sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,6677
EURO
15,5460
ALTIN
783,53
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Yağışlı
11°C
Ankara
11°C
Yağışlı
Perşembe Çok Bulutlu
10°C
Cuma Sisli
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C

 ZARİYAT 56 – 3

14.09.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHİM

 Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (cc)’a aittir.

 

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

Bir önceki yazımızda; ‘’İşte bir insan ALLAH(cc) kulluk yapmak istediğinde ilk önce neye talip olduğunu önünde nasıl engeller olduğunun şuuruna varıp ona göre hareket etmesi gerekir bundan sonra yapması gereken kulluğu ALLAH’ın(cc) nasıl istediğini Kur’an ve sünnet’ten öğrenmesi gerekir

 

Yani ilk önce kulluğa ihtiyaç duyacak sonra doğru bilgi (Kur’an sünnet) öğrenecek sonra hayatına geçirecek’’.demiştik

Kulluk nedir?

Bakara21 Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabb’inize kulluk edin ki (Allah’ın) azabından korunasınız.

 

Ey insanlar, itaat ve ibadetinizi sadece Rabbinize tahsis edin. Ondan baş­ka, yaratıklarından birine değil. O, sizi, sizden önceki babalarınızı, ecdadınızı ve sizin dışınızdaki bütün mahlukatı yaratandır. Size zarar ve fayda vermeye gücü yeten O’dur. umulur ki kızgınlığının ve gazabının size isabetinden korunursunuz da, Rablerinin kendilerinden razı olduğu takva sahiplerinden olursunuz.

 

Allah Teala bu âyeti-i kerimede, kalbleri kendisi tarafından mühürlen­diği için uyarılıp uyarılmamaları eşit olan kâfirlere iman etmedikleri halde mü­min olduklarını söyleyerek Allah’ı ve mü’min leri aldatmaya çalışan münafıklara ve diğer insanlara hitab etmekte, onların Allah’a boyun eğmelerini, ona itaat et­melerini, sadece onu Rab kabul edip ona kulluk etmelerini,emretmektedir.

Âyette geçen ve “İbadet edin” diye tercüme edilen emri Ab­dullah b. Abbas tarafından “Allah’ı birleyin” şeklinde izah edilmiş, Taberi ise bu “İbadet’in asıl mânâsının “Allah’a itaatla boyun eğmek ve ona teslimiyetle zelil olduğunu göstermek” olduğunu söylemiştir.

 

İste bu yüzden ALLAH(cc) insanları yaratmasındaki tek gaye kendisine kulluk etmek için yani kendisini tanıyıp kendisine itaat edilip boyun eğmek için yaratmıştır.

 

Zariyat 56 Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet(kulluk) etsinler diye yarattım.

-Hatırlatılması gerekli olan vazifenin esasının ne olduğuna gelince; Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet ve kulluk etsinler diye yarattım. İşte hatırlatılması gereken vazife budur.  insan cinsinin yaratılmasının hikmeti Allah’ı tanıyıp ona ibadet ve kulluk etmektir. Bunun dışında başka şeylere tüketilen ömürler, ameller zayi edilmiş olur, onun için azabı hak eder. Bazıları “bana ibadet etsinler diye…” ifadesinde “beni tanısınlar diye” şeklinde bir tefsir nakletmişlerdir. Bunun mânâsı da “Beni mabud tanısınlar.” demektir. Bu ise benim emirlerimi tutarak bana kulluk ve ibadet etsinler demeye gelir.

