sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

Said Bin Zeyd Bin Amr İbni Nufeyl (ra)

Said Bin Zeyd Bin Amr İbni Nufeyl (ra)
25.06.2021
0
A+
A-

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ

Bizleri yoktan var eden , varlığından haberdar eden, bize iman nimetini tattıran ve imanı kalbimize sevdiren Alemlerin Rabbi olan Allah’a (cc)  sonsuz Hamd-u senalar olsun.O’nun (cc)   Alemlere Rahmet olarak gönderdiği  Rasulune (SAV) salat ve selam olsun.  Onun (sallallahu aleyhi vesellem ) pak ehline ve güzide ashabının üzerine olsun. Ve selam hidayete tabi  olanların üzerine olsun…

Bu ayki konuğumuz  izzet ve şerefi elde etmiş , diğer kardeşleri gibi islamın elbisesini üzerine giyip ölene kadar çıkarmayan , Rabbim Allah’ tır diyip istikamet üzere olan ve bu istikamette sabit kalabilmek için canıyla ve malıyla mücadele eden Said Bin Zeyd (r.a)

Onun hayatına başlamadan önce onu yetiştiren o mübarek babadan söz etmeden olmaz…

Saidin babası olan Zeyd ıbn amır bın nufeyl yaşadığı dönemin benzersiz şahsiyetlerindendi. İnsanlar o gün putlara taparken o tek olan Allah’a (cc) kulluk etmekteydi. İşte onun soyundan  bu mübarek evlat dünyaya gelmiş ve Nebi (sav) min cennetle müjdelediği 10 kişiden biri olmuştu. Zeyd bın amır kız çocuklarının öldürülmesine engel olur , bir kimse kızını öldürmek istediğinde  o hayır yapma ! İstiyorsan onun geçimini ben sağlarım der ve o çocuğu alırdı. Çocuk biraz büyüyüncede babasına  istersen onu sana geri vereyim, istersen onun geçimini sağlamaya devam edeyim derdi.Bunu Yapmasının sebebi Mekkelilerin cahiliye adetlerinden kendini tamamen beri görmesiydi.

Zeyd bin amir kureyşin tüm geleneklerinden , ibadetlerinden uzak duruyordu. Bir bayram günü erkeklerin kıymetli atlas  sarıklar sarıp, yemen kumaşları giydiğini , kadınlarının ve Çocuklarının süslenerek  hazırlık yaptıklarını gördü. Onlar  bunu putlarına ibadet etmek için yapıyorlardı. Kureyş önlerine koyunlarını almış putlarına kesmek için giderken   Zeyd bin amir  onlara doğru baktı , sırtını kabeye yaslayarak onlara şöyle haykırdı :

Ey kureyş topluluğu !  Allah koyunu yarattı ve gökten onun için yağmur indirdi. Koyun suyu içti ve Allah o koyun için yerden yeşil ot bitirdi de o koyun doydu. Ama siz onu Allah’tan başkasının adına kesiyorsunuz.  Ben sizi cahil bir  millet olarak görüyorum. Zeyd bın amırın canı elınde olana yemin ederimki  içinizde benden başka kimse İbrahimin dini  üzere değildir. Allahım  senin kendine hangi şekilde ibadet edilmesini istediğini bilseydim sana öyle İbadet ederdim. Ama ne yazık ki bilmiyorum. sonra avuçlarının üzerinde secde etti. İşte bu olay Zeyd bin Amr’ın Kainattaki bulgulara bakarak , aklını kullanarak mekkenin cahiliye adetlerinden sıyrılıp Allah’ı (cc) Tevhid ettiğinin göstergelerindendi.

O sıralar  daha Peygamberlik gelmemiş ve vahiy  başlamamıştı.  Hz Ömerin babası ve onun amcası  Zeyd bin amirin yanına geldiler  onu tokatlamaya başladılar ve ona şöyle dediler : Kahrolasıca adam ! bu çirkin sözleri senden devamlı dinliyoruz ve sabrediyoruz artık sabrımız kalmadı. Daha Peygamber gelmeden Allah’ı Tevhid eden muvahhidlerin imtihanlarından Zeyd ‘ de nasibini almıştı.

