MENÜ

GÜNÜN AYET VE HADİSİ

60 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
GÜNÜN AYET VE HADİSİ

GÜNÜN AYETİ

 

مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍ اَوْ اُنْثٰى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيٰوةً طَيِّبَةًۚ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ اَجْرَهُمْ بِاَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

 

“Erkek olsun kadın olsun, bir Mü’min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz.

(Nahl Suresi 97. Ayet)

 

GÜNÜN HADİSİ

 

39-…….Bana İmâm Mâlik, Ebû Bekr el-Mahzûmî’nin âzâdlısı olan Sumeyy’den; o da Ebû Salih’ten; o da Ebû Hureyre(R.A.)’den şöyle tahdîs etti: Rasûlullah (Sav) şöyle buyurdu: “Bir adam bir yolda yürü­yüp giderken susuzluğu arttı. Orada bir kuyu buldu ve hemen o ku­yuya inip suyundan içti. Sonra çıktı. Adam orada bir köpekle karşılaştı ki, hayvan susuzluktan dilini çıkarıp soluyor, yaş toprağı yalıyordu. Bu yolcu (kendi kendine):

— Yemin olsun bana ulaşan susuzluğun benzeri şiddetli bir su­suzluk bu hayvana da ulaşmış, dedi (hayvana acıdı).

Sonra kuyuya indî de ayakkabısının içine su doldurdu. Sonra ku­yudan çıkarmak için ayakkabısını ağzıyla tuttu, onu dışarı çıkarıp kö­peği suladı. Bundan dolayı Allah o kula mükâfat verdi ve onun günâhlarını mağfiret eyledi.”

Sahâbîler:

— Yâ Rasûlallah! Hayvanları sulamakta bize ecir var mıdır? de­diler.

Rasûlullah:

— “(Evet, kendisinde hayât olan) her yaş ciğeri sulamakta ecir vardır” buyurdu.

(KİTABU’L EDEB – BUHARİ – 39. HADİS)

Yorum Yaz