sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Kar Yağışlı
1°C
Ankara
1°C
Kar Yağışlı
Pazartesi Çok Bulutlu
-1°C
Salı Çok Bulutlu
-1°C
Çarşamba Az Bulutlu
1°C
Perşembe Az Bulutlu
1°C

CENNETİN ÜCRETİ TEVHİD

CENNETİN ÜCRETİ TEVHİD
19.11.2020
0
A+
A-

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

 

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Hamd,sena ve övgülerin en güzeli,ezelde ve ebedde var olan ,lütfuyla kainatı ve bizleri yaratıp var eden,sayısız nimetlerle yaşatan ve rahmetiyle doğru yolu gösteren Allah(CC)’a mahsustur.Salat ve selam da,Alemlerin Rabbi tarafından sevilen, insanların ise tanıyıp,idrak edebilme nispetince sevebildikleri,efendimiz,önderimiz,rehberimiz hz.Muhammed Mustafa(sav)’e, A’line,ashabına ve onun yolunu takip eden ümmeti üzerine olsun inşaallah.

“Lâ ilâhe illâllah’’; Tek ilah olan Allah’tan başka kulluk edilecek başka bir İlah yoktur.Çünkü ibadete layık olan ancak O’dur. Bu cümle, imanla küfür arasında kesin bir çizgidir. İnsan hayatının en önemli tercihidir. En önemli bir seçimdir.Kendinden başka ilâh olmayan âlemlerin Rabbi Allah (c.c.), kendine âit haberleri, varlığının delillerini ve âyetlerini, kendi varlığının gerçeklerini bir elçi aracılığıyla insanlara duyurur. O, yarattığı bütün insanların kendi Rabliğini,İlahlığını, bilmelerini ve yalnızca kendisine kulluk etmelerini istemektedir. Bunu da insanlar arasından seçtiği elçilerle onlara bildirmektedir.peygamberler insanlara Allah (cc)’u, tevhid etmelri gerektiğini,tevhidi istenilen şekilde gerçekleştirmezler ise ebedi olarak cehennemde kalacaklarını bildirmişlerdir. Allah’ın insanlara peygamber/elçi göndermesi; onlara yol göstermek olduğu gibi, aynı zamanda onların başıboş ve rehbersiz bırakılmadıklarının da göstergesidir . Gönderilen elçiyi kabul etmek; hem onunla gelen ‘vahy’i kabul etmek, hem de o elçiyi örnek almak demektir.

‘’Resûl size ne verirse artık onu alın, sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah cezası pek şiddetli olandır.’’(Haşr-7)

Şüphesiz Tevhid imanın temelidir! cennet ehli ile cehennem ehli arasındaki ayırıcı alamettir! O cennetin karşılığıdır! bu nedenle hiç kimsenin İslam`ı Tevdidsiz geçerli olmaz!!

.`La İlahe İllallah` dendiğinde tüm kainata Allah [cc} u hükmettiği gibi benim hayatıma da Allah hükmetsin,kainatta O`ndan başka otorite olmadığı gibi benim hayatımda da O`ndan başka otorite olmasın “ demiş olur.`Tevhidî inanış ve yaşayış, namaz ve oruç gibi ibâdetlerin (ve her çeşit davranışın ibâdet bilinciyle ) sadece Allah’a yapılmasını gerektirdiği gibi, sosyal düzen, hareket, ahlâk ve hukukun da Allah’ın hükmüne uygun olmasını gerektirir.

Bu kelimenin gereği,Allah’ın dışındaki bütün sahte ilahları reddetmektir.Allah (cc)’u,dışındaki mabudların İlahlık iddiası batıldır.Çünkü O’ndan başka bir şey ibadete,dua edilmeye,emir ve yasak koymaya,nizam tespit etmeye layık değildir.

Kelime-i tevhid , red ve ispat içerikli iki cümleden oluşmaktadır.Sahte ilahların ‘’La İlahe’’ diyerek Uluhiyyeti tamamen red edilmekte ‘’İllallah’’ diyerek Uluhiyyet yalnızca Allah (cc)’u, için ispat edilmektedir.Allah (cc)’u şöyle buyuruyor: ‘’Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbirşeyi ortak koşmayın’’(nisa-36). Peygamberimiz Hz.Muhammed(sav) ,ın’’ Kim La İlahe İllallah derse cennete girecektir ‘’ hadisi tevhide ,imanına şirk bulaştırmamış olan kullar içindir. Kelime-i tevhidin genel manas,ı Allah(cc)’u,dışında ibadet  edilenleri  reddeder ve batıl kılar.Yani tağutu red ve Allah (cc)’a,iman etmeyi gerektirir.

