sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

Hz. UMEYR B. SA’D (R.ANH)

Hz. UMEYR B. SA’D (R.ANH)
09.04.2018
0
A+
A-

Hz. UMEYR B. SA’D (R.ANH)

Hamd âlemlerin Rabbi gökleri ve yeri kendisine boyun eğdiren hayatı ve ölümü yaratan, Malik ve Meliklikte eşi bulunmayan Rahman, Rahim ve Esma’ul Hüsna isimleriyle yaratığı varlıklara ihsanda bulunan Allah’a (CC) salat ve selam iki cihan güneşi, cahiliyyenin yok olması, hakikatın gün yüzüne çıkması için gönderilen Hz.Muhammed (S.A.V.) aline ve ashabına ve selam Rahman’ın emirlerine boyun eğen ve işittik itaat etti şuuruyla yaşıyan tüm Müslümanlara.

Hayatının her alanında İslam’ı en önde tutar bütün olaylarda, Allah ve Resulüne herhangi bir zararın gelmesini istemeyen ve hayatıyla bunu ortaya koyan, yapmış olduğu işleri Hududullah sınırlarına dikkat ederek yapan.

Dünyayı boynuzlarından tutulacak ve arkasında sürüklenen bir hayvana benzeten ve ben onun değil, o bana köle olmalı şuuruyla hayatını ikame eden, verilen görevleri harfiyen yerine getirmek için çabalayan ve nefsini sürekli hesaba çeken Allah’ın dinine zarar verecek olan en çok sevdiği bir kişi dahi olduğunda tereddüt etmeden gereğini yerine getiren ahdine sahip çıkan eşsizlerden bir adamdan sizlere bahsetmeye çalışacağım.

Müslüman olduğu gün itibariyle hayatını takva ehli olmaya adayan bir şahsiyet ve çok ibadet eden bir sahabe idi.

İbadet edeceği zaman ışıklı olmayan ortamları arar ve orada kimsenin kendisinin ibadetlerini görmesini istemezdi.

Namazlarda ön saflarda olmak için can atardı. Aynı şekilde cihadın her safhasında hep önde olmak için çabalardı.

Günahları için çok ağlardı. Kendini Rahman’a adamış ve sürekli tevbe ederdi.

Bizlerde acaba onun gibi günahlarımıza tevbe ediyor muyuz? Yoksa ben zaten diğer insanlardan şuram üstün buram üstün veya ben şunları bunları yapıyorum. Fakat onlar bunları yapmıyorlar. Sanki bu dünyaya gösteriş yapmak için ve birileri desinler diye gönderilmiş bir havada mı yaşıyoruz?

Maalesef halimiz içler acısı bir hal içersinde giderken zamanda akıp gitmekte ve günahlarımızı düzeltmek yerine, tevbe etmek yerine Allah’a (CC) isyan edenleri örnek alır bir hale dönmüşüz de haberimiz yok gibi yaşıyoruz!

Sahabenin durumu böylemiydi! Ümeyr (RA) kuvvetli iman, saflığı, huyunun güzelliği ve aydınlık görüşleriyle insanların Allah’a yönelmesini sağlıyordu.

Hayatındaki hiç bir kimseyi dine ve dinin önderine değişmiyordu!

Bir gün üvey babası olan Calus’dan Peygamberimize hitaben sözler işitir.Bu kişi korkusundan Müslüman olmuştu. Ve Calus şöyle bir söz söylemişti: O adam doğru söylüyorsa biz eşeklerden daha aşağı yaşıyoruz! Bu sözleri işiten Ümeyr hemen onu yanına doğru gider gitmesine de Ümeyr onu çok sevmektedir.

Ve ona biliyorsun ben seni çok seviyorum. Az önce senden bazı sözler duydum. Ben bu sözleri şimdi gidip söylesem sen zarar göreceksin, fakat susup söylemesem dinin ve dinim helak olur.(Yani bizler helak oluruz!)

Fakat dinin hakkı, vefalı olmaktan daha hayırlıdır! diyor. Ve olayı Peygambere (SAV)ulaştırıyor. Calus çağırttırılır. Calus kendisine bu olay sorulduğunda ilkten inkar eder etmesine de sonradan mecbur itiraf etmek zorunda kalır. Çünkü Allah (CC), Cebrail (AS) peygamberine göndererek olayı şu ayetle bildirir:

“Onlar, kötü bir şey söylemedik, diyerek Allah’a yemin ederler. Onlar o küfür kelimesini kesinlikle söylediler. İslâm’a girdikten sonra yine kâfirlik ettiler. Ve o başaramadıkları cinayeti tasarladılar. Halbuki intikam almaları için Allah’ın, Resulü ile onları lütfundan zenginleştirmiş olmasından başka bir sebep yoktu. Eğer tevbe ederlerse haklarında hayırlı olur. Yok yanaşmazlarsa Allah onları dünyada da, ahirette de acıklı bir azaba uğratır. Yeryüzünde onları koruyacak veya onlara yardım edecek bir kimse de bulunmaz.” Tevbe 74 ayet

Evet Allah (CC) sadık kulunun doğruluğunu ortaya çıkartmak için vahiy gönderiyor.

Hz. Peygamber (SAV) bu olay üzerine Ümeyr (RA) kulağına şu sözleri söylüyor.

Ey çocuk! Kulağın görevini yerine getirdi. Ve Rabbin seni tasdik etti!

Ya bizler içinde dinimiz bu kadar önemli mi! Yoksa arkadaşlığımız, kardeşliğimiz, baba oğul arası ilişkilerimiz ve eşlerimiz daha da mı önemli ve ağır basıyor!

İşte hayat, işte teslimiyet ve Allah’ın doğruluğunu tasdik etmesiyle örnek olan bir sahabe Hz.Ümeyr b. Sa’d (RA)

Son olarak ta Calus (RA) onun her anıldığı yerde şöyle söylermiş: Allah (CC) benden dolayı ona hayırla karşılık versin. Beni küfürden, boynumu da ateşten kurtarmama sebep oldu.

Rabbim hakkıyla sahabe gibi olmayı cümle Müslümanlara nasib etsin…

Tevfik ALLAH’tan (CC)

Dua buyurun!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.