MENÜ

TESLİMİYET METODU

187 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
TESLİMİYET METODU

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Allah(cc) zatı celaline azim olan egemenliğine yaraşır biçimde sonsuz hamdler O’na mahsustur. Salat ve Selam Hz. Muhammed (sav) Aline, Ashabına ve Bütün Mü’minlere olsun.

Hiç şüphesiz hikmetli bir davet yapılması sözün ve fiilin yerli yerine koyulmasıyla mümkündür. Hangi şart, ortam, durumda ne anlatılması gerekiyorsa yerli yerinde yapmak hikmetli davettir. Allah (cc) bizden de bunu istemektedir.

“Rabbinin yoluna, hikmetle güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et.” (Nahl 125)

Allah (cc) emri doğrultusunda yapılan çalışmalar başarı ve yardımına ulaşmasının layık çalışmalar düşüncesindeyiz. Ayeti kerimede de buyurduğu gibi Allah (cc) ; “Mü’minlere yardım etmek ise üzerimizde bir haktır.” (Rum 47)

Günümüzde insanların Allah (cc)’ya karşı kulluğu ortadan kaldırma tehlikesi teslimiyet konusudur. Yani Tevhid’in anlaşılmasıdır. Kulluğu ortadan kaldıracak veya başlamasına mani olacak insanlığın ortak problemidir. Teslimiyet konusu, o zaman davetler tevhidin anlaşılmasına yönelik olması hikmetli davet için elzemdir. Teslimiyeti olmayan bir kitleye namazı anlatman, hac, zekat v.s. anlatman hikmetli davet şöyle dursun, ihanettir.

Kur’an’ı Kerime baktığımızda geçmişe ve geleceğe yönelik sahneler ortaya koymaktadır. Geçmişle alakalı misak ayeti diye bilinen Araf 172. Ayete baktığımızda;

“Hani Rabbin, Adem oğullarının sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendi nefislerine karşı şahidler kılmıştı: ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim?’ (demişti de) onlar: ‘Evet (Rabbimizsin), şahid olduk’ demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: ‘Biz bundan habersizdik’ dememeniz içindir.” (Araf 172)

Bu ayetle bütün insanlığın Allah (cc)’un kendisini Rab kabul etmeye çağrısına olumlu cevap vermesi istisnasız teslimiyet gösterdiğini görmekteyiz. Bunu sebebi üzerinde düşünülmesi gerekir.

Gene ahirette sahnelerden bahseden ayetlerde aynı teslimiyet görmekteyiz.

“Ruh ve meleklerin saflar halinde duracakları gün; Rahman’ın kendilerine izin verdikleri dışında onlar konuşmazlar, konuşacak olanda doğruyu söyleyecektir.” (Nebe 38)

Bütün insanlığın misaktaki gibi Ahirette alakalı sahnede de gördük ahiret ve misaktaki bu teslimiyetin nedeninin dünyadaki teslimiyet, birlemeye götüren sonucu önümüze geçecektir. Veya dünyadaki teslimiyet, birleme problemlerinin neden ve niçinlerini de ortaya koyacaktır.

Misakta ve ahirette ki bu müthiş teslimiyetin sebebi Allah(cc)’un Azamet, Kudret, Gücü, görülmesi ve bilinmesi olduğu sonucuna çıkıyoruz. Allah (cc) otoritesi, hakimiyeti böyle tanınıp bilinince tek sonuç çıkıyor. Ademoğlu istisnasız birleme ve teslimiyet olarak. Dünyada aynı teslimiyetin, birlemenin oluşması Allah (cc) azamet, kudret, gücünü görmek, tanımak, mükemmel isim ve sıfatlarını basiretle görmekle mümkündür.

Bu nedenle bütün berraklığıyla kainat kitabı önümüzde durmakta. Tekvini kitaba yönelik ayetlerin üzerinde çokça tefekkür, Allah (cc) isim ve sıfatlarının tecellilerini görmek sonuç misak ve ahirette oluşan teslimiyetin aynısına götürecektir. Dünyada da bu teslimiyeti gösteren kurtulan olacaktır. Allah (cc) yöneliş bu metottan geçmeye bağlıdır.

“Biz göğü büyük bir kudretle bina ettik ve şüphesiz, biz onu genişleticiyiz.

Yeri de biz döşeyip yaydık ne güzel döşeyiciyiz.

Ve biz herşeyi iki çift yarattık. Umulur ki öğüt alıp düşünürsünüz.

Öyleyse Allah’a doğru kaçın (firar edin)” (Zariyat 47-48-49-50)

. Allah (cc) teşri ve tekvini kitabından istifade etmeyi azamet, kudret, gücü tanıyıp teslimiyet gösteren kullarından eylesin. Amin.

 

 

Seyfullah KILIÇASLANTüm Yazıları
Yorum Yaz