sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Kar Yağışlı
1°C
Ankara
1°C
Kar Yağışlı
Pazartesi Çok Bulutlu
-1°C
Salı Çok Bulutlu
-1°C
Çarşamba Az Bulutlu
1°C
Perşembe Az Bulutlu
1°C

HEP AYNI BAHANELER

HEP AYNI BAHANELER
28.09.2022
0
A+
A-

Bismillahirrahmanirrahim

Hamd yerleri ve gökleri emsalsiz bir şekilde yaratan, yarattıkları üzerinde tek tasarruf yetkisine sahip olan Allah c.c Salat ve selam Alemlere rahmet olarak gönderilen kutlu yolun önderi Hz. Muhammed s.a.v ‘e aline ashabına ve bugünde onu lider edinip onun yolunu takip eden tüm müslümanların üzerine olsun.

İnsanoğlunun nefsinin hoşuna gitmeyen , kendisini ve çevresini değiştirecek ,hayatını  yalnızca Allah’ın rızasına göre yaşatacak olan şeylere  daima bahaneleri,   vardır. Halbuki hadistede belirtildiği gibi  ‘İlim öğrenmek kadın erkek her müslümana farzdır’.

İş veren olmak yada çalışan olmak,  anne olman , çok çocuğunun olması , ailenle yaşıyor olman ,maddi sıkıntılarının olması ,  kadın olman , yaşlı bir dede olman , dilinin yabancı olması, işlerden güçlerden yetişemiyor olmak ,sevmediğin insanların ilim ortamında bulunması, aklına gelen gelmeyen her ne olursa olsun seni ilimden, ilim almaktan ,ilim meclislerine gitmene engel oluyorsa işte o senin aşman gereken bahanendir.

İlim için engel yoktur ,nefsin isteğine ters düştüğü  , nefsin hoşuna gitmediği için ve fedakarlık yapılmak istenmediği için ilimden geri kalıyoruz. En büyük engel nefsimizin esiri olmamızdır. Merkezimizde nefsin razı olması , onun istek ve arzuları yer aldığı için elbette Allah’ın rızasına götürecek olan ilime vaktimiz ve isteğimiz kalmıyor.

Her yerde sıkça karşımıza çıkan ayette Allah c.c şöyle buyuruyor: Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.  Tek gaye ve hedef Allah’ın rızasına göre yaşamak ve yaşatmak iken bu gayeyi yerine getirmemek için bahaneleri sıralayabiliyoruz .Fakat dünyada ki işimizi görmek için hiç bir bahanemiz kalmıyor eğer bahaneler olacaksa da hemen bu bahaneleri ortadan kaldırmak için canla başla çalışıyoruz yeter ki şu dünyalık işimiz görülsün.

Allah c.c biz kullarını çokça nimetleriyle donatmıştır .Aldığımız nefes , gören gözlerimiz ,bedenimizin her organı , ailelerimiz eslerimiz evlatlarımız evlerimiz arabalarımız kainatın hizmetimize sunulması burada elbette ki Rabbimizin nimetlerini sıralayamayız fakat Rabbimiz bize verdiği ve vermekte olduğu nimetlerini onun razı olacağı yolda  bunları bahane olarak sunalım diye değil Allah yolunda, yine onun vermiş olduğu bu nimetlerle cenneti kazanalım  ve rızasına ulaşalım diye verdi. Bizlerse bu nimetleri Allah’ a bahane olarak götürüyoruz .

Peki Allah c.c bu bahanelerimizi kabul edecek mi ?

