sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
23°C
Ankara
23°C
Açık
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Hafif Yağmurlu
19°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
23°C

RASULULLAHIN (SAV) HAVARİSİ “ZÜBEYR BİN AVVAM (RA)”

13.05.2021
0
A+
A-

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ

Takva sahibi kullarına rızasına giden yolu kolaylaştıran , onlara hidayet yollarını açıkça gösteren ve Allah’ın (cc) Rasulu  ‘ne (sav) tabi olmayı da hidayete delil kılan , Kendisinden başka İlah olmayan Allah Azze ve Celleye yerler ve gökler dolusu  Hamd-u senalar olsun. Salat ve Selam Kainatın efendisi  Müminler için güzel örnek , kafirler için korkulu bir rüya olan  Hz Muhammed (sav)’e tertemiz Ehl-i Beytine ve Sahabesinin üzerine olsun. Allah’ın (cc) kalplerine imanı yazdığı , Rab olarak Allah’ı (cc) , Din olarak İslamı , Rasul olarak Hz Muhammed (sav) ‘i seçen ve gereğini  diliyle , kalbiyle , ve azalarıyla yerine getiren , Sahabe gibi yaşamayı da hidayet üzere kalmak için  bir mücadele bilen  bütün müminlere selam olsun. Allah’tan (cc) Başka İlah yoktur.

Bu haftaki konuğumuz rivayetlerde 8-15 yaşlarında iman eden , Peygamber sav min dostu , havarisi  aynı zamanda halasının oğlu parlak bir zekaya , kuvvetli bir imana , korkusuz bir ruha sahip zübeyr ibn avam (ra). Kendisi ebubekir (ra) ın davet meyvelerindendir.  Hakkı işitince hemen icabet etmiş cennet yolcularına katılmıştır.

Sahabe bizler için bir ışık , bir  pusula niteliğindedir. Rızaya giden yolun mahiyetini idrak etme noktasında birler için birer yol haritasıdır. Onların kıssalarını  şöyle bir göz attığımızda islamın ilk yıllarında , en zor zamanlarında imtahanlara sabretmişler ve  bu yoldada tüm zorluklara katlanmışlardır.Malsa mal , cansa can , aileyle aile  her ne geriyorsa İslam için vazgeçmekten geri durmamışlar ve Alemlerin Rabbi (cc) ‘de onların imanlarına , kalplerine sebat vermiştir.Allah (cc) yolunda verdiğin kadar , vazgeçtiğin kadar karşılık bulursun…

Zübeyr bin avam çocuk yaşta yetim kalmıştı.  Babası ölünce amcası Nevfel onun  velayetini üstlenmişti. Birde annesi vardı Zübeyrin. Annesi Zübeyr’den pek memnun olmaz onu sürekli döver, ağır sözler söylerdi. Amcasına onu annesine karşı savunur ve  dövmesine engel olurdu.

Ne zaman ki Zübeyr bin avam İslam dinine girdi, Allahın razı olduğu hayatı yaşamaya başladı ,  Allahın dışında ibadet edilenleri reddetti ona ilk olarak karşı çıkan Amcası nevfel oldu.  Cahiliyede annesine karşı koruduğu amcası  ona  adeta bir hasım kesildi ve türlü türlü işkenceler yapmaya başladı.Aslında Zübeyr bin avam (ra) da çok iyi biliyorduki Hz Muhammed (sav) e tabi olursa hayatı tamamen değişecek , işkenceler , eziyetler daha niceleri başına gelecekti. Ancak o Ahiretteki akıbetini düşünerek dünya hayatında başına gelecek hiçbir şeye aldırış etmedi.  Şimdi  durum  nasıl peki ? Adam bakıyor  etrafında Allah’ın (cc) dinine davet eden fertler var . Onların yaşantısı , başlarına gelenler , dünya hayatına karşı olan tavırları . Şimdi bende İslama yönelirsem Ailemi karşıma alabilirim , şimdi bende Müslümanlar gibi giyinmeye başlarsam bana gerici diyebilirler , sendemi sofi oldun , daha yaşın genç evladım böyle yapma derler , eğer sakal bırakırsam iş yerinden kovulabilirim  gibi düşüncelerde Allah’ın (cc) dinini yaşamaktan geri kalan kişi !  Vallahi Allah’ın (cc) dininin sana ihtiyacı yoktur . Ancak senin Allah’ın (cc) rahmetine ihtiyacın vardır . Onun için bırak dünyada ki Kınanmaları . Hiç düşündünmü ya Rabbin seni kınarsa ?

Amcası Zübeyr bin avamın  islamda dönmesi için  ağır işkenceler yapmaya başladı.  Zübeyri bir hasırın içerisine bağlıyor ellerinden asıyor ve alttanda ateş yakıyordu. Öyleki zübeyr bın avam tutuşacak dereceye geliyor bedeninde ağır yaralar , ağır izler oluşuyordu. Bu işkence uzun zaman devam etti. Öyleki artık sırtından eriyen yağlar tutuşan  hasırı söndürüyordu.. Amcası bu ikence içerisinde ona Dininden dön seni bırakayım desede  Zübeyr o acılar içinde Hayır asla küfre dönmeyeceğim diye tekrar ediyordu.

