MENÜ

YANLIŞ YOLA SARMAK

132 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
YANLIŞ YOLA SARMAK

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka İlah bulunmayan Allah (c.c.) mahsustur. Salat ve Selam Rasulullah (sav) Aline, Ashabına, Mü’minlerin üzerine olsun inşaAllah.

“Bunun gibi senden önce hangi memlekete bir Peygamber gönderdiysek o memleketin ileri gelenleri biz atalarımızı bir din üzerinde bulduk. Ve onların izlerine uymuşuz dediler. Her Peygamber kendi ümmetine atalarınızı üzerinde bulduğunuz dinden daha doğrusunu size getirdimse de mi? dediğinde onlar biz sizin kendisiyle gönderdiğiniz şeylere inanmıyoruz dediler.” (Zuhruf 23-24)

İşte aklını kullanmayan ne gördüyse ona inanıp ne duyduysa onun peşinden koşan insanların itirafları biz sizin getirdiğinize inanmıyoruz demeleri. Bunlar sadece geçmişte kalmamıştır maalesef bugünde görmekteyiz aynı tavırları aynı itirazları bu düşüncede olanlar Atalar dinine bağlı kalanlar Atalarının ve kendilerinin cehenneme gideceklerini bilseler bile gene de gittikleri yoldan dönmemişlerdir.

“Çünkü onlar babalarını sapıklıkta buldular kendileri de onların izleri üzerinde koşturuyorlardı.” (Saffat 69-70)

Mevdudi (Rh.A.) Bu konu hakkında şöyle bir açıklama da bulunmuştur;

Ataları körü körüne taklit etmenin ilk safhası, babadan oğula geçen din ve dini inançlardır. Eski din ve dini inançlara sadece babalar ve dedeler böyle yapıyorlarmış diye bağlı kalınıyor bu hususta hiç akıl ve mantık kullanılmaz ve ecdaden iyi mi yoksa kötü mü yaptığı araştırılmaz. Bu körü körüne taklide cevap olarak Kur’an’ı Kerim sadece bunun ataların bir geleneği olduğunu ifade etmekle yetinmiştir. Kur’an’ı Kerim de bu hususta tarihten pek çok misaller verilmiştir.

Mesela Kur’an’ın dediği gibi Hz. Hud (as) Ad kavminin kötülüklerden menettiği ve doğru yola gelenlerini öğütlediği zaman Ad kavmi bütün delil ve nasihatleri zaman reddedip kendisine şöyle dedi;

“Yalnız Allah’a ibadet edip babalarımızın taptıklarını terk etmemiz için mi geldi?” (Araf 70)

Kendilerine her yapılan daveti reddedip yanlış olduğunu onlara söylense bile gene de cehenneme giden o yoldan dönmemişlerdi. Peşlerinden gittikleri Atalarından kalan o dini reddetmemişlerdi.

Halbuki Hakk’ın bizzat kendisi delilleriyle İslam’ı savunurken batıl hiçbir zaman delilli konuşmamış doğruyu da ortaya sunmamıştır.

Allah (c.c.) körü körüne yaşayan bu insanların sonlarının akıbetinin kesinlikle cehennemle sonlanacağını bizlere bildirmiştir.

“Onlar atalarının bundan evvel taptığı gibi taparlar. Bizde onlara nasiplerini cezalarını eksiksiz veririz.” (Hud 109)

İslam’dan, hidayetten, cennetten Allah’ın (c.c.) rahmetinden nasibi olmayan nasipsizlerdir bu kimseler.

Kendi Aklından din uyduran, örf, adet belirleyenlerin ve onlara tabi olanların yani İslam’dan başka hayat tarzı arayanların son durağı bakın nasıl olacakmış.

“Ey Rabbimiz! Biz reislerimize ve büyüklerimize uyduk tabi olduk. Onlar bizi yanlış yola götürdüler diyecekler Ey Rabbimiz onlara azabı iki kat ver onlara en büyük lanetle lanet et diyecekler.” (Ahzab 67-68)

Şöyle bir örnek verelim;

Bir çocuk düşünün çocuk 20 yaşına gelene kadar normal bir hayat yaşıyor her şeyin ona göründüğü gibi olduğunu düşünüyor. Annesinin babasının gerçek annesi babası olduğunu sanıyor sonra bir de öğreniyor ki gerçek anne ve babası değillermiş. Bu çocuğun tavrı doğal olarak şöyle olur. Neden buna gerçeği söylemediniz neden beni aldattınız, kandırıldım gibi düşünceler artık o çocuğa sahip olur. Ve bir an önce gerçek Ailesini aramaya başlar.

Bugünkü halimiz bundan ibarettir. Batıl kendisini gerçek yüzünü ortaya koymadığı sürece kandırılacağız tabi ki akabinde aklımızı vahiy doğrultusunda kullanmazsak bir ömür başa geçecektir.

Atalar dinine mensup yaşayanlar ancak ölünce yanlış yola saptıklarını anlaycaklar.

“Ey Rabbimiz, cin ve insanlardan bizi yolumuzdan şaşırtanları bize göster de onları ayaklarımızın altına olalım. Böylece en aşağı kalanlardan olsunlar.” (Fussilet 29)

Bugün yaşarken batılı ayaklar altıncı olmayanlar hayatlarından söküp çıkartmayanlar onlara toz kondurmayanlar azap görürken bile onlara olan nefretlerinden dolayı Allah’a yalvarcaklar izin ver onları ayaklarımızın altına alalım diye

Bugün İslam’ı başının tacı yapmadan hayatını Allah (c.c.) için yaşamaktan ve batılı ezmedikten sonra ahirette ezsen ne olur ki sonuçta 2 zümrede aynı yerde olacak.

Ne mutlu ki bugün batılı ayakları altına alan ve İslam’ı baş tacı yapanlara.

 

 

Mücahide ŞANLITüm Yazıları
Yorum Yaz