Batıl sistemleri reddetmek; Allah’ın emir ve yasaklarıyla tamamen çatışan emirlerde bulunan kişi ve kurumları,hevayı,şeytanı reddetmektir.Örn.Birileri çıkarda şöyle giyinmenizi istiyorum, ben şöyle kazanmanızı-harcamanızı istiyorum,ben böyle bir hukuk sistemine sahip çıkmanızı istiyorum,ben böyle bir ekonomik sistemden yana olmanızı istiyorum,mirasınızı şöyle paylaşmanızı istiyorum vs..vs..diyenleri red etmektir.

‘’La İlahe İllallah’’ kelimesinden kast edilen manasını bilip bu mananın gerektirdiği şekilde Allah (cc)’a,ibadet etmek kulluk etmektir.İbadet,muamelat ve bütün meselelerde Allah’ın kanun ve kurallarına,emir ve yasaklarına,helel ve haramlarına göre itaat etmektir.Kararıncalar yuvasının kurallarını bilir,bal arısı arı kovanının kurallarını bilir,denizlerde oluşan dalgalar,kumlarla kendilerine çizilen sınırları bilir ,Allah (cc)’u, kanunlarını koymuş bu kanunlara dayalı olarak insanlara da sınırlarını,hududlarını bildirmiştir.

 

Örneğin;belli bir yaşa gelmiş erkekler askere alınıyor nizamiye kapısından içeri girip teslim olduktan sonra,kılık kıyafetinden,yemesi-içmesinden,yatıp kalkmasından ve günlük tüm hareketlerinden dolayı belli bir düzene tabi olmak mecburiyetindedir.Ben asker olurum ama kurallara uymam ,keyfimin istediği gibi hareket ederim kimse benim kılık kıyafetime,yeme ve içmeme ,yatıp-kalkmama,hal ve hareketlerime karışamaz..vs..vs.. denilebilir mi veya diyenler var mıdır? Böyle bir söylem bir asker için bile düşünülemez kabul edilemezse, Kelime-i Tevhidin içeriğini anlamamış,red etmesi gerekenlerin neler olduğunu ,tasdik etmesi gerekenleri idrak etmemiş  olanlar için de iman iddiası sadece kuru bir söylemden ibarettir.

Tevhid akidesine ,’’ La İlahe İllallah’a’’ anlamını bilerek,mahiyetini ve önemini kavrayarak sadece dil ile lafız itibari ile kalmayıp, ’’ Müslümanım’’ diyerek kuru bir iddiadan arınmış samimi olarak teslim olmuş olanlar için; İslam kışlasının nizamiye kapısından içeri girenler,bu mekanın kanun ve kurallarına uymak mecburiyetindelerdir.Yani Kur’an ve sünnete tabi olmak zorundadırlar.idiialarının ispatını ortaya koymak ,kendi keyiflerinin,heva heveslerinin istediği şekilde hareket edemeyeceğinin şuurunda olmalıdırlar…Arzu ve isteklerini Allah ve Rasulü(sav)’ın, kitap ve sünnetin emrine tabi kılmalıdırlar.

Bedavaya cennet ve mutluluk yoktur.Allah (cc)’u, insanlara hayat nizamı olarak islam nizamını bildirmiş hayat programı olarak islam dışında hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini bildirmiştir.

‘’Hiç şüphesiz din, Allah katında İslam’dır.’’(Al-i imran 19)

‘’Kim İslam’dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır.’’(Al-i imran 85)

Peygamber efendimiz (sav}“Allah`ın ticaret için ortaya koydugu malı (cenneti} çok pahalıdır“(tirmizi 2450} buyurmaktadır

Sadece dil ile söylenmesi yeterli olan bir kelime olsaydı bu,,herhalde tarih boyunca verilen tevhid mücadelesinde bunca kan akmaz,bunca işkence ve çilelere maruz kalınmazdı. .’’ Allah’ın Hazinelerinde,Tevhidden Daha büyük hiçbir Hazine yoktur.’’(Hılyatu-l evliya 10/196) ‘’La İlahe İllallah’’ Müslümanların yaşamlarının her yönüne hakim olması gerekn bir hayat nizamıdır.Bazılarının zannettikleri gibi,manasını anlamadan gereğiyle amel etmeden,sabah akşam virdlerinde tekrar edilen bir söylemden ibaret değildir.

‘’ Şüphesiz sizin çabalarınız çeşit çeşittir.(kimi cennet için kimi de cehennem için çabalar)’’Leyl-4

 

 

اَللّٰهُمَّ أَعِنّ۪ي عَلٰى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Allahümme eınnî ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetike.

Allah’ım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et.

Elhamdulillahi Rabbil Âlemin

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.