MENÜ

SEN HÜR MÜSÜN?

225 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
SEN HÜR MÜSÜN?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hürriyet arapça bir kelime olup hür kökünden yapma masdardır. Genellikle kölenin zıddı manasında kullanılır.

Hürriyyet eşittir özgürlüktür. Peki bugün herkes hür olduğunu söylüyor sizce bu doğru mu?

Yaşarken bizler köle miyiz hür müyüz?

Kölelik denilince akla asırlar önce yaşayan insanların hayatları aklımıza gelmektedir. O insanlar istediği gibi konuşamaz, yemek yiyemez istediği yere gidemez böyle bir hayat yaşıyorlardı.

Hz. Bilali Habeşliye baktığımızda Habeşli bir köleydi her söyleneni yapardı konuşmazdı ne zaman ki gerçek İslam’la tanıştı asıl hürriyetin İslam da olduğunu anladı ve Müslümanlardan oldu. Allah (c.c.) ve Rasulune tabi oldu velev ki artık ona işkence yapsınlar koca kaya parçalarını üzerine koysunlar kızgın topraklarda yatırsınlar o artık hür olmuştur köle değildi.

Öyle bir İslam’la şereflenmiş özgür olmuştu ki ilk ezanı okuma şerefi Bilal’i habeşiye verilmişti.

Aslında kölelik sadece bir insanın bir insana boyun eğmesi değildir.

Bilal’i Habeşi İslam’la şereflendiği andan itibaren ilk olarak şirk bataklığından kurtulmuştur.

Gerçek İlah’ın kim olduğunu gerçek Rabb’in kim olduğunu artık anlamıştı. Sonrada dünya hapishanesinde dünyanın zilletlerinden cehennemin bağlarından kurtulmuş inandığı din doğrultusunda Allah’a kulluk yapıyordu.

Bugün bizler hür müyüz?

Maalesef bizler yaşarken paranın kölesi olmuşuz kimi insan şöhretin kimi insan mevki makamın kölesi olmuştur.

Gerçek özgürlük madem ki gerçek İslam da var o zaman bizlerin hayatında gerçek İslam var mı bunu (Kur’an ve Sünnetten) artık öğrenmemiz gerekiyor. Neden parayla alınıp satılan köle olan bu insanlar Peygambere tabi olunca onun yanında yer alınca cennetlik olmuştu. Bakın Kur’an ve Sünnette başka bir makam mevki anlatılmıyor. Onlar cennetliklerdir. Onlar Rablerinin rızalarını kazanmışlardır. Onlara Rahmet edilmiştir. Onlar gökteki yıldızlar gibidir diyor.

En üst makamdan haber veriliyor (cennetlik) olduğunu Allah (c.c.) söylüyor.

Bizler yaşarken tersini yaptık Allah’tan (c.c.) başka her şeye köle olduk ve hür, özgür olduğumuzu (sandık) bu bir zandır. Özgür olmak bu değildir.

Allah (c.c.) maddeyi insana hizmet için yarattığını söylüyor. Ama bugün insanlar maddenin kölesi olmuş. Allah (c.c.) ineği etiyle, sütüyle, yağıyla, peyniriyle vs. insana hizmet etmek için yaratmışken ineğe tapan bir nesil türemiş.

İşte Allah’tan başka her şeye köle olmuşuz yok mu hür olmak isteyen yok mu hür yaşayıp hür öleyim diyen?

O zaman bütün köleliklerden kurtulup sıyrılıp bir an önce Allah’a (c.c.) kul köle olmamız gerekiyor. Nasıl olacak bu Fatiha Suresini günde kaç kere okuyoruz ne diyordu;

“Yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım dileriz. Bizleri dosdoğru yola ilet” diyor. Rabbinden doğru yolu isteyecek ve sadece O’nun istediği şekilde O’na kulluk yapacaksın. Unutmayalım ki Hakk’a baş eğene herkes baş eğer, Hakk’ta baş eğmeyen herkese baş eğer.

Rabbim bizleri Hakk’a baş eğenlerden ve hür özgür olanlardan eylesin. Amin.

 

Mücahide ŞANLITüm Yazıları
Yorum Yaz