sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

KUR’AN’DA KIYAMET SAHNELERİYLE TERBİYE OLMAK

KUR’AN’DA KIYAMET SAHNELERİYLE TERBİYE OLMAK
22.06.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Allah (cc) zatı celaline, azim olan egemenliğine yaraşır biçimde sonsuz hamdler O’na mahsustur. Salat ve selam Hz. Muhammed (sav), Aline, Ashabı ve bütün Mü’minlere olsun.

Allah (cc) Kur’an’la kullarını terbiye ederken ilk inen süre ve ayetlerde kullarının ahiret ve beraberindeki merhalelerle alakalı konuları işleyerek kulun Allah (cc) Rahmetini umma ve kendisinden korkup, sakınma duygularını iç içe olmasını dilemiştir. Bu şuur, duygu zamanımızı faydalı işlerle ve hayır işleriyle meşgul olmaya itici güç sağlar.

Hemen hemen her surede kıyamet sahneleriyle alakalı ayetler mevcuttur. Bu da şunu göstermektedir ki bizim bu terbiyeden geçme zorunluluğumuzdur. Dünyanın geçici, Ahiret ebedi mükafat veya azab olabildiği şuuruna kuvvetli imana ne kadarda muhtacız.

Seyyid Kutub (R.ha.) bu konuyla alakalı şunları söylüyor;

“Kur’an, kıyamet sahnelerinde; dirilmeyi, hesabı, nimeti, azabı anlatır alemini tavsif etmekle kalmaz, hissedilen bir resim, hareket eden bir canlı, bariz bir şahıs haline koyar. Müslümanlar bu alemi tam olarak yaşamışlar, sahnelerini görmüşler ve bu sahnelerden etkilenmişler. Bazen kalpleri titremiş bazen de tüyleri diken diken olmuştur. Bazen içlerine korku sarmış, bazen de ruhlarınızı huzur ve mutluluk sarmış, onları bazen cehennem ateşi yakmış, bazen de cennetten esen, nesin rüzgarı onlara ışık saçmıştır. Onlar vaad edilen bugünü, gelmeden önce bu dünyada bilmiş ve yaşamışlardır.”

Mü’min bu duygularla, terbiyeden geçerek Rasulullah (sav) buyurduğu üzere’ Mü’min hali ümit ve korku arasındadır’. Bu durum sebebiyle azıcık zamanını boş faydasız işlerle geçirmez.

Şöyle bir tefekkür edecek olursak sen veya etrafındaki bir kişiye doktor 6 ay veya daha kısa daha kısa bir süre ömrün kalsa dese Müslüman olan bu kişinin durumunu düşünsek. Bu kişi artık geri sayıma başlar. Bir anlık zamanını dahi zayi etmeksizin tüm zamanını ahirete yönelik yaralı işlerle uğraşır. Malını, canını bütün imkanları tereddüt etmeksizin her şeyini Allah (cc) yolunda harcar. Böyle kişi günah işlemek şöyle dursun günahı aklından dahi geçirmez. Buna cesaret etmez. Allah’a kavuşma ve hesap gününe hazırlık yapar. Peki bizim 6 ay, 6 hafta, 6 saat, 6 dakika ömrümüzün garantisi yokken örnekteki kişinin durumuna sahip olamıyoruz.

“İşte onlar iyiliklere koşuşurlar ve iyilikler için yarışırlar.” (Mü’minun 61)

Bu vasfa bürünebilmemiz kıyamet sahneleriyle sürekli tefekkürle eğitimde, terbiye olmamız bu şuuru inşaAllah bize aşılayacaktır. Bir örnek verelim o zaman;

“Güneş, köreltildiği zaman,

Yıldızlar, bulanıklaşıp-döküldüğü zaman,

Dağlar, yürütüldüğü zaman,

Gebe develer, kendi başına terkedildiği zaman,

Vahşi-hayvanlar, toplandığı zaman,

Denizler, tutuşturulduğu zaman,

Nefisler, birleştiği zaman,

Ve ‘diri diri toprağa gömülen kızcağıza’ sorulduğu zaman:

‘Hangi suçtan dolayı öldürüldü?’

Sahifeler (amel defterleri) açıldığı zaman,

Gök, sıyrılıp-yüzüldüğü zaman

Cehennem ateşi çılgınca kızıştırıldığı zaman,

Cennet de yakınlaştırıldığı zaman,

(Artık her) Nefis, neyi hazırladığını bilip-öğrenmiştir.” (Tekvir 1-14)

Sahneye kendini üçüncü şahıs olarak değil merkeze oturttur. Düşün sahnede sadece insan için değil bütün varlıklar için inkılap söz konusu. Her varlığı kapsayan devrim. Her gün gözünün önünde olan güneş dürülmüş dünyadan milyonlarca kat büyük güneş, geceleri kendilerini izleyerek hoşnut olduğun yıldızlar dökülüyor. Gebe develer, vahşi hayvanlar korku endişe de, bir araya toplanıyor. Denizler kaynatılıp sınırlarını aşması, ruhlar bedenlerle birleşiyor. Diri diri gömülen kıza hangi suçtan öldürüldüğü soruluyor. Amel defterleri veriliyor, gökyüzü sıyrılıyor, cehennem tutuşturulup devamlı yanmakta, cennet yaklaştırıldığında ve sen bu sahneleri yaşayacaksın, bu vakanın merkezinde olacaksın o gün hissedeceklerini bugün benzeri duyguları hissetmelisin. Neler getirdiğimizi öğrenirken o gün bu günden kendine yön vermelisin

ALLAH (CC) HAKK’I HAK BİLİP HAKK’A SARILAN, BATILI BATIL BİLİP ONDAN UZAKLAŞAN KULLARINDAN EYLESİN

VELHAMDULİLLAHİ RABBİL ALEMİN

SELAMUN ALEYKUM

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.