Senin hastan vardı ,senin işin çok yoğundu ,sen artık yaşlısın , bakman gereken çocukların ,büyütecek malın mulkun ,yada maddi sıkıntıların , sevmediğin insanlar vardı ilim ortamında ,düğününe hazırlanıyordun, komşularınla günün vardı tamda sohbet zamanı , çocuğunun uyku düzeni deyipte Allah c.c o mahşerde  o sorgu anında bu bahanelerimizi kabul edecekmi bir düşünelim …

İçimizdeki sese kulak verelim ;Vallahi kabul etmeyecek ben kendimi paralasamda kendimi ifade etmeye, savunmaya çalışsamda kabul etmeyecek.  çünkü Allah c.c bize ayetlerinde bildirmişti:

De ki; “Eğer babalarınızı, evlâtlarınızı, kardeşlerinizi, eşlerinizi, hısım-akrabanızı, kazandığınız malları, bozulmasından korktuğunuz ticareti ve hoşunuza giden evleri, konakları Allah’dan, Peygamber’den ve Allah yolunda cihad etmekten daha çok seviyorsanız Allah emrini gerçekleştirinceye, yapacağını yapıncaya kadar bekleyiniz. Allah yoldan çıkmışlar güruhunu doğru yola iletmez. “(tevbe 24)

seyyid kutup r.h bu ayette şunları kaydediyor:

Bu inanç sistemi, içine girdiği kalbi başka bir şeyle paylaşmaya katlanamaz. Kalp, ya sırf ona ait olur, ya da ona hiç baştan yer vermez. Bu âyetlerin vermek istedikleri mesaj müslümanın ailesinden, akrabalarından, eşinden, çocuklarından, malından, çalışmasından, dünya nimetlerinden ve meşru hazlardan kopması, ya da dünyanın bütün güzel şeylerinden el-etek çekerek yalnızlık köşesine kapanması değildir. Hayır, asla bu inanç sisteminin tek istediği şey, insan kalbinin sırf kendisine bağlı olması, sevgisine başka bir şeyi ortak etmemesi, egemen ve buyurucu konumda olması, hareket ettirici ve itici bir rol oynamasıdır. İnanç sistemine bu rol tanındıktan sonra müslüman, hayatın bütün güzelliklerinden yararlanabilir, bütün çekici hazlarından payını alabilir, bunun hiç bir sakıncası yoktur. Yalnız müslüman bütün bu güzellikleri ve hazları, inancının gerekleri ile çatıştıkları anda tümü ile silkeleyip atmaya hazır olmalıdır.

Bu iki yolun ayırım noktası şuradadır: Acaba egemenlik bu inanç sisteminde mi, yoksa dünya hazlarında mı olacak? Söz önceliği bu inanç sisteminin mi, yoksa şu dünya nimetlerinin birinin mi olacak? Müslüman, kalbinin inancına sımsıkı bağlı olduğundan emin olduktan sonra çocuklarından, kardeşlerinden, eşinden, akrabalarından yararlanabilir; mallar, ticarethaneler, evler edinebilir; israfa kaçmaksızın ve gurura kapılmaksızın yüce Allah’ın yarattığı güzelliklerden ve çekici hazlardan payını alabilir. Bunun hiç bir zararı, hiç bir sakıncası yoktur. Hatta o takdirde bu yararlanma İslâmca hoş görülen bir “müstahap”tır. Çünkü bu yararlanma bir tür şükürdür, bu nimetleri kulları onlardan yararlansın diye bağışlayan yüce Allah’ın cömertliğini bir anlamda onaylamadır; O’nun rızık vericiliğini, nimet bağışlayıcılığını, karşılıksız sunuculuğunu hatırlatan bir fırsattır.

artık erteleme ve ilim için dinini öğrenip yaşamak ve yaşatmak  için bu bahanelerini bir kenara at ve her ne olursa olsun hiç bir şey seni ilimden uzaklaştırmasın . İstekli bir kalp karşısında hiç bir şey  ayakta duramaz .

Allah  c.c bahane üreten değil Allah’ın dininin hakimiyeti için neler yapılabilir bunun için mücadele eden kullarından eylesin inşeAllah .

-VELHAMDULİLLAHİ RABBİLALEMİN –

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.