sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
9,5449
EURO
11,0950
ALTIN
547,26
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
20°C
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C

Samimiyetini Sorgula!

17.07.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd; Alemleri yoktan var eden,  Rahman ve Rahim, Din günün sahibi, kendisinden başka bir ilah bulunmayan, yarattıklarını rızıklandıran, yegâne Hakimiyetin sahibi olan Allah (c.c)’ya mahsustur.

Salat ve Selam;  Alemlere rahmet olarak gönderilen, kendisine itaat edilmedikçe kurtuluşun asla mümkün olmayacağı, Allah (c.c)’ın dininden asla taviz vermeyen, , müminlere karşı şefkatli, kâfirlere karşı ise şiddetli olan Rasulullah(sav)’a, aline, ashabına ve onun izinden giden müminlerin üzerine olsun inşaAllah.

İnsanı şeytanın kışkırtmalarından koruyan, onun saptırıcı vesveselerinden uzaklaştıran, Allah’a(c.c) karşı samimiyetidir. Bir mümin, Allah’tan(c.c) gereği gibi korktuğu, O’na tüm kalbi ile yöneldiği ve Allah’ı(c.c) hoşnut etmek için yaşadığı sürece, gerçek samimiyete ulaşmış olacaktır.

Samimiyet aynı zamanda bir insanı, Allah için yaşama amacında kararlı kılan, onu güçlü ve istikrarlı hale getiren en önemli özelliklerdendir. Hiçbir şey samimi bir mümini gerçek amacından saptıramaz, din günü hesabını veremeyeceği bir şeye onu yanaştıramaz. Samimi bir mümin, daima Kur’ana göre doğru olanı yapmaya çalışır.

Samimiyeti zedeleyecek olan şey; insanın, Allah’ın sürekli kendisini izlediğini ve ahiret günü mutlaka hesaba çekileceğini bilerek, bu önemli gerçeği unutması ve yalnızca insanların düşünce ve isteklerine göre hareket etmesidir.

Kuşkusuz Kurandan faydalanmanin  da en önemli aracı, bu konuda samimi bir isteğin bulunmasıdır. Yüce Allah’a (c.c) tevekkül ederek, kitabını anlamak için doğru bir niyet ve istekle yöneldiğinde o nefsinde değil sana anlayış kapılarını açacak, Ku’ranı düşünme ve anlama ümidini boşa çıkarmayacaktır.

İnsanoğlu; Ku’ranı  anlamak ,ondan etkilenmek,onun iman pınarlarına dalmak ve onun sayesinde kalbinin hastalıklarını iyileştirmek istediğini iddia etmektedir. Ancak bu iddia sahibinin ispat ortaya koyması gerekir.

Bu iddia konusundaki ispata bakıldığında; Kalp ile Kur’an arasındaki bağın oluşması için Allah’ın(c.c) bize rahmet kapılarını açması konusunda ısrarcı olmaktır. Başka bir ifadeyle Allah’a(c.c), Kur’andan faydalanma isteğimizi arzettiğimizde samimi olmamız gerekmektedir. Bunun için en önemli nokta; dalgalar arasında savrulup boğulmamak için mücadele eden ,Allah’ın(c.c) duasına karşılık vereceği ve kendisini kurtaracağı konusunda ümidinden başka bir şeyi olmayan ve duası kalbinin derinliklerinden gelen zorda kalmış bir kimsenin duası ile yalvarmaktır.Samimiyetle isteyerek ve Allah’a(c.c) muhtaç olduğunu hissetmektir.

