sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,6732
EURO
15,5807
ALTIN
784,51
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
10°C
Ankara
10°C
Çok Bulutlu
Cuma Sisli
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C

MÜSRİFLİK SADECE KİŞİNİN ELİ ALTINDAKİ MADDİ ANLAMDA SAHİP OLDUKLARINDA SAVURGANLIK YAPMASI DEĞİLDİR

22.11.2021
0
A+
A-

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. Selat ve Selam bu alemlere rahmet olsun diye gönderilen Muhammed Mustafa (s.a.v)’me onun yolundan gidenlere olsun İnşallah.

Allah c.c. Kur’anı Kerimde Allah’ın kendisine verdiği akıl, irade ve hayat sermayesine veriliş gayesine göre kullanmayıp haddini aşanlarada müsrif diye isimlendirir.

Zümer 53. ‘’Ey kendi nefislerinin aleyhine ‘’İSRAF’’ eden kullarım. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü gafur ve Rahimdir.’’

Allah’ın Peygamberi ile getirdiği şerri hudutları aşmak gerek inanış gerek ahlak gerek helal ve haram sınırları farketmez kişi eğer yaratıldığı gayenin dışında bir yol takip ediyorsa kendisine verilen Akıl, İrade, Hayat ve kendisine ulaşan vahiy israf ediliyor demektir.

Ta-ha 124. ‘’ Kimde benim zikrimden yüz çevirirse (Kur’andan) artık onun için dar ve sıkıntılı bir hayat vardır. (darlık manevi anlamdadır) ve onu kıyamet günü kör olarak hasredeceğiz.

Ta-ha 125. ‘Ey Rabbim ben görmekte olan biriydim. Beni neden kör olarak haşrettin.

Ta-ha 126. ‘Allah’da derki; İşte böyle sana ayetlerimiz gelmişti, fakat sen onları unuttun. Bugünde sen işte böyle unutulmaktasın.

Ta-ha 127. ‘ İşte ‘İSRAF’ eden ve Rabbinin ayetlerine inanmayanı işte böyle cezalandırırız.  Ahiret azabı, elbette daha şiddetli ve daha süreklidir.’

Ayetlerde tarif edilen kişilik sonunda israf eden bir kişilik olarak tarif edildi. Ne yapmış Allah’ın zikrinden onun kelamından Kur’andan ve ayetlerinden yüz çevirmiş. Uyarıları, ayetleri dikkate almamış. Aslında Allah kullarına ayetlerini gösterip onu tanımak, ona hayranlık duymak, ona muhabbet beslemek ve ona saygılı olmak adına önün açılmış fırsatları sunar. Kul bundan başka yol arayışına girdiğinde hayatı ve diğer hidayet araçlarını israf eden bir müsrif olmaktadır.

Bu israf yani haddi aşma hangi alanda olursa olsun adı Allah katında israftır. Mesela Lut kavmi onlarda şerri sınırlarını ve yaradılış (fıtradın) sınırlarını aştıkları için müsrif bir kavim olarak isimlendirilmişlerdir.

Araf 80. ‘’ Hani Lut (a.s) kavmine şöyle demişti. Sizden önce alemlerde kimsenin işlemediği bir hayasızlığımı yapıyorsunuz?’’

Araf 81. ‘’Gerçekten siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsumuz. Doğrusu siz gerçekten ‘Müsrif’ bir kavimsiniz. Ayette hayasızlıkta haddi aşanlara Allah c.c.  israf eden müsrif kullar olarak isimlendirildi.

Mesela birbaşka ayette Allah c.c. yeryüzünde Rablik ve İlahlık iddiasında bulunan Firavuna müsrif bir kimse diye isimlendirmekte.

Duhan 30-31. Ayette ‘’Andolsun, İsrailoğullarını o alçaltıcı azaptan, Firavundan kurtardık çünkü o büyüklen ‘müsrif’ kimselerdendi.’’

İşte Allah c.c. haddini aşan Firavununda Allah c.c. Musa a.s getirdiği davet karşısındaki tavrından ve kulluk sınırlarını aşıp Yaratıcının yetki ve etki alanına girmeye adım atınca Allah c.c. onu müsrif olarak isimlendirdi.

Öyleyse israf sadece Maddi anlamda sahip oldıuklarımızdaki savurganlık değil Allah’ın insana verdiği akıl, irade, hayat ve en önemlisi vahye karşı yapacağı hadsizlik yaradılış gayesinin dışında bir hayat tercihide aynı zamanda kişiyi israf eden bir müsrif yapabiliyormuş.

Mesela yine Allah c.c. Mekke müşriklerini anlatırken onları üzerinde bulundukları yolu değiştirmeye yanaşmamalarından dolayı Allah c.c. ‘israf’ eden bir kavim bir toplum olarak tarif eder.

Zuhruf 5. ‘Siz ‘Müsrif’ bir kavimsiniz diye şimdi o zikri (öğüt ve hatırlatma dolu Kur’anı) sizden (uzaklaştırıp) bir yanamı bırakalım.’ İşte bu ayettede müsriflik Allah’ın daveti karşısında haddi aşan öğüt almayı kabul etmeyerek haddini aşan kimselere müsrif olarak isimlendirdi öyleyse israf ve müsriflik Allah’ın daveti karşısında haddi aşan öğüt almayı kabul etmeyerek haddini aşan kimselere müsrif olarak isimlendirdi. Öyleyse israf ve müsriflik yiyecek ve içecekten ziyade vahye karşı savurganca yaklaşımın adıdır.

Selam ve Dua ile…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.