sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

EBUD DEHDAH (R.A)

EBUD DEHDAH (R.A)
12.02.2019
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Kur'an Dinle

Hamd  ‘’ Allah, melekler ve ilim sahipleri , ondan başka ilah olmadığına adaletle şahitlik ettiler. ‘’ (1) diye buyuran âlemlerin rabbi, Allah azze ve celleye masustur. Salat ve selam  ‘’ Alimin abide üstünlüğü , benim , sizden en basitinize olanüstünlüğüm gibidir. ‘’ (2) diye buyuran Rasulullah (s.a.v ) ‘ in, O’nun ailesinin , Ashabının  ve kıyamet gününen kadar  Rabbimiz , İlahımız Allah azze ve celle diyip istikamet üzere olan , ve bu istikamette sabit kalmak için mallarıyla ve canlarıyla mücadele eden, kıyamet gününe kadar islamı kendine din ve dava edinen bütün Müslümanların üzerine olsun inşeAllah.

Sahabe-i kiram  Cenab-ı Hakkın son Peygamberi (sav) için seçtiği insanlardır.  Din ilk kez onlar tarafından en iyi şekilde yaşanmış , sonraki nesillerde onlara bakarap , onları örnek alarak dini yaşamışlardır. Kıyamete kadar insanlar onların izlerini takip ederek istikamet üzere  kalıp cennete ulaşacaklardır. Onlar Kur’anın semavi disiplinleriyle yoğrulup şekillenmiş aşkın bir topluluktur. Onlar ruhta ve manada Kur ‘anın pratikleşmiş tercümanlarıdır. Ahir zamanda şeytan ve avareleri  insanlara bir takım batıl ideolojiler empoze ederek onları batılılaştırmaya çalışmakta  ve onları İslam itikadın dan uzaklaştırıp cahiliye bataklığına saplamaktadır.  Bu sebebten dolayıdırki sahabe fıkhını bilmekte  , cennet sevdalıları için , Firdevste Allah Subhane ve Teala nın cemalini görmek isteyenler için güzel örnekler vardır.

Allah azze ve celle  ‘’ Ey iman edenler ! Size hayat verecek şeylere çağırdığı  zaman Allah ve Rasulunun çağrısına hemen icabet edin .‘’(3 ) Diye buyurmaktadır. Demekki mümin erkekler ve mümin kadınlar Allahın kitabının sayfalarında  Hayra çağıran , amele çağıran , ecire çapıran bir ayet işittilerinde hemen oraya doğru yöneleceklerdir . Kim gibi ensardan Ebud  Dehdah ( r.a ) gibi.

Allah subhaneu ve telala ‘’ Kim Allah’a Güzel bir borç ( karzı hasen ) verirse bizde onun karşılığını kat kat veririz…’’(4) diye ayetlerini yeryüzüne indirdiğinde Ademoğlunun şereften , ahlaktan , haysiyetten yoksun kalmış , iman edenleri hariç sayısı az olanları hariç İsrail oğulları bir araya geldiler ve dedilerki – Duydunuz mu ? Haşa Muhammed ‘ in rabbi fakirleşmiş ve kullarından borç ister hala gelmiş. SubhanAllah. Allah azze ve celleye atılacak büyük iftiradır . Onun buğzunu , azabını çekecek en ağır laflardan bir tanesidir. Tabi ki o sokaklar içerisinde şerefli , izzetli , tevhidi kuşanmış Allah ve Rasulunun sözlerine hemen  icabet eden Ebud dehda (ra)’ da vardı ki bu ayeti işitince hemen soluğu Rasulullah (s.a.v ) ‘ min yanında aldı ve dediki Ya Rasulullah ! Duydumki Allah (cc) bizden güzel bir borç istiyormuş doğrumu ? Allah Rasulu (s.a.v) dedi ki evet  Allah (cc) kullarından karzı hasen güzel bir borç istiyor. Ebu Dehdah dedi ki Ya Rasulullah elini ver , Allah Rasulu sağ elini ona uzattı oda sağ elini Rasulullahın eline kavradı ve dediki  Allah şahit olsun ki Allaha yeminler olsun Allah kalbimin ve amelimin ne kadar güzel olduğunu bilendir  hurma bahçemin hepsini içindeki evle birlikte Allah ‘ a (cc) güzel bir borç olarak veriyorum der . (5) Allahu Ekber…..Anlatması ne kadar kolay bir söz değimli bu aciz dudaklar , aciz parmaklar arasından testinin ağzından boşalır gibi dökülüyor.

