sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,6693
EURO
10,3507
ALTIN
495,78
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
27°C
Ankara
27°C
Gök Gürültülü
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
29°C
Cumartesi Çok Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
30°C

Zariyat Suresi 56. Ayet 2

Zariyat Suresi 56. Ayet 2
21.08.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHİM

 Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (cc)’a aittir.

 

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

Kainatı kendine hizmet için verilen insanın amacı gayesi hedefi ALLAH’a(c.c.) kulluk  ve ilahi rızayı kazanmaktır.

Yani ALLAH(c.c.) kainatı insan için insanı da kendisine kulluk için yaratmıştır.

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Zariyet 56)

 

İnsanoğlunun amacı kendisini yoktan var eden bir hiç iken varlık haline getiren Alemlerin RABBİ ALLAH’a (cc) boyun eğip itaat edip tam bir teslimiyetle teslim olması, gönderdiği Peygamberlere ittiba edip indirdiği kitaplardaki ayetleri hayatına koyup bu hal üzere ölüp onun huzuruna çıkıp ebedi saadet olan cennete gitmesi, evet insanın hedefi gayesi amacı budur.

 

Yukardaki yazıya Bakıldığında insanın aslında işi hiç zor değil gibi gözükse de bunları yerine getirirken iki tane yenmemiz gereken düşman var bunlar ALLAH’a(cc) kulluğu zor gösterip geçici dünyayı sevimli kılıp insanları kendilerine bunca nimet veren her şeyi insana boyun eğdiren Alemlerin RABBİ ALLAH’a (cc) isyan ettirmek ki işte imtihanın başladığı nokta burası. Kulluğun önündeki engelleri bilmezsek tanımazsak kulluğu da gereği gibi yerine getiremeyiz

 

Düşmanlar;

 

1-Nefis

2-Şeytan

 

İşte kulluğun önündeki engeller bunlar ki bu ikisini yenmedi mi imtihanı kazanmadı mı cenneti hayal dahi edemez.

 

1-Nefis; Ebu Hureyre’den (rivayet edildiğine göre) Rasûlullah (s.a.) (şöyle) buyurmuştur:

 

“Allah (Teâlâ hazretleri) cenneti yaratınca Hz. Cebrail’e: “Git de ona bir bak!” buyurdu. Bunun üzerine (Hz. Cebrail) gidip ona baktı, sonra gelip: “Ey Rabbim, senin izzetine andolsun ki onu işitip de ora­ya girmeyen bir kimse kalmaz” dedi. Sonra Allah onu (etrafını) zor­luklarla kuşattı ve: “Ey Cebrail, git ona (bir daha) bak” dedi. (Cebra­il) gidip ona (bir daha) bakıp geldi.

“Ey Rabbim, senin izzetin hakkı için (söylüyorum ki) ben oraya (ikinci kez baktıktan sonra) oraya hiç kimsenin giremeyeceğinden korkmaya başladım” dedi. Sonra Allah, cehennemi yaratınca: “Ey Cebrail git de ona (bir) bak” buyurdu. Bunun üzerine (Cebrail) gidip (bir de) ona baktı. Sonra gelip: “Ey Rabbim, senin izzetin hakkı için (söylüyorum ki), onu işiten hiç bîr kimse oraya girmez.” dedi. Bunun üzerine (yüce Allah) orayı şehvetlerle kuşattı. Sonra da:

“Ey Cebrail git de ona (bir daha) bak” buyurdu. Bunun üzerine (Ceb­rail) gidip oraya (bir daha) baktı, sonra gelip: “Ey Rabbim izzetin hakkı için (söylüyorum ki) ben (orayı tekrar görünce) bir kimse dahi kalmadan herkesin oraya girmesinden korkmaya başladım” dedi. (Ebu Davud sünnet 25,4744)

 

ALLAH’a(cc) kulluk nefse muhalefet etmeden gerçekleşmiyor

Alimler ibadet(kulluk) nefse muhalefet ederek ortaya çıkan hareketlere ibadet diyor.

 

“Cennetin zorluklarla kuşatılmış olması” demek, oraya girmenin ancak dini emirlere uymak ve nehiylerden kaçınmakla, bu hususta nefsin baskılarına karşı koymakla ve bu noktada karşılaşı­lacak bütün meşakkatlere katlanmakla mümkün olması demektir.

 

Bunları hakkıyla yerine getirmek o kadar kolay olmadığı için Cebrail Aleyhisselam insanların oraya giremeyeceğinden korkmuştur.

 

“Cehennemin, nefsin istekleri ve şehvanî arzularla çevrili olması” demek ise insanların cehenneme sürüklenmelerinin nefsin gayr-i meşru isteklerine uymasına bağlı olması demektir. Nefisler devamlı surette şehvanî isteklere meylettikleri için, Hz. Cebrail insanların büyük çoğunluğunun cehenneme sürüklenmekten kurtula­mayacağından korkmuştur.

 

2-Şeytan; ALLAH’a(cc) isyan edip aklıyla kıyas yaptıktan sonra ebedi cehennemliklerden oldu ve bunun sebebi olarak insanı suçluyor kendisinin ALLAH’a(cc) itaatsizliğini unutup insanlara kin besleyip düşman oldu ve ALLAH’tan(cc) insanların dirileceği güne kadar müsade istiyor.

“(İblis) dedi: (Bari) bana (insanların) tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver. (Allah) buyurdu: “Haydi sen süre verilmişlerdensin.” (Araf 14-15)

 

İnsana o kadar kin beslemiş düşman olmuş, ALLAH’tan(cc) insanların ölümü değil dirileceği güne kadar mühlet istiyor, düşmanliği bu kadar ileri seviyeye götürdüğü nü bildiriyor. ALLAH(cc)  bunu haber veriyor şeytan sizin düşmanınız sizde onu düşman edin

 

“Çünkü şeytan size düşmandır. Siz de onu düşman tutun. O etrafına toplanan taraftarlarını ancak cehennemliklerden olsunlar diye davet eder.” (Fatır 6)

 

İşte Rabbimizin olan ALLAH(cc) Bizleri şeytana karşı uyarıyor onun düşmanlığına karşı sizde onu düşman edin buyuruyor Neden RABBİM onu düşman edinelim?

 

“İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!” dedi.” (Araf 16-17)

 

İşte bir insan ALLAH(cc) kulluk yapmak istediğinde ilk önce neye talip olduğunu önünde nasıl engeller olduğunun şuuruna varıp ona göre hareket etmesi gerekir bundan sonra yapması gereken kulluğu ALLAH’ın(cc) nasıl istediğini Kur’an ve sünnet’ten öğrenmesi gerekir

 

Yani ilk önce kulluğa ihtiyaç duyacak sonra doğru bilgi (Kur’an sünnet) öğrenecek sonra hayatına geçirecek.

 

(devam edecek inşallah)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.