sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
7°C
Ankara
7°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
4°C
Pazartesi Hafif Kar Yağışlı
3°C
Salı Çok Bulutlu
3°C
Çarşamba Açık
4°C

KUL OLMA YARIŞINDA ÖNDE GİTMENİN YOLLARI

KUL OLMA YARIŞINDA ÖNDE GİTMENİN YOLLARI
06.11.2022
0
A+
A-

Hamd alemleri isteğine göre emsalsiz yaratan hiç bir varlığa ihtiyaç duymayan Allah’a (cc) selat ve selam son resul ve insanlığın kurtuluş reçetesi olan Hz. Muhammed (sav)’e ve selam O’nun aline ,ashabına ve bu İslami hayatı dert edinen tüm Müslümanlara olsun.

Nimet veren eli tanımak kulluğumuza renk katar. İşte bu yüzden önce Allah’ı tanımamız lâzım.

 1. Allah’ı (c.c.) Tanımak
 • “…Kim Rabb’ine (mü’min olarak) kavuşmayı arzu ediyorsa, salih bir amel işlesin ve Rabb’ine kullukta (ibadet ve itaatle) hiçbir şirk/ortak karıştırmasın.” (Kehf: 18/110)

“… Kim Rabb’ine kavuşmayı arzu ediyorsa…” Sevdiğiyle buluşmak isteyen sevgili; en güzel elbisesini giyerek, en sevdiği parfümünü kullanarak buluşma yerine gider… Tüm bu hareketlilik kendisine şirin gözükmek içindir…

Ya bu sevgili Allah ise ?

 • ‘(Ey Muhammed!) Kullarım sana, benden sorarlarsa, ben şüphesiz onlara pek yakınım. Bana dua edenin duasını bana dua ettiği anda işitir, ona karşılık veririm.” (Bakara: 2/186)

“… Kullarım sana, benden sorarlarsa…”

Kendisini peygamberin dilinden öğrenmemizi istediği apaçık belli olan bu ilahi uyarıyı dikkate alıp Rabbimizi tanımamız lâzım… Yani nasıl bir Allah’a inanmamız lâzım?

Bunun için iyi bir esma-ül Hüsna’ya ihtiyaç var. Biz yine de bir kaç vasfını öğrenelim.

O ALLAH Kİ;

 • “Allah her şeyi işiten ve görendir.” (Nisa: 4/134)
 • “Allah ne yaptığınızı çok iyi görendir.” (Ahzap: 33/9)
 • “O; yere gireni de, ondan çıkanı da, gökten ineni de oraya yükseleni de bilendir.” (Fatır: 35/31)

İnanmış olduğun Allah (c.c.)’ın her şeyi görmesi sana Allah’ın çok güçlü olduğunu anlatır. Fakat senin için en önemlisi; Allah’ın seni her an görmesi.

Yoksa Allah’ın; Afrika’daki bir yerliyi görmesinin sana hiçbir faydası yok!

O ALLAH Kİ;

 • “De ki; Göğüslerinizin içinde olanı gizleseniz de, açıklasanız da Allah onu bilir. Göklerde olanı da yerde olanı da O bilir. Allah her şeye kadirdir.” (Al-i imran: 3/29)
 • “Gaybın anahtarı O’nun yanındadır. O’ndan başkası bunları bilmez. Karada ve denizde ne varsa hepsini O bilir. Bir yaprak düşmeye görsün. Mutlaka O’nu bilir. (En’am: 6/59)

 

Allah (c.c.) her şeyi bilir. Allah (c.c.) kalplerde geçen en ufak bir fısıltıyı bilir. Allah’ın her şeyi bilmesi O’nun gücünü ve kudretini gösterir. Fakat senin için en önemlisi ve işini kolaylaştıracak olanı; senin ne yaptığını bilmesi… Hem de günün 24 saati…

O ALLAH Kİ;

 • “Şüphesiz Allah dilediği hükmü koyar.” (Maide: 5/1)

Yer ve gökleri yaratan, insanlara belirli bir fıtrat veren Allah-û Teâlâ insanların nasıl barışık yaşayacağını da bilir. Ve insan fıtratına uyumlu kanunlar koyar. Hem de hiç kimseye danışmadan…

O ALLAH Kİ;

