sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C

BEDİRDESİN UNUTMA

BEDİRDESİN UNUTMA
27.07.2021
0
A+
A-

Hamd sena yücelik alemlerin rabbi Allah (cc) mahsustur. Salat son nebi ve resul Hz. Muhammed (sav)’e, selam ailesine ashabına ve bütün müslümanların üzerine olsun.

Bedir savaşının sebebi olarak şöyle bir olay anlatılmaktadır. Mekke müşriklerinin ticaret kervanı şam’dan mekke’ye dönüş yapacak, kervanda 1000 deve yüklüce mallar ticaretten kar edilen paralar vardı. Bu durum medine ordusu için bulunmaz bir fırsattı. Eğer bu kervan ele geçirilirse yeni yeni tanınmaya başlayan islam devleti hem tanınır hem de müşriklere askeri, siyasi ve iktisadi darbe olurdu.

Bu savaşta Rasulullah (sav) hiç kimseyi zorlamamış muhayyer bırakmış ve gazveye katılmayan hiç kimse kınanmamıştı. Oysaki diğer savaşlarda mazeretsiz olarak katılmayanlar Allah ve Resulü tarafından cehennem ile tehdit edilmişti. Sebebi ise bu kervan baskını olarak planlanmış 50 kişilik muhafızı tutsak ederek ganimetlere sahip olmak maddi ve manevi ilerlemekti ve müslümanlar 313 kişi olarak bedire doğru ilerlemeye başladılar.

Kervanın başında Ebu Süfyan çok tecrübeli ve dikkatli. Çok geçmeden istihbarat elemanları Ebu Süfyana, Muhammed ve arkadaşları kervana saldıracaklar, bilgisini ulaştırdılar. Hemen Ebu Süfyan birini mekke’ye gönderdi ve takviye istedi. Hemen tellal çıkarıldı her evden bir kişi gelecek ya da yerine birini gönderecek. Mekkenin eşrafından Ebu Leheb dışında hepsi katıldı. Oda kendisine borçlu olan birini borcu karşılığında gönderdi. Mekke şirk ordusu 1300 kişi ile yolda zühreoğulları 300 kişiyle onlardan ayrıldı. Mekke şirk ordusu 1000 kişi yola devam ediyorlardı.

Rasulullah (sav)’e mekkelilerin haberi geldiğinde düşündü ve çarpışmaktan başka çarenin olmadığına üç misli olsalar dahi Allah (cc) onlara yardım edeceğini biliyordu. Ancak yanındaki müslümanların durumunu merak ediyordu. Ve onları bir araya getirerek bu durum karşısında fikirlerini sordu.

Hz. Ebubekir (ra) ayağa kalktı güzel bir konuşma yaptı ve oturdu.

Hz. Ömer (ra) ayağa kalktı güzel bir konuşma yaparak sustu.

Miktat b. Amr (ra) ayağa kalktı; Ya Rasulullah Allah’ın sana gösterdiği yola devam et. Biz seninle beraberiz. Vallahi biz sana israiloğullarının dediği gibi sen ve rabbin gidin biz de burada oturuyoruz demeyeceğiz; Bilakis sen ve rabbin gidin savaşın bizde sizinle savaşacağız.

Sad b. Muaz (ra) biz sana iman ettik seni tasdik ettik getirdiğin kitabı hak olarak kabul ettik. Arzu ettiğin şeyi yap. Seni hak din üzere gönderen Allah’a yemin ederim ki bize şu denizi göstersen de sen denize dalsan bizde seninle birlikte dalarız bizden hiç bir kişi bundan geri kalmaz.

İmana bak adamlarda kervan basmaya para kazanmaya rahat etmeye giderlerken sayıca üstünken aşağı derecede sayıları olmuşken yine hiçbir tereddüt Allah ve Resulüne kayıtsız şartsız itaat ve güvenlerini görüyoruz. Bu adamlar gökteki yıldız misali olarak bize örnek gösterilmiş acaba biz orada o 300 kişinin arasında olsaydık ne yapardık? Cevabı bugün yaptıklarında ya da yapmadıklarının içerisinde açık olarak islamın güçlenmesine yayılması hakim olması için yola çıkmışlardı. Evet Allah (cc)’a verilen ahdin gereği ispatı da budur zaten.

Bugünde yine küfür orduları birleşerek gövde gösterileri yapıyorlar. Kalk ey müslüman ilahi kelimetullahı elden ele dilden dile gönülden gönüle ulaştırmak için insanları hayra davet et. Bugün senin bedirin rotan amacın gayen bu. Eğer bunu yaparsan islamın müntesipleri çoğalır güçlenir kuvvetlenir. Sahte firavunluklar müşriki ordular ayaklar altına alınır, yoksa ahid vermek yetseydi Rabbimiz kitabı keriminde israiloğullarının ahitlerine karşılık vefasızlıklarını bizlere defalarca örnek vermezdi. Uyarılara kulak ver ki kulluk yapasın aksi takdirde israiloğulları gibi kalpler katılaşır hatta Rabbimizin kitabı keriminde başka örneği gibi taş gibi hatta ondan daha katı olur. İşitmeyen kulak görmeyen göz idrak etmeyen kalbin sahibi olunur. Rabbim muhafaza eylesin bu duruma düşmekten.

Ordular hazırlanmış, son gece, sabah kan revan, ölüm ya da yaşam bakın Rabbimiz müslümanların o halini ayeti kerimede nasıl açıklıyor.

ENFAL 11; “ Hani ( Allah ) size korkudan emin olmanız için hafif bir uyku veriyordu. Üzerinize gökten yağmur yağıyordu. Böylece sizi temizliyor şeytanın vesvesesini kaldırıyordu. Kalplerinize zafer için sebat veriyor ve bu yağmur sebebi ile ayaklarınız sabit kılıyordu.

Muharebe başlıyor. Evet sabahın ilk saatlerinde müşrikler üç kişi çıkarak mubaharez teke tek çarpışmak için adam istiyorlar. Ensardan üç kişi çıktığında müşrikler hayır biz sizi istemiyoruz amca oğullarımızı istiyoruz deyince Rasulullah kalk ya Ubeyd kalk ya Hamza kalk ya Ali. Hz. Hamza ve Ali (ra) ikiside hemen rakiplerini yere indirdiler. Ubeyd de rakibiyle karşılıklı vuruşmadan yaralanmıştı ve ikisi Utbeyi geberterek Ubeyd (ra)’ı taşıyarak karargaha götürdüler. Umumi mücadele karşılıklı savaş başlayınca ehed ehed sesleriye müşrikler büyük kayıp veriyorlardı. Çünkü Allah (cc) kendisine güvenen nice az toplulukları nice çok topluluklara galip getireceğininin vadini vermişti. Şimdi ise gerçekleşiyordu.

Rasulullah dua ediyor saatlerce.

Rabbi duasına icabet ediyor görünmez ordularıyla onu ve ona inananları destekliyor.

ENFAL 9: “ Size peş peşe gelen bir melekle yardım ediyorum.

ENFAL 17 “ Attığın zaman sen atmadın ancak Rabbin attı.

Rabbim bizlere davet saflarında zamanımızla dilimizle bedenimizle sabit kalmayı ve her çarpışmada Allah’tan samimi bir şekilde yardım dilemeyi bizlere nasip aylesin. Kalplerimizi ve ayaklarımızı sabit kılsın.   AMİN.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.