ne kadar farkındayız? Ne kadar aklımızda ve kalbimiz de?

İnsan ağzından çıkanın esiridir her zaman kayıt altındadır ve hesabı sorulacaktır. Dil ile girilen günahlar öyle çok ve büyüktür ki insanın en çok korunması gereken şey olduğunu görüyoruz. Yalan, gıybet, iftira, küfür sözleri, alay etme

Bir de insanın ne konuştuğu onun değerini kıymetini izzetini ve şerefini belirler. Boş konuşanı ve çok konuşanı kimse sevmez değer vermez dikkate almaz.

Hayır ve hikmetli etkili öz konuşanı herkes sever o kimse aranır, saygı duyulur, itibar edilir.

Konuşarak imanda edilir isyan da aslında özet cümle ne konuşuyorsan sen O sun.

 Hadîsler

Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur: Susan kurtulmuştur! Susmak, hikmettir. Susan ise pek az!

—Abdullah b. Süfyan, babasından şöyle rivayet eder: “Ben Hz. Peygamber’e ‘Ey Allah’ın Rasûlü! Bana İslâm’dan öyle bir şey öğret ki bundan sonra artık hiç kimseden İslâm hakkında bir şey sormaya muhtaç olmayayım! diye sorduğumda, Hz. Peygamber cevap olarak şöyle dedi:

‘Allah’a iman ettim de, sonra dosdoğru ol!’ Hz. Peygamber’e sormaya devam ettim:

‘Hangi şeyden sakınayım ya Rasûlallah?’ O da eliyle dilini işaret etti”.

—Ukbe b. Âmir der ki: Ey Allahın Rasûlü! Kurtuluş nedir?’ dedim, Hz. Peygamber cevap olarak şöyle dedi: ‘Dilini koru! Evinden çıkma! Günahın için ağla!’

—Sehl b. Sa’d es-Sa’dî, Hz. Peygamberin şöyle dediğini rivayet eder: ‘Kim diline ve tenâsül organına kefîl olur, haramda kullanmayacağına dair Allah’a söz verirse, ben de onun için cennete kefîl olurum’.

…….Muaz b. Cebel Hz. Peygamber’e ‘Ey Allah’ın Rasûlü! Biz söylediklerimizden sorumlu muyuz?’ diye sordu. Hz. Peygamber (s.a) şöyle cevap verdi:

Ey Cebel’in oğlu! Annen matemini tutsun! İnsanları burunları üzerine ateşe sürükleyen dillerin mahsulünden başka ne olabilir?

—Hz. Peygamber şöyle buyurmuştu: Bedende hiçbir âzâ yok ki Allah katında dilden şikâyetçi olmasın.

Hz. Peygamberin şöyle dediğini işittim: Muhakkak ki ademoğlunun yanlışlıklarının çoğu dilindedir.

Bunca tehdit ve uyarıyı göz önünde bulundurursak çok ciddiye alınması gereken en önemli itikadi, ahlaki, ameli meselelerdendir. Kendimizi bu konuda geliştirip tedavi etmenin en güzel ve kolay yolu Allah CC es Semi olarak tanımak bilmek ve unutmamaktır.

Her gün beş vakit namazda ve tam kırk defa “Semiallâhü limen hamideh = Allah kendisine hamd edenin hamdini işitir.” diyoruz. Çok kere bunu gafletle tekrar­layıp duruyoruz.  Fakat dilimizi korumakta felaketinden sakınmakta dikkatli olmak da gaflette kalabiliyoruz. Çok dikkatli olmalıyız.

Tüm benliğine yaz!  Kalbine, ruhuna yaz! ‘’Allah işitendir bilendir’’

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.