Sesli Makale

Gelin Abdullah ibn Mesud ‘ a (ra)  kulak verelim Ebud  Dehdah ‘ hın bu olayına şahit olmuş ve derki Vallahi Ebud  dehdah ‘ın bahçesinde işlenmiş hasata hazır tam 600 hurma ağacı (6) bulunmaktaydır SubhanAllah. .(7)

Burda bir duralım ve kendi ahvalimize dönelim . Bir kardeşimiz gelse ve Allah Subhaneu ve Tela ‘nın ayette bizden güzel bir borç istediğini duydum haydi Suriyede , yemende , arakanda , ırakta , keşmirde Müslümanlar  aç , havalar soğuk, giyecek elbiseleri yok,  sığınacak barınakları yok dese  nefislere  sesleniyorum  herkes kendini yoklasın belki  elimizi cebimize atarız sağ cebimizde ne varsa hepsini çıkartırız ve yahut ta eve gider yastığın altındakileri getiririz. Ancak Ebud Dehdah öyle yapmıyor elini bahçesine atıyor ve hepsini 600 hurma ağacını  Allah ‘ a (cc) güzel bir borç olarak veriyor . Cennet bahçeleri adına  , Cennet de  Allah’ ın Cemalini görme adına. Hanımı ve Çocuklarının yaşadığı ve yarın nerde yaşayacaklarını bilmediği  evini de Allah yolunda veriyor. Bu adam  hanımıyla bir istişare yapayım hemen geleyim demeden  vallahi hanımı da bizzat onun kadar muttaki bir kadın sadece şeytandan bir çelme yememek için hemen Allah Rasulunun (s.a.v) eline yapıştı ve hanımının da karşısına bir dağ gibi dikildi ve dedi ki Ey Ümmü Dehdah !  Evi boşalt ben burayı Allah’a (cc) güzel bir borç olarak verdim dedi. SubhanAllah.

Acaba hanım bacılarımız ne derdi. Beni duyan vicdanlara sesleniyorum. Tepkimi gösterirlerdi  yoksa Biraz bekle başka bir şey verelim , para gönderelim , erzak gönderelim , kış ayındayız ,  nerde kalırız , ne yaparız gibi şeylermi söylerlerdi. Ama Ümmü Dehda öyle demiyor kocasını müjdeliyor diyorki Ey Ebud Dehdah sen Allah ‘ la (cc) ne güzel bir ticaret yapmışsın öyle . SubhanAllah

Başka bir rivayettede Ümmü Dehdah bunu duyunca  hemen , hiç durmadan , tereddüt dahi etmeden çocuklarının yanına gitti , ağızlarındakini tükürttü ve eteklerindekileri attırdı. Peygamber sallallahu aleyhi ve selllem de ‘’ Cennettede Ebud Dehdah için nice büyük salkımlar vardır. ‘’ dedi.(8)

Bu topraklar, bu yeryüzü böyle adamlarıda ağırlardı Elhamdulillah. Ebud Dehda rivayetlere göre Bedirde iman edip uhudda şehit olmuştu. Onun kısa süre zarfında bu teslimiyeti göstermesi, Âlemlerin rabbine sadece malını değil nefisini, zamanını, rahatını bütün her şeyini vermesiydi.  Peki, bizler bugün Allah(cc) yolunda nelerden vazgeçebiliyoruz? Rahatımızdan?  Ya Uykularımızdan? Doymak bilmeyen nefsimizden? Zamanımızdan? Mallarımızdan? Canlarımızdan? Eğerki bir serzenişimiz varsa sen ve ben kendimizi kınayalım ve biran evvel harekete geçelim çünkü arkamızda işini çabuk yapan istekli ve hırslı biri var oda Azrail (as) dır. Yazımı İbn’ul Kayyim (rahhimehullah) ‘ in şu sözüyle bitiriyorum.

Satılan şeyin değeri, alıcısı ve onun için biçilen paha bilinirse,

Onun değeri ve varlıklar arasındaki mertebeside anlaşılır.

Satılan şey, sensin.

Alıcı, Allah. (cc)

Pahası ise, cenneti, emniyet ve selamet yurdunda, O’nun (cc) yüzünü görmen ve O ‘nun (cc)  sözlerini işitmendir…….

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

  1. Ali İmran 18
  2. Tirmizi
  3. Enfal 24
  4. Hadid 11
  5. İbn sad  tabakat cild 4 sayfa 346
  6. Bir hurma ağacı ortalama 200 kg hurma verir.
  7. İbn’ul Cevzi Sıfat’üs Safve syf-281
  8. İbn’ul Cevzi Sıfat’üs Safve syf-281
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.