sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
23°C
Ankara
23°C
Açık
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Hafif Yağmurlu
19°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
23°C

KUR’AN’DAN NASIL FAYDALANABİLİRİZ?

02.05.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim din günün sahibi Allah azze ve celle’ye mahsustur. Salat vesselam önderimiz örneğimiz kendisine itaat, ittiba olmadığı sürece kurtuluşun mümkün olmadığı son Peygamber Muhammed Mustafa (sav)’e Aline, Ashabına ve tüm Mü’minlerin üzerine olsun inşaAllah.

Şüphesiz hatırlama ve etkileme konusunda Kur’an’ın eşsiz bir gücü vardır. Bundan dolayı Kur’an insanın tavır ve davranışlarında olumlu bir değişime neden olur. Yüce Allah (c.c.) bize buna dair örnekler verir ve bizi bu kitabın değerini ve mucizelerinin sırrını anlamamız ve onunla ilgilenip kendimizi ona bırakmamız için onun üzerinde düşünmeye çağırır. O halde ondan nasıl faydalanabilir ve onun etkisi dairesine girebiliriz?

Kur’an’a yönelen bir kimse onun Rabbinin bir hitap olduğunu ve içinde dünya ve ahiretin anahtarlarını taşıdığını anlaması gerekir tek rehber ve kurtulacak yol budur. Kur’an’a göre yaşayıp Kur’an’ın belirlediği istikamette yürümektir.

Ancak bize miras olarak bırakılan Kur’an’dan gerçek anlamda faydalanmaktan alıkoyan birçok engeller çıkmaktadır. Bunların en başında Kur’an’ın anlamına değil de lafızlarına önem vermek gelmektedir. Bu sebeple de Kur’an’ın etkilenip de kendimizi de değiştiremiyoruz.

Kur’an’ın değerine onun şifa verdiğine ve değişimdeki büyük etkisine iman ve güven arttıkça Kur’an’dan hakkıyla faydalanacağız inşaAllah.

Ey kardeşim! Bil ki Ayetler nefislerle gerçeklerle ve varlığı sabit canlı olaylarla karşı karşıya olması için indirilirken Kur’an’ı sadece kendisiyle kulluk yapılan karşı karşıya olduğumuz günlük hayatın gerçekleriyle ilişkisi bulunmayan bir kitap olarak görüp okuduğumuz veya dinlediğimiz sürece kalplerimizle Kur’an arasında aşılmaz bir engel her daim olacaktır.

Mevdudi şöyle diyor; İnsan Kur’an’ı anlamak için ne kadar tedbir alır çeşitli metotlar kullanırsa kullansın Kur’an’ın getirdiklerine uygun amel etmedikçe olması gerektiği gibi özüne ve ruhuna ulaşamaz.

Kitabımız Kur’an’ı Kerim Allah’ın ipi kopmak bilmeyen sapa sağlam bir kulptur.

Allah’ın (c.c.) Rasulu (sav) Kur’an’ı yolcuları uyaran bir rehbere benzetmektedir. Onun rehberliğinde hayatlarını sürdürenler asla yollarını şaşırmayacak istikametlerini kaybetmeyeceklerdir. Bunun içinde Kur’an’ı Kerim’i hakkıyla okumak içindeki ayetlerle uyum içinde olmak gerekir. Kur’an’ı okurken okuyuşumuzun yavaş ve açık olması ve ağır ağır anlayarak okumalıyız.

Yüce Allah (c.c.) Şöyle buyurur;

“Kur’an’ı tane tane oku” (Müzemmil 4)

Okuyuş sırasında amacımız surenin sonuna ulaşmak olamamalıdır. Hz. Ali (R.A.) şöyle üzerinde düşünülmeden yapılan okumada hayır yoktur.

Hasan el Basri şöyle demiştir; Ey ademoğlu! Senin tek hedefin surenin sonuna ulaşmak kalbin nasıl incelecek?

Evet bizlerin sıkıntısı okuyup ve geçmek içindeki mesajları tehditleri emir ve yasakları anlamıyoruz idrak edemiyoruz bu şekilde okumak hiçbir fayda sağlamayacaktır. Hayatı değiştirme konusunda kalpte hiçbir etki oluşturmayacaktır. Ayetleri ve onlarla amel etme konusunda da eksik olunacaktır.

Abdullah bin Mes’ud (R.A.) şöyle der;

Bizden biri on ayet öğrendiğinde onların anlamlarını tam olarak öğrenip amel etmedikçe diğer ayetlere geçmezdi.

Bizler bugün okuyup anlamadan ona olan ihtiyacımız fark etmeden okuyoruz ama böyle okumak ne dünya hayatında ne de ahirette fayda sağlamayacaktır.

Bir örnek verip yazımız sonlandıralım inşaAllah.

Denize dalan bir dalgıç düşünün bu dalgıç denize daldığında oksijen tüpü ile dolar ve ondan ihtiyacı olan oksijeni çeker ve bu kişi ben istemiyorum bunu alın ben böyle dolacağım böyle devam edeceğim der mi? Eğer derse o kişi bir zaman sonra sebep olarak ölüp gider bu yaptığı da ahmaklık olur.

Bu dünya hayatını denize oksijen tüpünü Kur’an olarak düşünün eğer Kur’an’ı bir kenarı bırakıp devam edebiliyorsa bu o oksijen tüpünü bırakıp devam edenden daha ahmakça bir harekettir. Kur’an insanın ebedi bir hayatı mutlu yaşaması için deniz altındaki dalgıca lazım olan oksijen tüpünden daha fazla lazımdır. O nasıl ki tüp olmadan yaşamazsa bizde Kur’an olmadan hayatlarda mümkün değil yaşayamayız.

Selam ile Dua ile

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.