sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,6677
EURO
15,5460
ALTIN
783,53
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Yağışlı
11°C
Ankara
11°C
Yağışlı
Perşembe Çok Bulutlu
10°C
Cuma Sisli
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C

İNSANLIĞIN DÜŞTÜĞÜ HASTALIK- 2

22.08.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd âlemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, yolundan gidildiği takdirde emniyetin elde edildiği Allah (c.c.)’a aittir.

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına, bugüne kadar yaşamış ve yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun

Bir önceki yazımızda (Enbiya 22  Eğer yer ile gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, bunların ikisi de muhakkak fesada uğrar yok olurdu. O halde Arş’ın Rabbi olan Allah, onların vasfetmekte oldukları şeylerden (bütün noksanlıklardan) beridir, münezzehtir) anlatmaya çalışırken bütün peygamberlerin ortak davetinin ALLAH(cc)’dan başka ilah olmadığını yazmıştık şimdi inşaALLAH ilah kelimesinin üzerinde biraz duralım.

İLAH lugatta: ısınmak ,alışmak ,kulluk edinen tutkun ve düşkün olunan, yönelinen gibi manalara gelir.

İslami ıstılahta: hüküm koyan, hukuk ve nizam belirleyen, egemenlik ve hakimiyetin kayıtsız şartsız verilmesidir.

İnsanoğlu yaratılış gereği kendisinden üstün bir varlığa yalvarma, tapınma, yönetilme ihtiyacı vardır. insanlar fıtrattan gelen bu ilah edinme ihtiyacını onu yaratan ALLAH(cc)’a vermezse başkalarını ilah edinir. Buda onu şirke, küfre ve netice olarak ebedi cehenneme götürür.

Kullarını en iyi tanıyan ALLAH(cc), onların fıtratlarını bildiği için yanlış yola sapmasınlar diye, başkalarını ilah edinmesin diye rahmetinden ötürü bir rivayete göre 124 bin veya 224 bin peygamber gödermiştir.

Düşünelim bugün kırşehir’in nüfusu ortalama 240 bin: yani bir şehir nüfusu kadar peygamber göndermiş ALLAH (cc).  Peki  sebebi nedir?

Enbiya 25: Senden önce hiç bir elçi göndermedik ki, ona şunu vahyetmiş olmayalım: “Benden başka ilah yoktur, öyleyse bana ibadet edin.”

İnsanlar kurtulsun, ALLAH’tan  başka ilah edinmesin, ebedi saadet yurdu olan cennete gitsinler. Evet bütün peygamberler  insanlığa :hüküm koyanın, hukuk ve nizam belirleyenin, egemenlik ve hakimiyetin kayıtsız şartsız ALLAH’a (cc) ait olduğunu yani ilah’ı anlatmışlardır.

Örnek verecek olursak: bir kasabada yaşıyor olsaydınız orda hastane sağlık ocağı yok, bütün kasaba hasta olsa bir doktor geldiğinde her kesi muane ediyor herkese ayni ilacı yazıyor ne deriz? Bu kasabanın hepsi aynı hastalığa yakalanmış

O zaman bugün insanlığın düştüğü hastalık neyse geçmişin hastalığı da aynı, ALLAH’tan başka ilah edinme. Ve peygamberlerin ortak çağrısı                       “LA İLAHE İLLA ALLAH” Bütün sahte ilahları red edip ilah olarak ALLAH’ı(cc) seçmesidir.

Ama maalesef bu hastalık bugün insanların çoğu tarafından anlaşılmadığı gibi  geçmiş insanlar tarafından da  anlaşılmamış. Bakın ALLAH(cc), insanlığın çoğunluğunun kapıldığı bu hastalığı belirtirken onları kendisini tanımadığını bildiriyor.

Hac 74: Onlar Allah’ı gereği gibi tanıyamadılar. Muhakkak Allah güçlü­dür, Azizdir

 

Bu insanlar gerçek Rablerini tanımlayamadılar, İlahlarını bilemediler. Gerçekten bu insanlar Allah’ı hakkıyla tanıyamadılar, Allah’ı hakkıyla bilemediler. Allah’ın zatını, sıfatlarını, rubûbiyetini, ulûhiyeti-ni, azametini, kibriyasını tanıyamadılar. O’nun rahmetini, rahmetinin eseri olarak gönderdiği kitabını, âyetlerini, peygamberlerini hakkıyla tanıyamadılar. Allah’ın kendilerini insan yerine koyup kitap göndermesindeki hikmetini anlayamadılar. Onlara merhameti gereği Peygamber görevlendirmesindeki hikmetini, yeryüzünü yaratmasındaki, kendilerini var etmesindeki gâyesini, muradını tanıyamadılar, bilemediler.

Neden bunlar ALLAH’ı(cc) gereği gibi tanımadılar çünkü biliyorlardı ki eğer ALLAH’ı(cc) rab-ilah kabul etselerdi artık istedikleri hayatı yaşıyamıyacaklardı istedikleri yere gidip istediğini yiyip içemiyecekti o yüzden ne peygamberlerin nede davetçilerin sözüne kulak vermediler.

İLAH: hükmeden kanun koyan hakimiyet sahibi

ALLAH’ı(cc) tanımayan kadrini bilemeyen insanlar, kendi hayatlarını yaşarken hüküm kanunları kendilerinin yada kendileri gibi yaratılmış aciz başka bir insanın koymasını isterler.  işte peygamber ve davetçiler onlara hayır eğer seni yaratan ALLAH(cc)’ise yönetende o olması lazım aksi takdirde ilah olarak ALLAH(cc) değil de bir insanı kabul etmiş olursun dediklerinde işte bunu anlamamışlar ve onlara karşı çıkmışlar.

Bu insanlara soruyorum bir insan çıksa ben yaratırım dese ne dersiniz şaşırırsınız demi? Olmaz dersiniz, kafayı yemiş dersiniz, yaratan ALLAH(cc) dersiniz, peki birisi çıkıyor bende yönetirim diyor hiç ses çıkarmıyorsunuz neden?

ALLAH(cc)  Araf 54’de : İyi bili­niz ki yaratmak ve emretmek ona mahsustur. Âlemlerin rabbi olan Allah, yüceler yücesidir.

İşte ALLAH’ın(cc) kadrini bilmeyenler yaratmayı ona tahsis edip yönetmeyi başkalarına verebiliyorlar işte bunlar ilah olarak ALLAH(cc)’dan  başkasını seçmişlerdir.

Kassas 38: Firavun: “Ey ileri gelenler, ben sizin için, benden başka bir ilah tanımıyorum.

Bakın firavun insanlara  sizin benden başka ilahınız  yok derken, burda firavun  sizi ben yarattım manasında kullanmıyor, eğer öyle deseydi, yaşı ondan büyük olanlar derlerdi ben senin doğduğun günü hatırlıyorum sen nasıl beni yaratmişsın derdi ama firavun burda  rablik,ilahlık iddasında bulunurken, hakimiyetin,  kanun koyanın, toplumun nizamının kendisini belirleyeceğini koyma manasından bahsediyor.

Yani onlar ALLAH’ın hakimiyetinin sadece gökyüzünde kalmasını istiyorlar, yer yüzünün hakimiyeti kendilerinde olmasını istiyorlar. Peygamberler ve peygamberi takip eden davetçiler onlara şu cevabı veriyorlar;

“TEKVİNİ  KANUNLARI  KİM  BELİRLİYORSA  TEŞRİ  KANUNLARI        O BELİRLER”

(devamı gelecek inşaALLAH )

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.