MENÜ

MUHAKKAKKİ GERÇEK HAKİM ALLAH’TIR

345 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
MUHAKKAKKİ GERÇEK HAKİM ALLAH’TIR

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

 Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. O’na hamd eder O‘ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidayete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz.

 

Şehadet ederim ki Allah’tan başka ibadete layık hiçbir İlah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun Kulu ve Resulüdür.

 

Hakimiyet Tevhid inancını oluşturan bir meseledir. Hiç şüphe yok ki Hakimiyet, emretmek, yasak bir tek Allah Celle Celalühü’ya aittir. Allah’tan başka asla hayatımıza hükmedecek Hakimiyet sahibi yoktur. Kişi Tevhid’i hayatında gerçekleştirmesi için ilk önce Hakimiyet iddiasında bulunan tüm beşeri güç ve otoriteyi reddetmesi ve hakimiyeti alemlerin Rabbi olan Allah Celle Celalühü’ya has kılması gerekir.

 

Kur’an-ı Kerim’de hakimiyetin Allah’a ait olduğunu bildiren birçok ayeti kerime vardır.

 

“Hüküm sadece Allah’a aittir. O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.”( Yusuf 40)

 

“ Hüküm ancak Allah’ın o hakkı anlatır. Ve o doğru hüküm verenlerin en hayırlısıdır.”( Enam 57)

 

Allah’ı Celle Celalühü yaratıcı olduğunu kabul eden bir kişi onun emretme ve hüküm koyma yetkisinide kabul etmek zorundadır. Nasıl ki bizi yaratan, yaşatan, öldüren, dirilten, rızık veren Allah ise hayatımıza hükmedecek haram ve helal belirleyecek tek merci Allah azze ve celle’dir.

 

“ Allah hüküm verenlerin en üstünü değil midir?”( Tin 8)

 

Bugün şahit olmaktayız ki demokrasi gibi cahiliye sisteminde Allah’ın şeriatını, kitabını bu zamana uymadığını söyleyenler Allah Celle Celalühü’nün hâkimiyetini gasp ederek hadlerini aşmaktalar.Allah Celle Celalühü’nün hükmünü, şeriatını ortadan kaldırarak kendi heva ve heveslerinden hüküm koymaktalar.

 

Buna bir misal verecek olursak İslam dininde faiz, içki, zina gibi fiiller haram kılınmışken şuan her şey serbest bırakılmış ve normalleştirilmiştir.

 

Hiç şüphesiz ki böyle kimseler Rablık iddia etmektedirler. Allah Celle Celalühü’nün koyduğu hükmü beğenmeyip kendi arzularına göre hüküm koymuşlardır.

 

Allah’ın hükümlerini yok sayılıp da haramın helal, helalinde haram yapıldığı bir zamanda bir bakalım bizlerin tutumu nasıl. Eğer toplum bu haldeyken umursamaz bir tavır takınıp da Bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesinde isek, halife olduğumuzun şuurunda değil isek bizlerde ayet-i kerimede bildirdiği üzere cahiliye hükmüne tabi olmuşuz da haberimiz yok demektir. Hiçbir zaman unutmayalım ki üçüncü bir yol yoktur, ya haktasın ya da batıl da…

 

“Onlar hala cahiliye hükmünü mü arıyorlar? Yakin sahibi Hakk’a kesin inanan bir toplum için kimin hükmü Allah’ın hükmünden daha güzel olabilir.”( Maide 50)

 

Bizi ve kâinattaki her şeyi en ince noktasına kadar yaratan ve rızık veren her şeyin üzerinde tek otorite sahibi Allah Celle Celalühü’dur.

 

Bir düşünelim!  kainatın yaratılışı bu düzen ve bir kanuna göre belirlenenişi, idare edilişi, yağmurun yağdırılışı, güneşin doğuşu, batışı bütün canlılara rızkı veren bunlar üzerinde hükmeden Allah’tan başka kim olabilir?Unutmayalım ki yiyen, içen, uyuklama tutan hiçbir kimse hüküm koyamaz..

 

“ De ki! kimdir sizi gökten ve yerden rızıklandıran? kimdir kulaklarınızı ve gözlerinizi yaratan? kimdir ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran? kimdir bütün işleri çekip çeviren? kainatı  duraksamadan “ALLAH” diyecekler. de ki o halde onun cezasından sakınmaz mısınız?”( Yunus 31)

 

Akıllı olan aklını kullanan bir kimse kafasını çevirip bir kainata baktığında kendi üzerinde de kainat üzerinde de tek hükmedenim alemlerin Rabbi olan Allah Celle Celalühü’yü görecektir.

 

“HAKİMİYET KAYITSIZ VE ŞARTSIZ ALLAH’INDIR.”

 

Rabbim Hakk’ı Hakk bilip Hakk’a sarılan, batılı da batıl bilip batıldan uzaklaşan kullarından eylesin.

 

VELHAMDULİLLAHİ RABBİL ALEMİN

 

Rümeysa YILDIZTüm Yazıları
Yorum Yaz