MENÜ

İLAÇLARINI İÇMEYİ SAKIN UNUTMA

287 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
İLAÇLARINI İÇMEYİ SAKIN UNUTMA

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

    Hamd övgü ve sena alemlerin Rabbi olan Allah azze ve celleye’dir.Ona yarattıkları sayısınca hamd olsun ki O ne güzel yaratandır.Salat ve selam ise Kuran’ın ete kemiğe bürünmüş hali müminlerin önderi Hz.Muhammed(s.a.v)’e onun aline ve ashabına olsun inşallah.

Konumuzun başlığına dikkat ettiğimiz zaman kişinin aklına ilaç dendiğinde hemen kutu içindeki kapsül şeklindeki maddeler gelmektedir.Kişi de bazı hastalıklar zuhur ettiğinde bunlar iyileşebilmek için bir sebeptir.Fakat anlatmak istediğimiz ilaç bu değildir.

Kişinin her daim alması tabiri caizse saat başı içmesi gereken bir ilaç vardır ki oda sabır ilacıdır.Her müminin dertlere deva olan,olayları çözen,yanlışa sapmamasına sebep olan imanını kuvvetlendiren sabır ilacını alması gerekir.Bunu nasıl yapmamız gerektiğini bizlere anlatan güzel bir örnek vardır.

Hükümdarın biri bir vezirine bir sebepten dolayı kızmış,hapse atılamasını ve sadece katıksız kuru ekmek verilmesini emretmiş.Günler geçtiği halde vezirden hiçbir şikayet ve yalvarma gelmeyince merak eden hükümdar,zindana adamlar göndermiş,nasıl olupta tahammül edebildiğini,feryat ve figana düşmediğini anlamak istemiş.

   Yanına gidenler sormuşlar büyük sıkıntı içindesin,elin ayağın zincirlerle bağlı olduğu halde,yinede yüzün sararıp solmamış,sıhhatin sarsılmamış hayret doğrusu.Ne yaptında kendini böyle koruyabildin?

   Vezir şöyle cevap vermiş;

Altı tane ilacım var onları kullanıyorum.

  Hayretle sormuşlar;nedir onlar?Hani nerdeler?

Vezir açıklamış;

   Birinci ilacım:Tevekküldür.Yani Allah’a(c.c.) dayanıp ona güveniyorum.

   İkinci ilacım:Kadere rızadır.Yani Allah’ın(c.c.) takdirlerine boyun eğiyorum,itiraz etmiyorum,çırpınıp üzülmüyorum.

  Üçüncü ilacım:Meşakatte sabırdır.

 Dördüncü ilacım:Ye’se yani ümitsizliğe düşmemektir,yani yılıp yıkılmıyorum,kendimi kapıp koyvermiyorum.

  Beşinci ilacım:Müteselli olmak.Yani benden daha kötü durumda olanları düşünüp bu halime hamd ediyorum.

  Altıncı ilacım:Ümittir.Yani bir gün olup nasılsa burdan çıkacağım diye,ümit ile yaşıyorum moralimi yüksek tutuyorum.

Allah azze ve celle hepimizi Kuran’dan ve sünnetten kaynaklanmayan ilimden sakındırsın inşallah.Bu halleri müslümanın her daim üzerinde bulundurması gerekir,öyleki müminin başına heran herşey gelebilir.

Belki bugün rahat,güven ve huzur içerisinde dir.Fakat yarın ne olacağını bilemezsin.İşte bu sebeple müminin sabır,tevekkül,ümit,itaat gibi olmazsa omaz vasıfları kalbinden hayatından hiç çıkartmaması lazım ki her daim iman üzere kalabilsin.

Öyleki sabır içine düşülen darlığın ve sıkıntının geçmesi için Allah’ın yardımını kazandırabilecek olan güzel bir davranıştır.Dayanılması zor ve insana ağır gelen sıkıntılara ancak sabır ahlakı sayasinde dayanılabilir.

Bir hakkı savunma sabırla yapılabilir.Allah’ın emirlerini yerine getirmek,nefsin hoş gördüğü ama aklın ve dinin hoş görmediği şeylerden kaçınmak sabırla olabilir.

Sabret çünkü Allah iyilik edenlerin mükafatını zayi etmez(hud-115)                                   

Kim sabretmek isterse Allah ona sabır verir.Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir ihsanda bulunulmamıştır.(buhari müslim)

  İslam yolunda mücadele ederken nasıl davranmamız gerektiğini Rabbimiz bizlere göstermektedir.Yardımcımızın alemlerin Rabbi olan Allah azze ve celle olduğunu unutmayalım inşallah.

VELHAMDULİLAHİRABBİLALEMİN

RAVZA ÖNDERTüm Yazıları
Yorum Yaz