sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C

Ölüme Hazır mıyız

Ölüme Hazır mıyız
25.01.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd yerleri, gökleri ve ikisinin arasındakileri emsalsiz bir şekilde yaratan, bizleri hidayet olarak kitabı vahy eden, kainatın efendisi, tek ve yegane İlah, Rab, ibadet ve itaat edilmeye layık olan Allah Azze ve Celle’ ye mahsustur. Salât ve selam peygamberlerin sonuncusu, yaşayan Kur’an , kendisine tabi olunmadıkça cennetin imkansız olduğu müminlere karşı şefkatli, kafirlere karşı ise şiddetli olan Hz.Muhammed Mustafa (sav)’ ya, aline , ashabına, bugüne kadar yaşamış, bugün yaşayan ve bugünden kıyamete kadar yaşayacak olan tüm müslümanların üzerine olsun.

Çevremizde çok şahid oluruz ölümlere.İnsanların tek tek ayrıldığını görürüz aramızdan.Yaşlı genç hiç farketmeksizin bir bir biter imtihanları ve bizlerde birgün sıranın bize geleceğini biliriz.Kesinlikle inkar etmeyiz ölümü.Çok dikkat çeken bir durumda hiç kimsenin inkar ettiğini görmeyiz.Bununla birlikte insanların büyük bir çoğunluğuda hem ölümü hem de ölümden sonraki hayatı inkar etmezler.Ölümden sonraki merhaleleri kabul eder, tüm durakların gerçekleşeceğini inanırlar.Müthiş bir tezat var hayatlarda.Hem kabul edip hemde hiçbir hazırlık yapmamak.

İmam Gazali (rha) ihya adlı eserinde diyor ki; Ölüm ve ölümden sonraki durakların hepsinin iyice bilinmesi, bunlara inanılıp doğrulanması icab eder.Bunlar üzerinde ayrıca çokca tefekkür edilmesi gerekir.Eğer kişi bu şekilde tefekkür ederse, kendini ona göre hazırlar, önlem alır.Fakat ne yazık ki, insanların ekserisinde böyle bir günün varlığına kalben ve salimen bir imanın olduğu görülmüyor.Bu konular, kalblerin en derin noktasına kadar lazım geldiği şekilde yerleşmiş değildir.İnsanların dünyanın sıcağına veya soğuğuna var güçleri ile hazırlanmalarına rağmen Cehennemim sıcağı veya soğuğu için kendilerini hazırlamamaları bunun en açık delilidir.

Onlara ölümden ve ahiret hayatından sorulunca: – Evet, doğru konuşuyorsun, derler.Dilleri ile onlardan söz ederken kalbleri bütünüyle gaflete düşmüş vaziyettedir.Yemek yiyen bir adama yemekte zehir var desen, o da , – Evet doğru söylüyorsun, diyerek dili ile söyleneni doğrulasa da, o yemeği yemeye devam etse, o yemekte zehirin olduğunu sadece diliyle doğrulamış ve fiili ile yalanlamış olur.Fiil ile olan yalanlama dil ile yalanlamaktan çok daha mühimdir. (İhya cild 4 )

Evet, bunun en büyük sebebi imanı eksikliktir.Özellikle ahirete imanın eksikliğidir.Bu noktada hepimizin bir iman testi yapması gerekir.Hani zeka testleri vardır, onu yapınca alacağınız puana göre zeka seviyenizi öğrenirsiniz ya IQ diyilen.Hep beraber iman testi yapmalıyız.İmanımız güçlü mü, zayıf mı ya da eksik mi olduğunu tespit etmeliyiz.

Evet iman kalbtedir, fakat herşeyin bir alemeti vardır.Mesala bizler yemeğin bozulduğunu, onu kokusundan ve renginden anlarız.Yine yağmurun yağacağını rüzgarın şiddetli esmesinden, havanın kararmasından, gök gürlemisinden anlarız.Bu arada biz bu testi kendimize yapmalıyız başkasına değil.Herkes kalbinde olanı bilir.

Eğer bir kimse;

*Allah’ın kelamından etkilenmiyorsa. “Müminler ancak, Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen kimselerdir.” (Enfal 2)

*Ölümden ve ölüm sonrası hayattan etkilenmiyorsa.

Bir kimsenin imanın zayıflamaya başladığının en büyük göstergesi ölümü sıradan bir olaymış gibi görmeye başalmasıdır.Oysa ölüm her mümini derinden sarsmalıdır.Çünkü ölüm demek imtihanın bitmesi demek.

*İbadetleri aksatıyor, tembellik ediyor, terk ediyorsa.

Sonra onların arkasından öyle kuşaklar türedi ki, namaz (kılma duyarlığın) ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp-uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır. (Meryem 59)

Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah’ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı ancak çok az anarlar. (Nisa 142)

*Günahları önemsemiyor, tövbeyi geciktiriyorsa.

*Helal, haram sınırları konusunda titizlik göstermiyorsa

*Allah için sevmeyi, Allah için buğz etmeyi terk ediyorsa

*Müminler ile birlikte olmayı terk ediyorsa ( bir çok madde eklenebilir) imanda büyük problemler, sıkıntılar var demektir. Allah cc hepimize razı olduğu şekilde imanı elde etmeyi ve son nefese kadar bunu muhafaza etmeyi ,ölüm ve ölümden sonraki tüm duraklar için hazırlık yapabilmeyi nasip etsin. AMİN

    Hamd, Âlemlerin Rabbine mahsustur..

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.