sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

NİYETTEKİ İHLAS

NİYETTEKİ İHLAS
15.06.2021
0
A+
A-

Hamd sena yücelik gökleri yeri ve ikisinin arasındakileri yoktan var eden Allah (cc) mahsustur.

Salat ve selam son nebi resul Hz Muhammed (sav)’e ailesine ve bütün müminlerin üzerine olsun.

Ömer Bin Hattab’tan rivayetle Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur;

” Yapılan ameller niyetlere göre değerlenir herkes yaptığı amelin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resulüne varmak bunlara hicret etmek ise eline geçecek sevap da Allah’a ve Resulüne hicret sevabıdır. Kimde elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa onun hicreti de hicret ettiği şeye göredir. ( Müslim imaret 155 )

Bu hadisle ilgili İbni Mesud şunları rivayet etmiştir; “Kim bir şey isteyerek hicret edecek olursa onun için ancak o şey vardır. Bir adam Ümmü Kays denilen bir kadınla evlenmek için hicret etti. O adama Ümmü kaysın muhaciri deniliyordu. Hadisin önemini birkaç alimden izaat edelim. Ahmet Bin Hanbel, Ebu Davud, Tirmizi ve Darekutni gibi alimler bu hadisle islamiyetin üçte birini anlamanın mümkün olduğunu söylemişlerdir.

Şafii: “Bu hadisin yetmiş ayrı konu ile ilgisi bulunduğunu bu sebeple bu hadisi din ilimlerinin yarısı saymak gerektiğini belirtmiştir.”

Beyhaki: “İnsanın bütün ameli kalple dille ve diğer organları ile olur. Niyet kalbin amelidir.”

Niyet: Bir işi Allah rızası için yapmayı kalpten geçirmektir. Sözler ve davranışlar çoğu zaman niyete bağlı olduğu için iyi niyet başlı başına bir ibadettir. Ameller aslında niyete göre değer kazanır.

Misal; Yoldaki bir taşı insanlara zarar vermesin düşüncesiyle sevap kazanmak umuduyla kaldırıp atmak bir ibadettir.

Misal: Birinin malını meşru olmayan yollardan elde etmeye karar vermişken Allah korkusuyla bu düşünceden vazgeçmek de aynı şekilde sevap kazanmaya vesile olur.

Kalpten geçen düşünceler iyi niyete dayandığı zaman Allah katında değer kazanır. Bu esnada kalbin uyanık şuurlu olması gerekir.

Bir şeye niyet ederken kalp bu düşünceye katılmazsa niyet kabul olmaz.

Hicret; Bir şeyi terk etmektir. Allah (cc)’nun yasakladığı şeyleri terk etmek itikad, amel içtimayi alanda Allah (cc) Tevhid edip O’nun bizden istediği amelleri doğru bir niyet üzere yapmaktır.

Saf 10 11 12; ” Ey iman edenler size elem dolu bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi? Allah’a ve Resulüne inanırsınız mal ve canınızla Allah yolunda cihad edersiniz eğer bilirseniz bu sizin için çok hayırlıdır. Bunu yapın ki Allah günahlarınızı bağışlasın sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır.

İşte niyet edip istikamet üzerinde duracağımız aksi takdirde azabın hak olacağı açık bir şekilde görülmektedir. O zaman neye  niçin inandığımızı ne yapacağımızı ve sonucunda ne ile karşılaşacağımızın şuuruna varıp hemen salih amellere ama niyette de salih yalnız Allah için onun dininin menfaati için mahşer günü emin olmak Rahmanın rahmetine layık olmak için haydi.

Ahdin Allah’a verilen sözün gereği olan vefa’nın oluşup makama layık olması için amelin niyet ile niyetin amel ile  çarpışmaması gerekir.

Kalbin Allah ve Rasulüne bağlı olması ve ondan gelen her şeye baş üstüne demeli ve bunu uygulamalı da karşılığını alabilsin.

Hadisten çıkarılacak dersler;

  • Allah’ın değer verdiği, karşılığında sevap yazdığı şey insanın ihlası, iyi niyeti ve samimiyetidir.
  • Yapılan işlerden sevap kazanabilmek için o işlere iyi niyetle başlamak gerekir.
  • Niyetin yeri kalptir, dil ile söylemek şart değildir ama kalbin hazır hale gelmesine yardımcı olmak için dille niyetin söylenmesi müstehaptır.
  • Allah’ın rızası gözetilmeden yapılan işlerden sevap kazanılmaz.
  • İhlas, niyet sağlamlığı demektir.
  • Allah katında makbul olan bir işi imkansızlıkları sebebiyle yapamayanlar, onu yapmayı ihlas ve samimiyetle arzu ettikleri takdirde, yapmış gibi sevap kazanırlar.
  • İbadetleri makbul ve değerli kılan kalptir. Bu sebeple öncelikle kalp kin ve haset gibi manevi ictimai hastalıklardan arındırılmalı, mükemmel hale getirilmeli.

Buhari iman 10; “Muhacir Allah’ın yasakladığını terk edendir.” buyurmuştur Rasulullah (sav).

Temizlenenler ancak temiz işler yaparlar Rabbim niyetinde amelinde İhlaslı olup Rabbinin rızasını arayan kullarından cümlemizi eylesin. Amin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.