 • “Ey insanlar! Allah’a muhtaç olanlar sizlersiniz. Allah ise; O kimseye muhtaç olmayandır, hamda lâyık olandır.” (Fatır: 35/13)

Allah hiç kimseye muhtaç değildir. Ne bizim zikrimize ne de namazlarımıza…

Acıkınca kıvranan, sıkışınca kıvranan, bedene mikrop isabet edince kıvranan, susayınca kıvranan biz insanlar O’na muhtacız…

O ALLAH Kİ;

 • “Ey insanlar! Allah’a muhtaç olan sizsiniz. Zengin ve övülmeye lâyık olan ancak O’dur.” (Fatır: 35/13)

Allah (c.c.) zengin; insanlar fakirdir. Zaten her sene yerden meyve ve sebze bitiren Allah-û Teâlâ zenginliğini ispat ediyor.

Dilediğine dilediği kadar mal ve evlat veriyor. Zaten sen dahil her şey O’nun.

O ALLAH Kİ;

 • “Göklerde ve yerde bulunan herkes O’ndan diler. O her gün (her an)bir iştedir.” (Rahman: 55/29)

İnsanlar Allah-û Teâlâ’yı;

– “Dünya ve içindekilerini belirli bir program dahilinde yarattı ve kıyameti bekliyor. Hiçbir şeye müdahale etmiyor. (Haşa)…” Olarak tanıyorlar. Oysaki hiçte öyle değil.

Allah-û Teâlâ her an kullarını gözetiyor, yağmur yağdırıyor, can alıyor, ‘can’ veriyor. Şu an bu sahifeyi okuduğunu görüyor…

Allah’ın razı olduğu ‘insan modeli’ bizim için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Bakalım Allah-û Teâlâ kimi örnek alıp yaşamamızı istiyor:

 1. Peygamberi Tanımak

“And olsun ki sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü ümit eden ve Allah’ı çokça anan kimseler için, Resulullah’ta güzel bir örnek vardır.” (Ahzap: 33/21)

Allah’ın sana vermiş olduğu bunca nimetlerden sonra ona kavuşmayı ve cennetteki dereceni artırmak için güzel bir hayat görmeyi istersin.

İşte Allah-û Teâlâ tüm insanlığa ve sana Peygamber göndererek bu ihtiyacını karşıladı.

Peygambere bak; O nasıl yaşadıysa öyle yaşamaya çalış![16]

 1. Melekleri Tanımak

“O bir söz söylemeye dursun, mutlaka onun yanında görüp gözetmeye hazır biri vardır.” (Kaf: 50/18)

Yani sağ ve solunda seni gören, ne yaptığını bilen ve günün 24 saati seninle beraber olan ve görünen tüm amellerini yazan melekler vardır.

Şu an bile varlar. Onların varlığını bilmen seni kötü ortamlardan uzaklaşmana vesile olur. Biraz düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.

 1. Hesap Gününü Düşünmek

Hani denilmişti ya insanlar başıboş yaratılmadı… Hani denilmişti ya cennet ve cehennem var ve insanlar bir sınavdan geçecekler.

Sınav sonuçları sevabı ve günahıyla mahşer gününde açıklanacak.

 • “Kıyamet gününe has adalet terazilerini koyarız. Kimseye en ufak bir zulüm yapılmaz. (İyiliği) bir hardal tanesi ağırlığınca olsa bile, Biz onu getiririz. Hesaba çekenler olarak biz yeteriz.” (Enbiya: 21/47)
 • “Her insanın amelini kendi boynuna ayrılmayacak şekilde doladık. Kıyamet günü de ona yayılmış bir halde karşısında bulacağı bir kitap çıkarırız. Oku kitabını, bugün kendine karşı iyi hesaplayıcı olarak kendin yeter(sin).” (İsra: 17/13-14)

Düşünsene bi… Allah’ın huzurunda defterin açılmış ve yapmış olduğun kötülükler okunuyor…“Yer yarılıp beni yutsaydı da bu duruma düşmeseydim” derdin.

Gerçi henüz ölmedin? Allah’ın sana verdiği tövbe fırsatı ölünceye kadar devam eder.

Gayret bizden, tevfik Allah (c.c.)’tan.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.