sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Kar Yağışlı
1°C
Ankara
1°C
Kar Yağışlı
Pazartesi Çok Bulutlu
-1°C
Salı Çok Bulutlu
-1°C
Çarşamba Az Bulutlu
1°C
Perşembe Az Bulutlu
1°C

SELİM BİR AKILLA

SELİM BİR AKILLA
24.01.2023
0
A+
A-

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ   

Hamd âlemlerin Rabbi Rahman ve Rahim, ölüden diriyi- diriden ölüyü çıkartan, geleceğinde hiç şüphe bulunmayan günün sahibi, mümin kullarına merhametli, inkârcılara şiddetli, indirmiş olduğu Kur’an ile bizlere izzet bahşeden ALLAH(Celle Celaluhu)’a aittir.

 

Salât ve selam âlemlere rahmet olarak gönderilen kendi döneminde ve kendisinden sonra var kılınan mükelleflerin ona(sav) itaatten başka kurtuluşunun mümkün olmadığı önderimiz komutanımız Hz. Muhammed sav’e âline ashabına, bugünden önce yaşamış bugün yaşamakta olan ve kıyamete kadar yaşayacak, hakkın gönüllerini aydınlattığı mücahid müminlere selam olsun.

Selim bir akılla önyargılardan ve taassuptan uzak olarak kainata ve Kur’an’ı Kerime bakan her insan mutlaka bir gerçeğe işaret eden sayısız deliller görecektir. Bu bakışı engelleyen birçok engel olmasına rağmen Allah(Celle Celaluhu)’ı insana bahşettiği yetenek ve kabiliyetler bu suni ve fıtratı perdeleyen engelleri aşabilecek güçte var edilmiştir. Şüphesiz Tevhid haktır. Bu hakka işaret eden sayısız deliller bu tekliğin öğreticileri ve öğretmenleridir. İnsan kendisi adına atacağı adımların her zaman en güzeli olmasını ister. Her konuda mutlu olmayı ve zararsız olarak o işten çıkmayı kendisine ölçü edinir. Ancak şunu biliyoruzki akıl tek başına yeterli değildir. Bunun için eğitime ve bir öğreticiye muhtaç olduğu açıktır. İşte bunu en iyi bilen Allah(Celle Celaluhu)sorumluluklarını yerine getirebileceği bir gücün kaynağı olması sebebiyle inancın üzerine bina edileceği delillerle ona doğrunu ne olduğunu öğretmiştir. Teslimiyetin yegane kaynağı imandır. Araştırmaya, delillere dayalı iman. Bu imandır Müslümanları bedel ödemeye, mücadele etmeye, doğru hazırlığa, samimi olmaya, itaat etmeye iten hakikat.

“Elbette bizden Müslüman olanlar da var, küfredenlerde. Ve bizden Müslüman olanlar şüphesiz gerçeği arayıp bulan kimselerdir.”(Cin 14)

Bu ayet bize gösteriyor ki hak peşinden gidilmedikçe ulaşılamayacak kadar değerlidir.

“Biz, onların akıllarını başlarına toplamaları için bu Kur’an’da (çeşitli ikaz ve ihtarları) türlü şekillerde tekrar ettik. Fakat bu, onlara, daha da kaçıp uzaklaşmaktan başka bir şey sağlamıyor.” (İsra 41)

“Kur’an-ı Kerim tevhid inancını getirmiştir. Bu inanç sistemini yerleştirmek ve açıklamak için değişik yollar, çeşitli üsluplar ve pek çok vasıtalar kullanmıştır. “Öğüt alıp akıllarını başlarına toplasınlar diye.” Tevhidi hatırlatmada bulunma, fıtrata ve fıtratın mantığına, ayrıca evrendeki doğal ayetlere ve olağanüstülüklere değinmenin dışında başka bir eylem yapmaya ihtiyaç duymaz.”

“Sizin ilahınız tek bir İlahtır. Ondan başka ilah yoktur…”(Bakara 163)

Görülüyor ki Kur’an’ın ve kâinatın akla öğrettiği ilk ve en önemli gerçek budur. Hayatı her yönüyle Allah(Celle Celaluhu)’a boyun eğdirme meselesi. Bu hakikatin en öne alınmadığı hiçbir hayat İslam’ın yön verdiği ve Kuran’ın yaşantıda karşılığını bulduğu bir hayat olamaz. Fert ve toplum olarak İslam nizamının egemen oluşu, hayatların İslam’a göre düzenlenmesi fert ve toplumun Kuran ve kainattan alacağı eğitimle orantılıdır. En küçük atom parçacığından sayısız cisimlerin bulunduğu galaksilere kadar, gök ve yer arasında bulunan bütün deliller tek emrin kontrolünde olduklarına açıkça ispatlamaktadır. Rabbim bu delillerden istifade edenlerden eğlesin İNŞAALLAH.

Selam ve dua ile Elhamdulillahi Rabbil Alemin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.