Daha sonra kavminin ayak takımını ona karşı  kışkırttılar. Onlarda Zeyde devamlı işkence ettiler. Oda mekkeden kaçıp hira dağına saklandı. Hattab onun Mekkeye girmesini önlemek için bazı kureyş gençlerini görevlendirdi. O mekkeye ancak gizli girebiliyordu. O sırada kureyşin adetlerine ,hükümlerine uymayan sayılı insan vardı. Varaka bin nevfel de bunlardan biriydi. Onlar ara ara bir araya gelip konuşuyorlardı. Zeyd en son ki buluşmada onlara şöyle dedi :

Vallahi siz  kavminizin hiçbir dine mensup olmadığını , İbrahimin dininden çıkıp onu kabul etmediklerini biliyorsunuz. Kendiniz için  gireceğiniz bir din arayın, tabi eğer kurtuluşu arzu ediyorsanız.

Din arayışına koyuldular. Varaka bin nevfel hırıstıyanlığa geçti. Zeyd bin amir kendisi anlatıyor : yahudilik ve hrıstıyanlığı inceledim ancak kabul etmedim. Çünkü ikisinde de içimi mutmaın edecek bırşey olmadı. Orada burada İbrahimin dinini aramaya başladım. Nihayet şam diyarına geçtim.Hadisi İmam buhari  naklediyor  :  Yahudilerden bir alim ile karşılaştı. Ona dinlerine ait bilgiler sordu ve belki sizin dininize girebilirim bana anlat dedi.  Yahudi : Allahın gazabından payına düşeni almadığın müddetçe sen bizim dinimize giremezsin dedi. Ben  zaten Allahın gazabından kaçıyorum. Bunu asla kabul etmem .

Zeyd onun yanından çıktı  hristiyan bir alime rastladı. Onada benzer şeyler söyledi. Hristiyan alimi ona  Allahın lanetinden payına düşüni almadığın müddetçe bizim dinimiz üzere olamazsın dedi. Zeyd : Ben zaten Allahın  lanetinden kaçıyorum gücüm yettiğince Allahın gazabınıda , lanetinide yüklenmek istemem . Sen bana başkasını gösterebilirmisin ?  Hrsitiyan :  Senin dediğin ancak haniflik olabilir. Hanif ne demek diye sordu : Hrsitiyan  o İbrahimin dinidir. O ne hristiyandı , nede Yahudi Allahtan başkasına ibadet etmezdi.

Zeyd  : Onların İbrahim as hakkında söylediklerini duyunca  yanlarından ayrılıp ellerini açtı ve şöyle dua etti :  Allahım  ibrahimin dini üzere olduğumu seni şahit tutarım. Yeryüzünde İbrahimin hanif dinine mensup birini ararken  Lahm bölgesi ortalarında bedeviler tarafından bir saldırıya uğrayarak  öldürüldü.Ruhunu teslim etmeden önce gözlerini semaya dikerek şöyle dua etti : ALLAHIM EĞER BU HAYRI BANA NASIP ETMIYECEKSEN  , BARI OĞLUM SAİDE NASİP ET. !

Gün gelir müslümanlar bir mecliste konuşurken konu Zeyd bın amir den açılır.Müslümanlar Peygamber (sav )’e sorarlar :  Ey Allahın Rasulu Zeyd bın amır için istigfar dileyelimmi  Nebi (sav) de: Evet o tek başına bir ümmet olarak diriltilecektir buyurdular.

Hayırlı bir neslin yetiştirilmesi  Muttaki bir anne babadan geçer .  anne baba muttaki olurlarsa , takvalı olurlarsa , dostdosru olurlarsa onlardan doğacak nesılde aynı şekilde olacaktır. Kurak bir topraktan çıkan ekinle , verimli bir topraktan çıkan ekin aynı değildir.

Allah azze ve celle Zeyndin duasını kabul buyurdu. Rasulullah sav  insanları islama davet etmeye başladığında  Said bin zeyd  Allaha iman eden ve  peygamberın elçiliğini tasdık edenlerin öncülüğü arasındaydı. Bunda şaşılacak bir şey yoktu. Çünkü Said kureyşin içinde bulunduğu sapıklığı beğenmeyen bir evde büyüyüp , hayatını hakkı arayarak geçiren ve hak peşinde soluk soluğa koşarken ölmüş olan bir babanın kucağında terbiye edilmişti. .. Devamı  2. Bölümde gelecektir…

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.