sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
9,5449
EURO
11,0950
ALTIN
547,26
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
13°C

Tevhid davasında ümitli olmak

11.07.2021
0
A+
A-

Bismillahirahmanirahim

Hamd alemlerin rabbi rahman,rahim,din gününün sahibi olan ALLAH(cc) mahsustur.salat ve selam Hz.muhammed(sav),aline,ashabına ve bütün müminlerin üzerine olsun

ALLAH(cc) iman eden her fert ve toplumun oturtması gereken en belirgin anlayışların başında   ALLAH(cc) dilediği olur dilemediği olmaz kaıdesi gelmektedir. ALLAH(cc) iradesini hiçbir güç mağlub edemez ,iradesinin önünde kimse duramaz.iman sahibi bu konuyu çok iyi kavramalıdır.kuranda buna yönelik öğretilerle doludur.

Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.(tekvir 29)

ALLAH(cc) onayından geçmeyen hiçbirşeyi kul istesede yapamaz.başka ayette

Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü’minleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir. (enfal 17)

Ayette savaş esnasında askerin düşmana galip gelme adına yaptıklarını  ALLAH(cc) bu kendi iradesindeki genel kaideyi hatırlatıyor.kuranda daha bu konuyu idrak etmemize yardımcı birçok ayet mevcut.günümüzde yaşıyan müslümalar kafirlerin zahiri sebebler açısından çok güçlü olduğunu görmekteler.dünyanın tamamında  tabiri caizse at koşturuyorlar.hatta Resulullah (sav) bu zamana kadar hiç bukadarda kuvvetli olamamışlar,aynı zamanda İslam ümmeti de hiç bukadar bu süre zarfında aciz,zayıf,güçsüz kalmamıştır.islamın eskisi gibi güçlenip yeryüzüne hakim olacağı konusundaki düşünceler ümitsizliğe düşmemek adına hiçbir sebeb yok ALLAH(cc) iradesini anlamayanlar ve inanmayanlar için, ALLAH(cc) tanıyanlar ise şartlar nekadar zor olursa olsun işler nekadar çıkmaza girmişse girsin ümitvarlardır.çünkü hiçbirşey O’nun  iradesi dışında değildir.

Allah, emrinde galib olandır, ancak insanların çoğu bilmezler. (Yusuf 21)

Baktığımızda Yusuf as durumuna;

Hani Yusuf babasına: “Babacığım, gerçekten ben (rüyamda) onbir yıldız, güneşi ve ayı gördüm; bana secde etmektelerken gördüm” demişti.

(Babası) Demişti ki: “Oğlum, rüyanı kardeşlerine anlatma, yoksa sana bir tuzak kurarlar. Çünkü şeytan, insan için apaçık bir düşmandır.”

“Böylece Rabbin seni seçkin kılacak, sözlerin yorumundan (kaynaklanan bir bilgiyi) sana öğretecek ve daha önce ataların İbrahim ve İshak’a (nimetini) tamamladığı gibi senin ve Yakub ailesinin üzerindeki nimetini tamamlayacaktır. Elbette Rabbin, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir

(Yusuf 4,5,6)

ALLAH(cc) Yusuf (as)  ma hükümdarlık iradesiyle diledi.sürece bakıldığında kuyu ve vaadedılen hükümdarlık  birbirine ne kadar uzak durumlar,gene hizmetçilik ve vaat edilen ,gene zindan ve vaat edilen baş gözüyle bakıldığında  nerden baksan ümitsizlik çıkmazlık sürec ama ALLAH(cc) iradesinde tıkır tıkır işliyor.

Dedi ki: “Ey Babam, bu, daha önceki rüyamın yorumudur. Doğrusu Rabbim onu gerçek kıldı. Bana iyilik etti, çünkü beni zindandan çıkardı. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını açtıktan sonra, (O,) çölden sizi getirdi. Şüphesiz benim Rabbim, dilediğini pek ince düzenleyip tedbir edendi. Gerçekten bilen, hüküm ve hikmet sahibi O’dur.” (Yusuf 100)

Baktığımızda bu kadar sürec içersinde Yusuf as en ufak bir ümitsizlik sözkonusu olmuyor.yakup as söylediği söz yukarıda ŞÜPHESİZ BENİM RABBİM DİLEDİĞİNİ PEK İNCE DÜZENLEYİP TEDBİR EDENDİR. Yusuf as her an ALLAH(cc) iradesinin farkında olduğunu anlıyoruz.

Biz ise, yeryüzünde güçten düşürülenlere lütufta bulunmak, onları önderler yapmak ve mirasçılar kılmak istiyoruz(kasas 5)

ALLAH (cc) iradesi Müslümanları ezilen, zülme maruz kalanlara iktidar  vaat ediyor.yusuf as olduğu gibi sürec bakıldığında çok uzak gibi gözüküyor ama ALLAH(cc) iradesinde mutlaka gerçekleşecektir.bu günkü müminlere düşen Yusuf as tavrını takınıp her halde ALLAH(cc) rızasını aramaktır ve ALLAH(cc) iradesini bir an olsun unutmamasıdır.

Allah, yazmıştır: “Andolsun, ben galip geleceğim ve elçilerim de.” Gerçekten Allah, en büyük kuvvet sahibidir, güçlü ve üstün olandır(mücadele 21)

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN                                                               SELAM ALEYKUM

 TEVFİK ALLAH(CC) TANDIR.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.