sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Sağanak Yağışlı
26°C
Ankara
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Sağanak Yağışlı
20°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
19°C
Salı Parçalı Bulutlu
19°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C

KÜFRÜN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

25.09.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemlerin Rabbi Rahman Rahim, din gününün sahibi Allah azze ve celleye olsun. Salat ve selam son Resul, son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’e O’nun aline ve ashabına derdi Allah’ın rızası, gayesi Allah’ın davası olan tüm mümin ve müminelerin üzerine olsun inşallah.

Avrupa’nın doğusuna ve batısına egemen olan ve oradan da yeryüzünü diğer bölgelerine ayılan inkar kasırgası, daha önce bir benzeri olmayan tuğyanın yayılmasına sebep olmuştur. Artık bugün bütün dünya bununla iç içe oldu. Herhangi bir köşesinde çıkan bir şey diğer bölgelere anında yayılıyor. Tehlike ve etki yönünden pek önemli bir konudur bu. Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: ‘’İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesad ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine taddırmaktadır.‘’ (Rum 41)

İnsanların reddetmekten daha kötü yapabilecekleri ne var ki zaten? Ondan türeyen fesattan daha kötü bir fesad mı var? Bunun sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Üstün ruh yapısının ve güzel örneğin yok edilmesi: Allah azze ve cellenin varlığına inanmayan bir insanın bütün değer ölçüleri eşyaya bakışı mutlaka bozuktur. Çünkü insanda ruhu destekleyen ve onu en güzel örneğe bağlayan, insan kalbiyle Allah arasında köprü olan imandır. Ancak mümin yeryüzündeki hayatın gerçek sebebini bunla bilebilir. Allah (c.c) buyuruyor ki: ‘’Ben cinleri ve insanları ancak ve ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.‘’ (Zariyat 56)

O böylece, yalnız Allah’a kulluk etmesi gerektiğini bilir. Ve O’ndan başkasına kulluğa hiçbir zaman yanaşmaz. İnsan mutlaka birisine ibadet edecektir. Allah onu böyle yarattı. İbadet yaratılışın önemli bir parçasıdır. Ya O’na ibadet edecek yada bir başkasına. Eğer Allah’a ibadet ederse O’na itaati, emirlerini uygulamayı da gerçekleştirmiş olur ki dünyada hayatı düzgün olur. Ahirette de O’nun rızasına ve cennetine ulaşır. Çünkü Allah kitabında ve Resulün sünnetinde onu huyların en güzeline yönlendiriyor. Gene onu iyi şeyler yapmaya kötülükten sakınmaya özendiriyor. Ona kendisi için sevdiğini kardeşi için de sevmeyi öğütlüyor.

Ama Allah’a kulluk etmezse gerçekte kıymeti olmayan başka bir şeye kulluk eder. Örneğin kendisi gibi bir insana. Onun belirlediği helal ve haramlara uyar yada şehvetlerine kulluk eder. Mal şehveti… cinsiyet şehveti… egemenlik şehveti vs…

Veya Kuranı Kerim’in ifadesiyle şeytana kulluk eder. Çünkü şeytan gerçekte, Allah’tan başkasına ibadet eden herkesin kıblesidir.

 

‘’Ey adem oğulları, ben size and vermedim mi ki: Şeytana kulluk etmeyin, çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır; ‘Bana kulluk edin, doğru yol budur.‘’ (Yasin 60-61)

 

Yeryüzünün doğu ve batısındaki inkarcılara bakalım neye kulluk ediyorlar ibadetlerine neye yöneliyorlar. Komünist, bağlı olduğu idare ve yönetimin egemen gücün kuludur. İsteyen rejimin karşısında istediği gibi söz söyleyemez onu olduğu gibi kabul eder. Yoksa sonu ölümdür. İster severek olsun isterse sevmeyerek o bir dilim ekmek uğruna yaşayabilmek için bu Rablerin hepsine bel bağlıyor.

Batılıda mal ve şehvetlerini kuludur. Onu hareket ettiren maldır. Maddi bir kazançtan başaksı onu yerinden kaldıramaz. İnsan değer ölçüsü de maldır. Toplumdaki varlığı ve değeri kazandığı mala bağlıdır. Allah (c.c.) buyuruyor ki: ‘’Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve ‘birbirinizi tanımanız ve tanışmanız’ için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk, renk, soy ve servetçe değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, haber alandır.‘’ (Hucurat 13)

Onlarda diyorlar ki en kıymetliniz, en zengin olanınız. Bu zengin milyonlarca sömürge insanın rızkından çalıp çırpmış aldatılıp sömürülen milyonlarca işçinin kanını emmiş de olsa bu kapitalist dünya egemenliği için insanların ırzlarını ve varlıklarını sömürse de en üstün odur. Ve sonra bu malları nasıl harcıyorlar da sonuçta kul oluyorlar?

Ya insanı hayvan mertebesine düşüren cinsel şehvetler uğruna yada yeryüzünün yıkılıp yakılması için sürdürdükleri vahşi savaşlar uğrunda harcıyorlar bunu.

Devamı bir daha ki yazımızda inşAllah.

..Allah’a emanet olun…

..Selam ve dua ile…

…VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.