sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C

KALPTEKİ NOKTA – 1

KALPTEKİ NOKTA – 1
31.07.2018
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

KALPTEKİ NOKTA – 1

 

Hamd Sena yücelik kâinatı yoktan var eden, yaratmış olduğu mahlûkata sayısız nimetler veren Aziz, Cebbar, hâkimiyeti elinde bulunduran Allah (c.c)’ya mahsustur.

Salat ve Selam son nebi ve Rasul olan Hz. Muhammed (s.a.v)’e sahabesine ve bütün müminlerin üzerine olsun İnşaAllah.

Arapça da Kalp: Galebe “ dönmek ters yüz etmek devamlı olarak bir halden diğer hale dönmek manasında kullanılmıştır.

Rasul-i Ekrem (s.a.v) kalbi şu şekilde vasıflandırmıştır:

“Kalp, rüzgârın boşlukta döndürüp durduğu bir tüy gibidir.” (İbn Mace 88)

Rasulullah (s.a.v) burada kalbi bir tüye benzeterek onun en ufak rüzgârda dahi yönünü değiştireceğini anlatmaktadır. Burada ki benzetme akıllara durgunluk veren bir durumdur. Bizim için fitneler (imtihanlar) aynen böyle değil mi? Küçüğünden de etkileniriz büyüğünden de

Er Ragıb diyor ki: Bir şeyi kalpetmek onu bir halden diğerine çevirmektir. Allah (c.c) kalpleri ve gözleri kalpetmesi ise onları bir halden (görüşten) diğerine çevirmesidir.

Kalplerin Çeşitleri

Rasulullah (s.a.v) diyor ki: Fitneler (imtihanlar) kalplere peş peşe isabet ederler, hangi kalp o fitneleri kabul eder de sindirirse o kalpte siyah noktalar oluşur. Hangi kalpte o fitneleri kabul etmezse o kalpte beyaz bir nokta oluşur.

Beyaz olan kalp Sert Sefa taşı gibidir yeryüzü ve gökler yerinde kaldığı müddetçe fitneler ona zarar vermez

Siyah olan kalp ise içinde olanı dökülmüş bir kap gibidir kupkurudur. Ne iyiliği bilir ne de kötülüğü inkâr eder ancak heva-i nefsi ile hareket eder. (Müslim 144)

Hadisten anlaşıldığı üzere kalpler iki çeşittir. Beyaz ve Siyah kalpler bunlarda içlerinde derece derece farklıdırlar burada İnşaAllah Beyaz kalplerden bahsedeceğiz ikinci bölümde Siyah kalple yazımızı tamamlayacağız.

Beyaz kalpler 8 sınıfa ayrılmaktadır.

  • Mutmain Kalpler: “Onlar inanmışlar ve kalpleri Allah’ı zikretmekle mutmain olmuş, dikkat edin kalpler ancak Allah’ı zikretmekle mutmain olur.” (Rad 28)

İmam İbn Kayyim (rh.a) diyor ki: Mutmain kalbe sahip olan kişi, musibete uğradığında paniğe kapılıp ızdırap çekmez çünkü o musibet ve belanın Allah tarafından bir imtihan ve deneme olduğunu bilir.

 

  • Selim kalpler: “Ancak Allah’a Selim bir kalple gelenler müstesna.” (Şuara 89)

Ebu Osman es Siyadi diyor ki: Selim kalp bidatten uzak sünnetle mutmain olan kalptir.

 

  • Allah’a yönelmiş kalpler: İşte bu cennet Allah’a yönelen, onun buyruklarına riayet eden, görmediği Rahman’dan korkan, Allah’a yönelmiş bir kalple gelen sizlere, hepinize söz verilen yerdir. (Kaf 31-32)

Kurtubi (rh.a) diyor ki: Yönelişte kasıt Allah’a itaate yönelmektir.

İbnul Kayyım (rh.a): Gerçek yöneliş kalbin Allah’a itaate çekilmesi onu sevmesi ve ona dönmesidir.

 

  • Titreyen kalpler: İnsanlar ancak Allah anıldığı zaman kalpleri titreyen ayetleri okunduğu zaman imanları artan Rablerine güvenen, namaz kılan, kendilerine verdiğimiz rızıktan yerli yerince sarfedenlerdir. (Enfal 2-3)

Es-Suddi diyor ki: Bir kişi bir zulüm yapmak istediğinde kendisine Allah’tan kork denildiğinde o işi terk etmesi kalbinin korkuyla titremesidir.

 

  • Allah’a bağlı kalpler: Allah kendi katında bir güven işareti olarak sizi hafif bir uykuya daldırmıştı, sizi arıtmak sizden şeytan vesvesesini gidermek, kalplerinizi pekiştirmek ve sebatınızı arttırmak için gökten size su indirmiştir. (Enfal 11)

şevkani diyor ki: Allah Teâla bu şekilde kişiyi savaş meydanlarında sabırlı, kuvvetli ve sabit kılar.

 

  • Mütevazı kalpler: “Bu kendilerine ilim verilenlerin (Kur-an’ın) Senin Rabbinden bir gerçek olduğunu bilip de ona inanmaları ve kalplerinin ona karşı mütevazı kalması içindir.”

şevkani: Burada ki mütevazılık kişinin huşu sükûnet ve pak bir halde olmasıdır.

 

  • Huşu içerisindeki kalpler: “İnananların kalplerinin Allah’ın zikrine ve ondan inen gerçeğe huşu ile bağlanmasının zamanı daha gelmedi mi?” (Hadid 16)

Ebu Suud diyor ki: Huşu ile bağlanmak Allah’ın emir ve yasaklarına tam bağlılık ve kişinin hükümlerini uygulamaya koyulmaktır.

 

  • Yumuşak ve ürperen kalpler: “Rablerinden korkanların bu kitaptan derileri ürperir, sonra derileri ve kalpleri, Allah’ın zikrine karşı yumuşar (Sukûna kavuşur) işte bu kitap Allah’ın doğruluk rehberidir. (Zümer 23)

Ez Zeccac diyor ki: Azab ayetleri okunduğu zaman Allah korkusuyla derileri ürperir, sonra rahmet ayetleri okunduğunda derileri kalpleri yumuşar.

 

Vücudun komutanı olan kalp bu. İyi düşünülüp karar verilmesi gerekir. Ya itaatkâr bir kalbe sahip olacağız. Bunun sonu cennet ya da gelecek yazımızda açıklayacağımız isyankâr kalp bu ise cehenneme götüren komutandır. Rabbim düşünüp vahiyle aklını kullananlardan eylesin bizi Âmin

 

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.