sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
23°C
Ankara
23°C
Açık
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Hafif Yağmurlu
19°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
23°C

4. SİZE SADAKAYI EMREDER (SADAKA VERİYORMUSUN?)

04.05.2022
0
A+
A-

Hamd Alemlerin Rabbi Rahman ve Rahim olan Allah c.c.’ya mahsustur. Salat ve Selam Alemlere Rahmet olarak gönderilen örneğimiz ve önderimiz Hz. Muhammed s.a.v, aline ashabına ve tüm Müslümanlara da selam olsun İnşallah.

Hadiste bahsedilen dönrdüncü madde de şudur;

‘’Bunun örneği de şöyledir; Düşman güçleri bir kişiyi esir alır ve bu kişinin boynunu vurmak üzere ellerini boynuna bağlar. Bu kişide düşmana ‘Az veya çok birşeyler fidye vererek kendimi sizden kurtaracağım der ve sonunda da canını onlardan kurtarır. (Allah c.c. için verdiğiniz sadakalar sizi böyle kurtarır)’’

Bu sizin burhanı varlığı; delili de vukuudur. Sadakayı veren kişi zalim veya facir hatta kafir bile olsa şaşırtıcı bir şekilde o verdiği sadakanın çeşitli belaları def ettiği vakidir. Allah c.c., o kulun verdiği sadaka nedeniyle belaları o kuldan def eder. Bu avam arasında da havas arasındada bilinen bir husustur. Yeryüzünde yaşayan herkes bunu bilir. Çünkü insanlar bu konuda çok tecrübeler yaşamıştır.

Tirmizinin Enes r.a naklettiği hadiste Peygamber s.a.v şöyle buyurmuştur.;

‘Sadaka, Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölüme engel olur’

Sadaka vermek, Allah’ın gazabını söndürdüğü gibi suyun ateşi söndürmesi gibi günahları ve hatalarıda söndürür.

Bazı kaynaklarda şöyle geçer; ‘’Sadaka vermekle acele edin! Çünkü bela, sadakayı atlayıp geçemez.’’

Peygamberde s.a.v sadka vereni, düşman eline düşüpte fidye vererek canını kurtaran kişiye benzetmiştir.

Sadaka vermek kişiyi Allah’ın azabından kurtarır. Çünkü kulun günah ve hataları onun helakını gerektirirken o kişi sadaka vermekle helakının önüne geçmiş olur.

Bunun için sahih bir hadiste Peygamber s.a.v kadınlara bir bayram günü hitap ederken şöyle buyurmuştur; ‘’Ey kadınlar topluluğu! Siz eşyalarınızdan da olsa sadaka veriniz! Ben cehennemin yoğunluğunu sizlerin oluşturduğunu gördüm’’ (Buhari)

Ömer B. Hattab r.a kendisine şöyle anlatıldığını aktarır; ‘Ameller birbirlerine karşı övünmüş, sadaka en faziletliniz benim demiştir.’

Cömert kişi Allah’a yakındır. İnsanlara yakındır, ailesine yakındır ve cennnete yakındır, ateşten uzaktır. Cimri kişi insanlardan uzaktır, cennetten uzak ancak ateşe yakındır. Cömertlik kişiyi düşmanlarına bile sevdirir, cimrilik ise kişiyi çocuklarına bile nefret ettirir.

Rivayet edilirki; ‘’Allah c.c. İbrahim a.s’a Ben seni neden dost edindim bilirmisin? Diye buyurdu. İbrahim a.s hayır diye cevap verdi. ‘’Sana birşeyi vermek olmaktan daha sevimli geldiği için’’ buyurdu.

Zira bu sıfat alemlerin Rabbine ait olan sıfattır. O Cömertlerin en cömertidir. Onun katında mahlukatın en sevimlisi kendi ahlakıyla ahlaklanan kişidir. O cömerttir, cömert olanı sever alimdir, alim olanı sever, kadirdir güçlüdür cesur olanı sever. Güzeldir, güzel olanı sever.

Allah c.c. merhamlidir, merhametli olanları sever ve kullarından sadece merhamet sahiplerine merhamet eder. Ayıpları örtendir, ayıpları örten kullarını sever. Allah c.c. affedicidir, affedenleri sever Kim kullarını zora sokarsa Allah’da o kişiyi zora sokar. Yani bir kul mahlukata nası davranıyorsa Allah c.c.’da o kişiye öyle davranır.

Nitekim hadislerde şöyle geçer; ‘’Kim bir müminün dünya üzüntülerinden birini giderirse Allah’ta onun kıyamet günündeki üzüntülerinden birini giderir. Kim eli darda olan borçluya kolaylık gösterirse, Allah’ta dünya ve ahirette ona kolaylık gösterir. Kim bir Müslümanın ayıbını gizlerse, Allah’da dünya ve ahirette onun ayıbını gizlemiştir.’’

Asıl kastedilen şudur; Allah c.c. infakta bulunmayan cimrilere vermediğini, tasallut eden cömerte verir. O cömerte; bedeninde, ahlakında, rızkında, geçim vesilelerinde genişlik ihsan eder. Zira karşılık, amelin cinsine göre verilir.

Rabbim bütün Müslümanları genişlik verdiği kullarından eylesin. AMİN

Kıpırdanma bizden, Tevfik Allah c.c.’dandır.

ETİKETLER:
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.