sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
23°C
Ankara
23°C
Açık
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Hafif Yağmurlu
19°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
23°C

SALİH AMEL

16.05.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Yeri göğü ve ikisinin arasında bulunanları örnekleri yokken yaratan ve aralarına bir nizam koyan, kendisinden başka İlah olmayan, lütfuyla insanlara Peygamberler ve kitaplar gönderen Allah Teala’ya sayısız hamdü senalar olsun.

Cihad ve Rahmet Peygamberi, en güzel örnek, kendisine tabi olunmadıkça cennetin kazanılmayacağı son Nebi Hz. Muhammed (sav)’e Salat ve Selam olsun. Allah (c.c.)’ın yardımı Rahmeti ve bereketi Mü’min kulların üzerine olsun inşaAllah.

Bu ay ki yazımızın konusu imanın meyvesi, ahiret karanlığının kandili Salih amel.

Salih amel; kişiye ahiret saadetini sağlamaya, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmaya elverişli olan, Allah (c.c.) katında bir değer ifade eden davranışlardır.

İmanı kuvvetlendiren, sağlamlaştıran, onu sararak koruyan Salih amellerdir. Salih amel olmadan imanın olgunlaşması ve korunması mümkün değildir. İman olamadan amelin hiçbir önemi olmadığı gibi salih amel olmadan da kuru bir imanın tadı yoktur.

Salih amel sahipleri dünyada da ahirette de kurtulurlar, güzelliklere ve mükafatlara kavuşurlar.

“O gün Allah Peygamberi ve onunla beraber olan Mü’minleri mahcup etmeyecek, nurları önlerinde ve sağlarında koşacak ve diyecekler ki; Rabbimiz bize nurumuzu tamamla ve bize mağfiret buyur. Çünkü sen her şeye kadirsin.” (Tahrim 8)

Bu ayet salih amelin kıyamet gününün karanlığını dağıttığına delildir.

Süfyan es Sevri (Rh.A.) der ki; “Kişi nasıl kardeşinin ailesini çocuğunu koruyorsa salih amelleri de kişiyi o şekilde kabirde korurlar”

“O gün kimi yüzler ağarır. Kimi yüzler kararır.” (Ali imran 106)

“Dünyada iyi işler yapanlara daha iyi bir karşılık ve fazlası vardır. Onların yüzleri ne kara leke ne de horlanmışlık kaplamaz. Onlar cennetliklerdir. Orada ebedi olarak kalacaklardır.” (Yunus 26)

“Allah İman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan nura çıkarır.” (Bakara 257)

Allah Teala Mü’min kulların dostu ve destekçisidir. Onları dünyada karanlıklardan kurtarıp çıkardığı gibi hiç şüphesiz ahirette de salih amel sahibi Mü’min kullarını koruyacak önlerini aydınlatacaktır. O gün kafir olanların ve münafıkların yüzleri kararacak, dünyada olduğu gibi ahirette de zillet içinde kalacaklardır. Rızası uğrunda salih amel işleyenlere ise yaptıklarının daha fazlasıyla karşılığı verilecektir. Bu Allah’ın vaadidir.

“Allah iman edip salih ameller işleyenleri altlarından çeşitli ırmaklar akan cennetlere yerleştirir. Orada altın bilezikler ve inciler takınırlar. Giydikleri elbiseler ipekten olur.” (Hacc 23)

“İman edip salih amel işleyenlerin kötülüklerini kesinlikle silecek ve onları iyiliklerinin daha üstün karşılıkları ile ödüllendireceğiz.” (Ankebut 7)

Bu ayette bir müjde var. Kötülüklerin günahların silinmesi ve yapılan iyi amellerin karşılığının alınması! Bundan daha güzel bir haber olabilir mi? günahlarının bağışlanmasını ve ödüllendirmeyi kim istemez ki? O halde İman ettikten sonra nefsimizi Allah teala’nın emirlerine itaatle boyun eğdirmek ve haramlardan sakındırmak hususunda daha dirençli olmak ve zorluklara sabretmek gerekir. Zira yolun sonunda güzel bir ödül vardır. Dünya nimetlerini kaçırsa bile bu müjde Mü’min için yeterlidir.

