MENÜ

ŞEFAAT

366 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
ŞEFAAT

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemlerin Rabbi Allah(cc)’ya olsun Salat ve selam Alemlere Rahmet olarak gönderilen Muhammed Mustafa(sav)’e olsun inşaAllah.

Kıyamet günü Allah(cc) bütün insanları mahşer meydanında haşrettiği zaman “O gün herkesin kendine yetecek derdi vardır.”(Abese 37) derdi o kadar çoktur ki kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kopacaktır.(Abese 33-34)

Ve bu sürecin arkasından Allah’ın emri gelir. “Rabbinin emri geldiği zaman melekler saf saf dizildiği zaman”(Fecr 21-22)

Ortama sessizlik hakim olur. Çünkü artık kimse konuşamaz. Herkesin nutku alınmıştır. Allah izin vermedikçe hiç kimse konuşamaz. “O gün gelince Allah’ın izni olmadıkça hiç kimse konuşamaz”(Hud 105) Sadece Allah’ın izin verdiği kimseler. “O gün Ruh(cebrail) ve meleklerde oradadır saf saf ve kıyam halinde dururlar. Rahmanın izin verdiği kimseden başkası konuşamaz”(Nebe 38)

Senin hesabın görülmüş Allah’ın mağfiretiyle sonuçlanmışsın artık muhasebesi görülenlere bakıyorsun onlar için bir şeyler isteme dileğin var dua etmek istiyorsun konuşamazsın.

Pekala bu konuşmamak mutlak suretle midir? Hayır. Allah(cc) istisnasını koymuş.

“Doğrusu konuşacak ve Rahmanın izin verdiği kimse müstesna”(Nebe 38) Allah yeri gelir Cebrail(as), yeri gelir melekleri, yeri gelir peygamberleri, yeri gelir salih insanları konuşturur. Bunlar tıpkı dünyada olduğu gibi dua edebilirler. Ama

  1. Rahman izin verecek.
  2. Doğruyu söyleyecek

Aslında bir başkası için şefaat dediğimiz bu dua edilme daha dünyadan başlayan ve dünyada var olan bir şeydir. Yani şefaat Allah’ın adaletini ortadan kaldıran bir şey değildir. Buda bir ameldir. Ve Allah(cc) bu ameli adaleti teminen kabul eder. Adaleti bozacak şekilde buna imkan vermez. Söz gelimi dünyadayız değil mi? Biz niceleri için dua ediyoruz. Nice baba evladı için dua eder. Nice evlat var anne babası için dua eder. Bu bir şefaat girişimidir. Ve güzel bir şeydir. Ama Allah bazıları için bunu kabul ediyor. Bazıları içinde kabul etmiyor. Kimler için kabul ediyor? Baba evladı için hidayet istiyor Allah’tan. Evlat eğer buna adım atmış buna yönelmiş kendi tercih ve iradesini Allah’a yönlendirmiş ise Allah bunun duasını kabul ediyor. Fakat adım atmayan çocuğun babasının duasını kendisine döndürür. Ona onun hayrını bereketini sevabını yaşatır. Ama evlat bir adım atmıyorsa ona bir netice vermez.

Allah bir kimsenin duasını kabul ederken adalet sistemini bozmaz dünyadaki de kesinlikle bana bağlı diye hükme bağlamıştır.

  1. Birinin nutkunu aşıp konuşmasına izin vermesi lazım
  2. Dua edilen kişiye izni verilmesi lazım.

“O gün Rahmanın kendisine izin verildiği ve sözünden razı olduğu kimseden başkasının şefaati bir yarar sağlamaz.”(Taha 109)

  • Konuşacak kimsenin Allah dilini çözecek. O da doğruyu konuşacak. “Göklerde nice melekler var ki. Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar için izin vermedikçe onların bile şefaati hiçbir fayda sağlamayacaktır.”(Necm 26)
  • Dua edilmek istenen kişi içinde Allah razı olup izin verecek. Dolayısı ile sen aslında beş para etmez bir adamdın. Bak falanca sana şefaat hakkını kullandı dua et ona ki seni hesaptan kurtardı böyle bir sürpriz asla olmayacaktır. Çünkü Allah adili mutlaktır. Ve böyle bir beklentiye Allah’ın Rasulu 1400 sene evvel beyhude bir beklenti olduğunu söyledi. “Ey kızım Fatıma nefsini Allah’tan satın almaya bak Allah’a karşı sana hiçbir şey yapamam.”(Buhari) Zaten Allah(cc) onun için şöyle buyuruyor. “Ey iman edenler Allah’tan korkun yarın için ne hazırladığınıza bir bakın” Bakın Allah (cc) Kehf 110. Ayeti Kerimesinde “Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa” Benim adamlarından birini bulsun mu? Demiş. Hayır “Salih amel işlesin ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın mı demiş.”

“Her Nebinin kabul edilmiş bir duası vardır. Her Nebi duasını kullandı Bense duamı kıyamet gününde ümmetime şeffaat etmek için sakladım ümmetimden Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseler inşaAllah bu şefaate nail olacaktır.”(Müslim)

Öyleyse biz iman ve salih amel konusunda Allah’a ve Rasulüne itaat edersek Tevhid ehli bir Mü’min Rasulüne layık bir ümmet olmaya çalışırsak Allah kullarına karşı çok merhametlidir. (En-am 54) Rasulüne Mü’minlere karşı çok merhametlidir. (Tevbe 128)

“Kim Allah’a ve Rasulüne itaat ederse onlar Peygamberler, Sıddıklar, Şehidler ve Salihlerle beraberdir. Ne güzel arkadaştır onlar.”(Nisa 69) Allah vaadinden caymaz. Biz bize düşeni yapalım inşaAllah.

Selam ve Dua ile…

 

 

Mustafa NAMLITüm Yazıları
Yorum Yaz