sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,5861
EURO
15,3546
ALTIN
799,94
BIST
1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
-5°C
Ankara
-5°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Kar Yağışlı
-4°C
Cuma Çok Bulutlu
-4°C
Cumartesi Çok Bulutlu
0°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
1°C

Ne kadar az Şükrediyorsunuz – 2

20.06.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

yazımızın ilk bölümünü okumak için tıklayın -> Ne kadar az şükrediyorsunuz 1

Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (c.c.)’a aittir.

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

Araf 179: – Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.

Bir önceki yazımızda insanların çoğunun cehenneme gitme sebebini ALLAH(cc) kendilerene kendisini tanıması ve iman etmesi için vermiş olduğu gözleri, kulakları, kalpleri v.s azaları dünyalık işlerde kullandıklarını ama ALLAH(cc) ‘ı tanımak iman etmek ve ona şükretmek için kullanmadığı için cehenneme gittiklerini bildirmiştik.

Allah’u Teala insanı İslam fıtratı üzerine yaratmış ve kalbine imana karşı bir meyil koymuştur. Bir insanın göz, kulak ve dil gibi hiçbir azası olmasa, bu kişi kalbini harekete geçirecek etkenlerden uzak olur öyle değil mi?

Peki bir kişi ALLAH(cc) kendisine göz, kulak ve dil gibi azaları verdiği halde bunları yaratılış gayesine uygun kullanmazsa bu azalar bu kişinin kalbini harekete geçirebilir mi? Kesinlikle hayır çünkü kişi bu azaları kullanmazsa kalp bu azalar yok gibi hareket eder ve hakikatten uzak durur hakikati duymaz ona kör ve sağır kesilir.

Bu insanlara peygamberler veya davetçiler doğru yolu, tevhidi anlattığında onların sana bakıp yanında oturduğu halde seni işitmezler. Bakınız ALLAH(cc) Rasulüne şöyle buyuruyor:

Araf 198.: “Onları doğru yola çağırmış olsanız işitmezler. Ve onları sana bakar görürsün, oysa onlar görmezler”

Ömer Nasuhi bilmen: Ey müslümanlar!. Eğer o basireti kapalı olanları doğru yola, hidâyet yoluna davette bulunsanız, duymazlar, o daveti kabul etmeyip sağır kesilmiş gibi bir vaziyette bulunurlar. Ve onları sana bakar görürsün, o gafilce bir bakıştır. Onların kalp gözleri kördür. Onlar basiretten, hakikatleri görüp anlamak özelliğinden mahrumdurlar. Artık (habibim!. Onların o pek fena hallerine bakıp da üzülme.

Bu insanların hakikati görmediği için kalpleri kararmıştır, kalp idrak etmese diğer azalar harekete geçmez,  çünkü insanın her türlü manevi faaliyetinin merkezi kalptir, kalbin dışarıya açılan iki penceresi vardır  bu pencerelerin biri duymak (sem’i) diğeri görmek (basir) dir.

Kalbin duyması yani kulağın duyduğu şeyi anlamasıdır, kalbin görmesi gözün gördüğünü anlamasıdır. İşte kalp eğer şirkten ve günahtan yüz çevirmezse  Rasulullah’ın buyurduğu gibi yaptığı haramdan sonra tövbe edip bir iyilik yaparak kendini temizlemezse o dinledikleri ve gördükleri kalbe inmez  ve hakikatten uzak durur.

Nahl 78:  “Allah sizi annelerinizin karnından çıkardığı zaman hiçbir şey bilmiyordunuz. Şükredesiniz diye size işitme (duygusu), gözler ve kalb(akıl) verdi”

Allah, bizleri esfeli safilin olarak değil, insan(ahseni takvim) olarak yaratmıştır, dolayısıyla bizler yanlış yol doğru yol nedir, hiç düşünmeden körü körüne tabi olmayalım diye göz kulak kalp vermiştir.

Bizlere duyma özelliği vermiştir ki (kulak) doğruyu, tevhidi anlatan kimselerin sözlerine kulak verip hakikate tabi olalım.

Bizlere görme yeteneği vermiştir ki kainatta ALLAH’ın(cc) birliğine işaret eden her varlığı görüp ardından bütün bunları yaratan ve emrine tabi kılan gücünün kuvvetinin sınırı olmayan ALLAH’ın(cc) kelamı olan Kur’an’ı kerimi okuyup kainatla birleştirdiğinde gözler ALLAH’tan(cc) başkasına kulluk edemiyeceğimizi görüp Sırat-ı Mustakim üzerine yürür.

Bizlere anlama hissetme yeteneği olan kalbi verdi ki, kulağın işittiği hakikatleri, gözün gördüğü hakikati anlayıp O’na iman edip O’nu Rab ve İlah kabul edip dosdoğru yolda kalalım.

ALLAH cc anlamayı ve amel etmeyi nasip etsin İnşallah…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.