Rasulullah(sav) hadisinde şöyle buyuruyor :

“Allah(c.c),umursamaz ve gafil bir kalbin duasını kabul etmez.” [ Ahmed ibni Hanbel- 2*177]

Allah’a(c.c) her daim dua edip kapı açılıncaya kadar Allah’a boyun eğerek yalvarmalı ve bu nokta da asla geri adım atılmamalıdır.Allah(c.c) bizlerin isteğimizde ve iddia ettiğimiz konuda ciddi olup olmadığımızı görmek ister. Bunun için denemek amacıyla kullarının dualarını kabulünü bazen geciktirir. Kapıyı terk eder dua etmeyi bırakırsak; bu Allah’tan istemiş olduğumuz şeyin kabulü için duymuş olduğumuz ihtiyaç konusunda samimi olmadığımızın bir işaretidir.

Rasulullah (sav) başka bir hadiste şöyle buyuruyor:

“Sizden biriniz dua ettim kabul edilmedi diye acele etmedikçe duası kabul edilir “ [Müslim-Zikr 90,91]

Unutulmamalı ki ;Eğer dua ederken defalarca ihtiyaç haline ulaşırsak kapı açılacak, şeytan yenilecek ve Kur’anın güneşi nuruyla kalplerimizi aydınlatacaktır.

İbadetlerde samimiyet yoksa yapılan kullukta bir ihlas bulunmuyorsa, Allah katında makbul bir kul olmak mümkün değildir. Allah(c.c) kulluğu değerlendirirken, ne kadar çok ibadet edildiğini değil, bu ibadetlerde ne kadar samimiyet ve ihlas katıldığını sorgulayacaktır. İbadetlerde azlık ya da çokluktan önce, samimiyet dolu bir kulluk sergilenmesini, yapılan ibadetlerin de kabulünü kolaylaştıracaktır.

Allah(c.c) ayette şöyle buyurmaktadır :

“Ancak O’na yönelen düşünüp ibret alır.O halde kafirlerin hoşuna gitmese de siz dini Allah’a has kılarak ibadet edin ”[Mü’min 13-14]

“Size ayetlerini gösteren” kudretinin ve birliğinin delillerini gösteren Allah’a(c.c) yönelenden,şirkten yüz çevirerek O’na boyun eğmiş olandan başkası ibret almaz..

Kendi kısır düşünce çemberi içinde bocalayıp Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmeyenler ise, bu incelikleri, hakikat ve hikmetleri düşünme ihtiyacını duy­mazlar. Her şeye madde gözüyle bakıp onun ötesinde  değer kazandıran, sağlam ve değişmeyen bir plan ve devam eden programı aramaz­lar.

O halde kendi yapısında ilâhî kudretin damgasını ve O’nun sa­natının incelik ve mükemmelliğini taşıyan insana yakışan odur ki: Kendi­siyle o sonsuz kudret arasında en sağlam irtibatı oluşturan tahkikî imâna sahip olup, inkârcıların hoşuna gitmese de Allah’a karşı samimiyetiniz onla­ra ağır gelse de “Dini yalnız Allah’a halis kılarak.” Şirk’ten uzak bir şe­kilde O’na dua edin..Şüphesiz Sıfatları aza­metli olan ve mahlukâta benzemekten münezzeh bulunan Allah(c.),hiç birşeye muhtaç olmayan bütün mahlukatın kendisine muhtaç olduğu tek mercidir.

Allah’a(c.c), isteğimiz noktasında kendisine samimi olup ihtiyacımız ve acizliğimizi göstererek kapısını terk etmememizi ve O’na yönelişimizi görmek ister. Bunu gerçekleştirmeyen bir kimse samimi olma noktasında eksik demektir.

Ey insanoğlu düşün ve samimiyetini sorgula! Kalp ile Kur’an arasındaki iletişimi elde etmek için Allah’a(c.c) yalvarsan, O’na boyun eğip düzelme noktasında yardım istesen Rabbi’nin senden yüz çevireceğini ya da istediğini reddeceğini mi sanıyorsun?

Rabbiniz, sizin içinizdekini daha iyi bilir. Eğer siz salih olursanız, şüphesiz O da, kendisine yönelip dönenleri bağışlayıcıdır.’’ [İsra Suresi-25]

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.