sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
Kur'an Dinle
Sesli Makale

BENİM KALBİM TEMİZ

BENİM KALBİM TEMİZ
09.12.2018
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kalpleri evirip çeviren Alemlerin Rabbi Allah (c.c)’a aittir.Salat ve Selam sinelerde iman hasıl olmasına sebep olan insanların kurutuluşu için gönderilen son Rasül Hz.Muhammed (s.a.v)’e aline ve ashabına ve tabi olan mü’minlerin üzerine olsun inşAllah.

İnsanlar Rabbinden uzak dinden habersiz bir hayat yaşamaktave yaşanan bu hayatında bahanesi de hazırdır.                                                                                                                                                                                                                                                      

‘’Tamam haklısınama  BENİM KALBİM TEMİZ ‘’derler.Hiç benimkalbim temiz değil diyen birisini gördünüz mü?

Kur'an Dinle

Herkesin kalbi temizse o halde şirk ve küfür diyarının oluşumuna sebep kimler?Kalp temizliğini neye göre ölçüyoruz? Nerden bileceğiz kalbin temizliğini? Rabbine karşı asi bir duruş gönderilen elçilerin mesajını anlamayan bir kalp duymayan kulak görmeyen göze sahipken kalp nasıl temiz olabilir ki ?

Özellikle günümüzde yaygın olan ben Allah’a inanıyorum,benim kalbim temiz türünden kanaatler imanın vicdanlara hapsedildiği manasına gelmektedir ki bu yanlış bir anlayıştır.Zira ben Allah’a inanıyorum diyen bir insanın bunu pratik sahaya dökmesi ve sözünün ispatı mahiyetinde yapmakla mükellef olduğu ibadetleri yerine getirmesi gerekmektedir.Netice itibarıyla  iman ve amel bir bütünün ayrılmaz iki parçası gibidir. İnsan iman ve amel bütünlüğü içerisinde ruhi yönünü geliştirecek varlığın hedef ve gayesini sezip eşyanın perde arkasına şahid olacak ve Cennet’e ehil hale gelecek ki kulluğun gerçek manası da budur.Ayrıca şunu sormak gerekir kendilerini ibadete veren Allah (c.c.)kendinden  razı olsun diye canla başla mücadele eden insanlar acaba kalpleri kirli oldukları için mi bu yaşayışı tercih etmektedirler.

Allah (c.c) bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır :’’Kendilerini temize çıkaranları görmedin mi?Hayır,Allah dilediğini temize çıkarır.Onlara kıl kadar haksızlık edilmez.’’(Nisa 49)

Bu ayet ile kastedilen kendinin manen temiz ve günahsız olduğunu iddia etmektir ki bu günümüzde son derece yaygın bir sözdür–Kalbim temiz onun için namaz kılmama,ibadet etmeme gerek yok tarzında yaklaşımlara Kur’an-ın yukarıda ki uyarılarını hatırlatarak cevap vermelidir.Kısaca Kur’an da bildirilen 25 tane Peygamberlerden birisi bile nefsimi temize çıkaramam diyorsa BENİM KALBİM TEMİZ onun için ibadet etmiyorum deme hakkına kim sahip olabilir ki ?

Sesli Makale

Evet kulağa çok hoş geliyor,nefis özgürlüğününbilimin,teknolojinin,modernizmin çığır yaptığı bir çağda bu zamanda yaşamak,bende özgür ve hür kalbi temiz bir insanım demek kulağa hoş gelir fakatinsanlar bu kadar serbest değillerdir.                                                                                                                          

Evet,herhangi bir dini seçmekte özgürdür insan ancak seçimini yaptıktansonra(tabi burada yapılan seçim dinseçimidir,dolayısıyla hem aklı hem kalbi hemde vicdanıyla yaptığı bir seçimdir)bazısorumlulukların altına girer ve her konuda serbest olamaz.Bazı şeyleriyapamıyorsa bile en azından ağırlığını vicdanında duymalı ve rahatsızolmalıdır.İnanmayanlara sözüm yok fakat ben inanıyorum diyen bir insan küfürdüzenin etkisine girmeden,şeytanın sağdan yaklaşmasına fırsat vermedenyanlışsız insan olmaz ama yanlışlarını azaltmaya gayret edecek yaptığıyanlışlardan ve eksikliklerinden ötürü vicdanında rahatsızlık duyarak inancıdoğrultusunda hareket etmelidir.

Tekrar kalp temizliğine gelirsek kalbim temiz diyen insanın3 yolu var bence.                                                                                                  

1-Doğruyusöylesinler,evet ben bunları yapmam gerekiyor asl olan bu ama ben ihmalediyorum desinler kalbim temiz sözünün arkasına sığınmasınlar.                                                                                                                                                          

2-Doğruyusöylesinler,aslında benim ibadet yapıp yapmamam gerektiği hakkında pek birfikrim yok ben yapılmasa da olur diye düşünüyorum desinler.                                                                                                          

3-En doğruyu yapsınlar,Müslüman karakteri gösterip inandıkları dinin gereği gibi yaşasınlar.

Benim evim çok temiz diyen ama hiç temizlik yapmayan birininevi ne kadar temiz olursa benim kalbim temiz diyip imanı adına hiçbir gayretiolmayan insanın kalbi de okadar temiz olur.                                                                 

Kalp dil ile ikrar ettiği imanın tasdik yeridir.Kalp de gerçek tasdik yoksa ölmüş demektir.Kalbinde şirk ve küfür olanın Allah (c.c.)’nun varlığını büyüklüğünü Cennet nimetlerini Cehennem ateşinin şiddetini hatırlamayan aklınanlamayan kalbin İslamiyete uyması çok güç olur.İslamiyete uyması için aklın ve kalbin temiz olması lazımdır.İşte gerçek kalbin temiz olduğunun alameti İslamiyete seve seve uymasıdır.Allah (c.c) Peygamberlerini kirli kalplerin temizlenmesi için gönderdi.Kalbi temiz olan dinimizin emirlerine uyar kalbi pisolan kimse İslam’dan,Kur’an-dan,Taatten,İtaatten,Kulluk yapmaktan kaçar.Dinimizin emirlerini gericilik,kara cahillik,tutuculuk olarak kabuleder. Dine uymamayıda ilericilik,uygarlık,aydınlık,özgürlük olarak bilir. İşteböyle kötü düşünce ve fikirler kalbi hasta eder.Hastalığın artması kalbin ölümüne sebep olur,önce kalbi temizlemek lazımdır.

‘’Benim Kalbim Temiz’’

‘’Aman Allah’ım Ne Büyük Bir İddea !’’

Bir kıyafetin veya evin veya arabanın temizliği değil ki bu.

Peki bizlerin kalbi temiz mi ?

Kendimizi mi kandırıyoruz ?

Alemlerin Rabbi olan Allah azze ve celle ‘’LA’’süpürgesiyle kalbi gerçekten temizlenenlerden olabilmeyi bizlere nasip etsin inşAllah.

AMİN.

SELAM VE DUA İLE…

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.