sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,6693
EURO
10,3507
ALTIN
495,78
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
27°C
Ankara
27°C
Gök Gürültülü
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
29°C
Cumartesi Çok Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
30°C

MUTTAKİLERİN SIFATI

MUTTAKİLERİN SIFATI
31.01.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (cc)’a aittir.

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

İnşallah bu yazımızda kuranın girişi olan bakara 1-5 ayeti kelimelerini tevsirini nakletmeye çalışacağız

Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

1- Elif, Lâm Mîm
2- -Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir kitaptır.

Fatiha suresinden hemen sonra bakara suresinin girişine baktığımızda -Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir kitaptır. Buyurmaktadır  Yani, “Hayatın her safhasında bizi doğruluğa iletecek yolu bize göster, bizi hatalardan, kötü akibetlerden koru ve sonunda bizi başarıya ulaştır.”

Bu, kulun Kur’an okumaya başlamadan önce Allah’tan istediği şeydir. Kul Allah’a kendisini hayatın her döneminde bilgi eksikliğinden kaynaklanan şüphe ve kararsızlık labirentlerinden koruması ve doğru yola iletmesi için dua eder. Kul aynı zamanda Rabb’inden, bunca sapık yol arasından kendisine hayatta doğru yolu göstermesini diler

 Fatiha, kulun duası, Kur’an ise, Mâbud’un kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah’a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kur’an’ı onun önüne koyar ve sanki şöyle der: “İşte, benden dilediğin Hidayet!”şüphe olmayan bu Kur’ana  tabi olduğunda hakikatten şaşmazsın.

Bakara suresine girerken ilk beş ayet müminlerden sonraki iki ayet kafirlerden sonraki onüç ayet münafıklardan bahsediyor kırk ile yüzyirmi ayetler İsrailoğullarından bahsediyor. ALLAH(cc) seksen ayete onların durumunu halini yaptıkları veya söz veripte yapmadıklarını bizlere bildiriyor ki bunlardan dersler çıkaralım.

Bakara 2- -Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir kitaptır.

ALLAH(cc) ayete başlarken kendisinde şüphe olmayan diye söylüyor çünkü şüphe kalplerde hastalıklara yol açar kişiyi iman çizgisinde dışarı çıkararır evet ALLAH(cc) ilk önce Kur’anı Kerim’in kendisine ait olduğunu ve hiç bir beşerin buna müdahele edemiyeceğini peygamberinin sadece kendisinin emirlerini ve yasaklarını getirdiğini beyan ediyor ve muttakilerin bununla hidayete ereceğini bildiriyor dikkat edersek mümin,Müslüman,mücahid  demiyor, muttaki diyor peki muttaki ne demek?

MUTTAKİ: Allah korkusuyla kendini günahlardan uzak tutarak Allah’ın azabındân korunan ve böylelikle Allah’tan gereğince sakınan, O’na saygıda kusur etmeyen kimse.yaptığı amellere ise  takva denir .

Takva işlediği  amel onu işleyenede muttaki denir. Muttaki  ALLAH(cc ) kendisine çizdiği sınırları aşmamak hududları geçmemek ALLAH(cc) ve Rasulünün önünden yürümeyen ve bu konuda ihtiyatlı yaklaşan kimse.

Peki ALLAH(cc)  kendisine koyduğu sınırı aşmış hududları geçmiş ALLAH(cc)  ve Rasulunun önünde yürümeye çalışan kimse tağuttur. Bakın ALLAH(cc) ikisinin durumunu şöyle buyuruyor:

 Naziat suresi 37-41: “Kim ki sınırları aşmış ve dünya hayatını tercih etmişse o alevli ateş onun konağı olacaktır. Kim de Rabbinin makamından korkmuş, arzularını dizginlemişse, onun konaklayıp kalacağı yer de Cennet’tir.” 

Muttakinin ALLAH(cc)  korkusu bizlerin düşündüğümüz bir korku değil çünkü bizim düşündüğümüz  korku insanı korktuğu diğer insandan uzaklaştırır bağları koparır Ama muttakinin ALLAH(cc) korkusu öyle değildir ya ALLAH(cc ) sevgisi azalırmı korkusu.

İşte bu muttakilere Kur’an hidayete götürür.çünkü  el HADI olan ALLAH(cc)  tır  yani hidayeti verecek olan odur

Yüce Allah’ın sıfatı olarak el-Hadi; lütfuyla kullarına hidayet veren, hidayet eden, kurtuluşa götüren, doğru yola eriştiren, istediği kulunu hayırlı ve karlı yollara muvaffak kılan, muradına erdiren demektir. Hidayet etmek Yüce Allah’ın elinde olduğu gibi, hidayete eren kimselerin hidayetlerinin korunması da yine ancak Allah ( c.c) ‘dan dır. Allah’ın hidayet ettiğini kimse hidayetten mahrum edemez.

ALLAHcc hidayete erenin muttaki olduğunu beyan ettikten sonra muttakinin sıfatını yanı yaptığı amelleri zikrediyor;

Bakara 3: -Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.

(Devamı gelecek inşa ALLAH)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.