sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,6732
EURO
15,5807
ALTIN
784,51
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
10°C
Ankara
10°C
Çok Bulutlu
Cuma Sisli
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C

Mücahid Erdem yazdı… Mülk suresi 2. Ayet

15.10.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (c.c.)’a aittir.

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

İnşaALLAH Bu ayki yazımızda ALLAH’ın kelamı olan Kur’anı Kerimden Mülk suresinin 2. ayeti kerimesini nakletmeye çalışacağız.

Mülk 2: O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır.

Aslında baktığımızda hepimizin devamlı olarak söylediği  bir kelime var dünya imtahan (yani deneme) yeri diyoruz evet doğru dünya imtahanın yapılacağı alan yer, mekan.

NEDEN? Çünkü insan Rabbine kulluk için yaratılmıştır ve bu kulluğun kalitesi için deneneceğiz  insanın geliş amacı budur.

İnsan suresi 2: “Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık.”

Bu dünyada insanın değeri budur. Yani bir imtihan gayesiyle burada bulunmaktadır. O, oluş gayeleri bu dünyada tamamlanan ve sonunda da yok olan bitkiler ve hayvanlar gibi değildir.

Ayrıca kimi rahiplerin zannettiği gibi insan için bir azab yeri de değildir. Öte yandan, yaptıklarının hemen karşılığını göreceği, tenasühçülerin inandığı gibi bir ceza yeri de değildir. Ne maddecilerin inandığı gibi bir eğlence yeri, ve ne de Marksçı ve Darwinci düşüncelerde ileri sürüldüğü gibi bir harp meydanıdır.

Aslında bu dünya insan için bir imtihan yeridir. Ömür dediğimiz şey de bu imtihanın süresidir. Dünyadaki insana çeşitli güçler ve yeteneklerin yanında ayrıca bazı şeyler de tasarrufuna verilmiştir.

Bunları kullanmak ve diğer insanlarla ilişkide bulunmak hep bir imtihanın bölümleridir. Bu imtihan ömrün sonuna kadar, son nefes çıkıncaya kadar sürer. Neticesi ise burada değil ahirettedir.

Bütün imtihanlardan aldıkları sonuçlar değerlendirilerek belirlenecek ve başarılı mı olmuş yoksa başarısız mı olmuş ilan edilecektir. Bu imtihanı kazanmak veya kaybetmek bu dünyada kendini ne zannettiği ve nasıl çalıştığı ve hangi imtihanda ne yaptığına bağlıdır.

Eğer kendisini yaratıcısız ya da bir sürü ilah’ın kölesi zannetmiş ve karşı karşıya olduğu bütün imtihanlarda da, onu yaratana karşı, yapmış olduklarından ahirette bir hesap vermeyecekmiş gibi bir tavır almışsa bu durumda onun bütün imtihanlarda yaptıkları da yanlış olacaktır.

Eğer tek bir Allah’ın kulu olduğuna inanmış ve her işini Allah’ın rızasına göre yapmış ve ahirette hesap vereceği inancı içerisinde çalışmışsa salih amel işlemişse o zaman o imtihanını kazanmış demektir. Ki ALLAH(cc) insanın hangisinin daha  güzel amel işleyeceğini sınamak için ölümü(dünyayı)  hayatı(ağiret) yaratmış.

Mülk 2: O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır.

Amel ibadet: kişinin ALLAH(cc) itaat etmek hususunda nefse muhalefet ederek ortaya çıkan davranışlara ibadet denir.

Alimler güzel ameli açıklarken bu hanginizin ameli daha samimi daha doğru demektir. Çünkü amel samimiyetle olur ama amel doğru olmazsa makbul olmaz, o halde amelin halis olanı ALLAH’ın rızası için yapılacak ve Rasulullah’ın sünnetine uygun olacak.

Mesela Bir insanın niyeti samimi olsa ama namazı Rasulullah’ın Gösterdiği gibi değil de başka şekilde kılsa kabul olur mu?   Olmaz. Çünkü amel için niyet ve samimiyet yetmez sünnete uygun olması gerekir.

Abdullah bin Huzafe  Salih amel’i açıklarken

1:söz müstakim olmaz amel olmadıkça

2:söz ve amel istikamet bulmaz niyet olmadıkça

3:söz amel niyet sıratim müstekime ulaştırmaz sünnete uymadıkça

Evet söz doğru olmaz amel olmadıkça söz ve amel kabul olmaz doğru niyet olmadıkça söz, amel, niyet dosdoğru yola ulaştırmaz Rasulullah’a tabi olmadıkça.

Devam edecek İnşaALLAH.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.