 

İnsanın ilk amacı ALLAH(cc) tanımaktır ondan sonra O’nun emirlerine göre bir hayat yaşamaktır ki kulluk budur. Düşünün evdeki hanımınızı tanımadan huyunu suyunu bilmeden onu mutlu edebilirmisiniz? Mümkünmü bu asla! Onun hoşuna gidecek kelimeleri bilmezseniz,hoşuna gitmeyeceği şeyleri bilmezseniz ne o nede siz mutlu olamazsınız, peki hanımını tanımadan mutlu edemiyorsun da Alemlerin Rabbi olan ALLAH(cc) tanımadan Onu razı ettiğini düşünüyorsunuz,iman ettiğinizi düşünüyorsunuz,rahat bir şekilde Elhamdulillah Müslüman ım diyebiliyorsunuz.Şimdi birazcık düşünelim gerçekten ALLAH(cc) bizi yarattığı kulluk gayesine uygun bir hayat mı yaşiyoruz yoksa Onun emirlerine gönülden itaat edip boyun mu eğiyoruz yoksa ALLAH(cc) unutup vurdum duymaz bir hayatmı, biraz düşünelim ne olur!

 

Haşr 19: Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir.

Bu dünyada ALLAH(CC) ya kulluğu ibadeti unutan yartılış gayesine uygun hayat yaşamayan  kimseleri ALLAH(cc) ahirette unutacaktır işin tuhaf tarafı bu insanlar islam adına  hiçbirşey yapmayıp kendilerini müminlerle  aynı yerde görüp hatta daha üstün görüyorlar ALLAH(cc) onlara şöyle buyuruyor;

Casiye 21 Yoksa, kötülük işleyenler, hayatlarında ve ölümlerinde kendilerini, iman edip iyi ameller işleyen kimselerle bir tutacağımızı mı zannettiler? Ne kötü hüküm veriyorlar!

 

ALLAH(cc) isyan yolu takip eden ve unutan  kimselerin, dünyada işledikleri amellere bir karşılık verilmesini istemeyecekleri gayet doğaldır. Onlar sorumsuzca ve başıboş yaşadıkları hayatın sürmesini arzu ettiklerinden dolayı, böyle bir fikri düşünmek bile onları rahatsız eder Ancak iyilik ve kötülüğün aynı sona sahip olması, Allah’ın hikmet ve adaletine ters düşer.Sözgelimi salih bir mü’min, tüm hayatını Allah’ın koyduğu sınırlara bağlı olarak geçirirken, sırf Allah’ın emri olduğu için başkalarının hakkını yemeyip, Allah’ın haram kıldığı zevkleri terk ederken, hatta Hak ve doğruluk adına dünyada her türlü zararı göze alırken, kafir ve facirler hiçbir sınır tanımaz ve hiçbir ahlaki kurala uymazlar. Nerede çıkarlarına uygunluk görürler ve nasıl bir yarar sağlarlarsa, o şekilde davranırlar. Başkalarının hakkını çiğnerlerken yaptıklarının başkalarına zarar verip vermeyeceğini düşünmezler bile. Şimdi bu her iki tip insanın da sonlarının aynı olması Allah’tan beklenebilir mi? Bu insanlar hayatlarının sonlarına kadar farklı yolları takip etmişlerken, ölümden sonra aynı akibetle karşılaşmaları mümkün müdür? Şayet böyle olsaydı, bu çok büyük bir haksızlık olmaz mıydı?

 

Casiye 22 Halbuki Allah, gökleri ve yeri hak ile yarattı. Hem de herkese yaptığının karşılığı verilmek üzere, onlara asla haksızlık edilmez.

 

Hak ilkesinin evren binasının temeli olduğu, bu ilkenin Allah’ın insanlara gönderdiği şeriatla yakın ilişkili olduğu ve hesaplaşma gününde, dünyada işlenenlerin karşılık alacağı günde, bu ilkeye göre hüküm verileceği mesajı Kur’an’-da sık sık tekrarlanır. Çünkü islam inanç sisteminin temel prensiplerinden biri haktır.

 

Herkese hak ettiği verilir sen kulluk derken bütün hayatına sirayet eden bir islam dinini anlamaz ve yaşamazsan mutlaka ahirette karşılığını alırsın ALLAH muhafaza cehennem olur bu karşılık.

 

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.