sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C

Hidayete Muhtacız 2

Hidayete Muhtacız 2
08.06.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd yerleri, gökleri ve ikisinin arasındakileri emsalsiz bir şekilde yaratan, bizlere hidayet olarak kitabı vahiy eden, kâinatın efendisi, tek ve yegane İlah, Rab, ibadet ve itaat edilmeye layık olan Allah Azze ve Celle’ ye mahsustur. Salât ve selam Peygamberlerin sonuncusu, yaşayan Kur’an, kendisine tabi olunmadıkça cennetin imkânsız olduğu, müminlere karşı şefkatli, kâfirlere karşı ise şiddetli olan Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ ya, Aline, Ashabına, bugüne kadar yaşamış, bugün yaşayan ve bugünden kıyamete kadar yaşayacak olan tüm Müslümanların üzerine olsun.

Doğru yola ulaşmak ancak Kur’an ile olur. Tabii ki sadace okumak hidayete erişmek için ya da onda sabit kalabilmek için yeterli değildir. İbni Kayyim el-Cevziyye (rha) el-Fevaid adlı eserinde Kur’an’dan faydanmanın şartlarını şöyle belirtiyor;

“Kur’an’dan faydalanmak istersen O’nu okuyacağın ve dinleyeceğin zaman kalbini ona bağla ve kulaklarını ancak ona yönlendir. Yüce Allah’ın (cc) seninle konuştuğunu, muhatap olunduğun şuuruyla o atmosferde hazır bulun. Çünkü Kur’an Rasül’ün (sav) dilinden Allah’ın buyurduğu hitabıdır”. İbni Kayyim (rha) bu şarta şu ayeti delil getiriyor; “Muhakk ki, bunda kalbi olan veya hazır bulunup kulak veren kimseler için bir öğüt bulunmaktadır” (Kaf 37)

Bu şartların yerine gelmesi demek aynı zamanda Kur’an’ın hayatları tesir etmesi için emirlerinin yaşanabilmesi ve bunlara mani olan etkenlerin kalkması gerekmektedir. Kur’an “Kelamullah” tır, Allah’ın kelamıdır, sözüdür. Kur’an “Kitabullah”tır, Allah’ın Kitabı’dır. Allah’ın sözü olduğu için sözlerin en güzelidir. Allah’ın seninle konuştuğunu senin muhatap aldığını, muhatap olunduğun şuuru çok ama çok önemli bir noktadır. Allah’ın sana değer verip seninle konuşması gerçekten akıllardan çıkarılmaması gereken bir konudur. Evet sadece okumak yeterli değildir. Hayata geçmeyen pratiğe dönüşmeyen, amelleri etkilemeyen, imana kuvvet katmayan okumalar maalesef yeterli değildir.

“Kendilerine kitap verdiğimiz kimselerden, kitabı hakkıyla okuyanlar, işte onlar ona iman ederler”… (Bakara 121)

Bu ayette okumak fiili ‘Tilavet’ kelimesi ile ifade edilmiştir. Ragıp el-İsfahani tilavetin tanımını yaparken bazı inceliklere değinmiştir. Tilavet sözlükte birine, bir şeye uymak, onu yakından takip etmek demektir. Terim olarak; Hem okumak hem de emir ve yasaklarını, teşvik ve uyarılarını hayata geçirmek suretiyle Allah’ın Kitabı’na uymak anlamına gelir. Bu analamıyla kıraat kelimesinden daha özel bir mana ifade eder. Buna göre her tilavet bir kıraattır fakat her kıraat tilavet değildir. Bu sebeple tilavet genellikle yalnız İlahi Kitap’lar hakkında kullanılmıştır, çünkü Allah’ın kitabı sadece okumak için değil aynı zamanda hükümlerinin uygulanması için gönderilmiştir. Tilavet ettim diyebilmek için  okuduğunu uygulamak gereklidir. Ayette övülen insanlar kıraat ehli değil tilavet ehlidirler.

“Şüphesiz bu Kur’ an, en doğru yola iletir”… (İsra 9) ama sadece kıraat ile yetinenleri değil, tilavet edenleri iletir.

Selam ve Dua ile….

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.