“O gün münafık erkek ve kadınlar Mü’minlere: “Bize bakında nurunuzdan istifade edelim.” Derler. Onlara: “Arkanıza dönünde nur isteyin” denilir. Mü’minlerle münafıklar arasında kapısı olan bir sur çekilir. Onun içinde Rahmet dış tarafında da azap vardır” (Hadid 13)

Kurtubi tefsirinde, İbni Abbas ve Ebu Umamenin “Kıyamet  gününde insanları bir karanlık kaplar.” Dedikleri belirtilmiştir.

Maverdi: “Öyle sanıyorum ki bu karanlık insanlar hakkında hüküm verildikten sonra ortaya çıkacak ardından bazılarına ışığında yürüyecekleri bir nur verilecektir.” Demiştir.

Bazı müfessirler şöyle demiştir; “Allah Teala kıyamet gününde Mü’minlere amelleri nispetinde bir nur verecek ve onlar bu nurla sırat üzerinden yürüyeceklerdir.”

İbni Mes’ud (R.A.); Onlara amelleri miktarınca bir nur verilecek ve sırattan geçeceklerdir. Kimisinin nuru bir dağ kadarken kimisinin de bir hurma ağacı kadar olacaktır. Nuru en az olanda başparmağının üzerinde bir yanıp bir sönen ışığı olandır.

Mü’minlere salih amelleri arasında nur verilecektir. Mahşer günü o sıkıntılı bekleyiş içindeyken salih amel sahibi Mü’minler ikrama nail olacaklardır.

İbni Abbas (R.A.) şöyle demiştir: “Kıyamet günü bütün mahlukat insanlar ve cinler, bütün ümmetler dizlerinin üzerine çökmüş saflar halinde bekleşirler. Sonra bir münadi seslenir:

  • Bugün kimlerin ikrama nail olduklarını göreceksiniz. Der” sonra.
  • Her durumda Allah’a (c.c.) hamd edenler kalksın. Denilir. Onlar kalkarlar ve cennete gönderilirler. Sonra ikinci kez seslenilir.
  • Bugün kimlerin ikrama nail olduklarını göreceksiniz. Korkuyla ve umutla Rabbine yalvarmak üzere (ibadet ettikleri için) vücutları yataklarından uzak kalanlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah (c.c.) yolunda harcayanlar kalsınlar denilir. Onlarda kalkarlar ve cennete götürülürler. Sonra üçüncü kez seslenilir:
  • Bugün kimlerin ikrama nail olduklarını göreceksiniz. Ne ticaret ne de alışverişin kendilerini Allah’ı (c.c.) anmaktan, namaz kılmaktan, zekat vermekten alıkoyamadığı kimseler kalksın denilir. Onlar da kalkarlar ve cennete götürürler.”

Şimdi ayetlere kulak verelim ve konuyu anlamaya çalışalım. “O gün insanlar yaygın pervaneye dönecekler. Dağlar atılmış renkli yünler gibi olacak. Ama kimin tartıları ağır gelirse, o hoş bir hayat içindedir. Ama kimin de tartıları hafif gelirse, artık onunda durağı haviyedir. Onun ne olduğunu bilir misin sen? Kızgın bir ateştir.” (Karia 4-11)  

“Öyle bir günden sakının ki o gün hiç kimse bir başkası adına bir şey ödeyemez.” (Bakara 48)

“Kimsenin kimse namına bir şey ödeyemeceği hiç kimseden fidye alınmayacağı, kimseye şefaatin yarar sağlamayacağı ve hiç kimsenin hiçbir taraftan yardım görmeyeceği günden sakının” (Bakara 123)

“Ey iman edenler Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Haşr 18)

Allah’ım (c.c.) Sen’den senden sevgini, sevdiklerinin ve sana yaklaştıracak amellerin sevgisini istiyorum…

Elhamdulillahi Rabbil Alemin

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.