Sahabe islama girerken çok zorluk çekti. Canını , malını , ailesini kaybetme pahasına Allahın razı olduğu dini seçtiler. Ve onları hiçbir şey bu yoldan vazgeçirmedi. Onlar dünya saadetini , rahatlığını zevkini terk ettiler Allah için zorluğa katlandılar sabrettiler. Zübeyr bin avamın  işkence  içerisindeyken dilinden düşmeyen kelimeye dikkat edelim LA KUFRUN AGVAM ! HAYIR ! HAYIR ! ASLA KÜFRE DÖNMEYECEĞİM ! Bana ne yaparsan yap , beni yaksanda lime lime kessende asla o bataklığa , o şirkin içerisine, Allah’ın (cc) lanet ettiği o yaşantıya dönmeyeceğim. Vallahi işte sebat budur , işte her şeye rağmen dik duruş budur.Bir taraftan ölüm pahasına dinden taviz vermeyen ashabı kiram topluluğu . Diğer taraftan işi bahane ederek , evliliği bahane ederek , ailesini , geleceği bahane ederek Allah’ın (cc) dininden yüz çeviren ve kendinede ümmeti Muhammediz diyen insan topluluğu . SubhanAllah…

Bedir savaşı geldiğinde Zübeyr bin avam da mücahidlerin arasındaydı. Müslümanların sayılı birkaç atı vardı bunlardan biride Zübeyr bın avamdı.  O bedir gününde çok sayıda müşriği öldürdü. Korkusuzca cihad edip dilinden tekbir sesini düşürmüyordu. İlahi adalet bedirde onun için tecelli etti. İman ettiğinde ona işkence eden amcasının kellesini Allah cc ona bedirde nasip etti.Elhamdulillah.

 

Cabirden : Rasullah sav hendek günü Bana kim beni kurayzadan haber getirir dedi. Zübeyr bin avam ben diyerek kalktı ve ordan haber alıp getirdi. İkinci defa Nebi (sav)  aynı şeyi sorduğunda yine Zübeyr bın avam kalktı ben dedi ve yine gidip haber getirdi. Nebi (sav) üçüncü kez aynı şeyi talep edince yine zubeyr bın avam gitti. Bunu  üzerine Nebi sav : Her nebinin bir havarisi ( yardımcısı ) vardır. Benim havarimde Zübeyr bin avamdır dedi.

 

Bakın bir gün ömer bin hattab ile birlikte bir yolculuk yapıyorlar . Biyerde konaklamak için durunca zübeyr bin avam abdest almak için hazırlık yapıyor. Ömer bin hattabın gözüne zübeyrin sırtındaki yaralar çarpıyor. Zubeyr abdestini alıp gelince  ona dönüp ey zubeyr ! istemeden gördüm ! o sırtındaki yaralar , oyuklarda ney öyle !  Ömer bir hattab şaşırdı.

Zübeyr bin avam anlatıyor : iman ettiğim zaman  akrabalarımın hepsi  bana işkence etmeye başladılar . En çokta amcam  beni hasıra sarardı alttan ateş yakardı işte o ateş  sebebıyle olan yanıklardan bu hale geldim dedi. Yine başka bir rivayette ona vucudundaki kesikler sorulunca Vallahi bunların  hepsini nebi sav ile birlikte girdiğim savaşlarda aldım diyerek. Mutlu bir şekilde bunu dile getirdi.

 

 

Bugün bizlerde Allah’ın (cc) dininin havarileri olmamız gerekiyor. Bizler cennette sahabeyle birlikte olmak istiyorsa , onlara her yönden benzemek için çalışmamız gerekiyor.

Onun Allaha sunacak bir mazereti , ödediği bir bedel vardı. Bu Amellerlede Allahtan cenneti talep ediyordu. Yeryüzünde şehit gibi yaşadı hiçbir amelden geri kalmadı. Cİhad emredildi cihad etti. İlmini geliştirdi yakine erdi. Malıyla her şeyiyle  İslam dinine yardım etti. Onun tarihte bıraktığı kalıntılar ahirette belgeler halinde ortaya koyulacak . Belkide o ey Rabbim ben bu darbeleri senin yolunda cihat ederken aldım diyip şahitliğini ispat edecek peki biz bugün Naasıl ispat edeceğiz ?  Allah yolunda Ey rabbim bende bunu verdim , bende bundan vazgeçtim , senin yolunda şu zorluğa katlandım diye bilecek bir delilimiz varmı diye kendimize sormamız gerekiyor. Rabbim bizlere af ve mağfiret etsin Allahumme Amin…

 

VELHAMDULLİLLAHİRABBİLALEMİN

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.