sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

GÜNÜN AYET VE HADİSİ

GÜNÜN AYET VE HADİSİ

GÜNÜN AYETİ

فَلَمَّٓا اَحَسُّوا بَأْسَنَٓا اِذَا هُمْ مِنْهَا يَرْكُضُونَۜ

Bizim zorlu-azabımızı hissettikleri zaman, oradan büyük bir hızla uzaklaşıp kaçıyorlardı.

(Enbiya Suresi 12. Ayet)

GÜNÜN HADİSİ

18–…….Mucâhid ibn Cebr’den; o da İbn Abbâs(R)’tan tahdîs etti ki, Peygamber (S.a.v) “Ben sabâ rüzgârı ile nusrat olundum. Âd kavmi de debûr rüzgânyle helak olundu” buyurmuştur [32].

Buhârî şöyle dedi: Ve Muhammed ibnu Kesîr, Sufyân es-Sevrî’den; o da babası Saîd ibn Mesrûk es-Sevrî’den; o da Abdur-rahmân ibnu Ebî Nu’m’dan söyledi ki, Ebû Saîd (R) şöyle demiştir: Alî (Yemen’den) Peygamber’e, toprağından arıtılmamış bir mikdâr altın cevheri göndermişti. Peygamber bunu şu dört kişi arasında pay­laştırdı: el-Akra’ ibn Habis el-Hanzalî, sonra el-Mucâsı’î, Uyeyne ibn Bedr el-Fezârî, Zeyd et-Tâî, sonra Nebhân oğulları’ndan biri ve Al-kame ibn Ulâsete el-Âmirî sonra Kilâb oğulları’ndan biri arasında. Bu taksime Kureyş ve Ensâr öfkelendiler ve:

— Peygamber Necd halkından başkalarına veriyor da bizleri bı­rakıyor, dediler.

Peygamber (S):

— * ‘Ben ancak bu mal ile onları İslâm ‘a alıştırıyorum” buyurdu. Bunun üzerine iki gözü çökük, yanağının iki elmacığı çıkık, alnı

yüksek, gür sakallı, başı tıraşlı bir adam öne geldi ve:

— Allah’tan kork yâ Muhammedi dedi. Peygamber de:

— “Ben âsîlik edersem Allah ‘a kim itaat eder? Allah beni yer ahâlîsi üzerine emin kılmakta iken, sizler beni emîn saymıyor (güven­miyor) musunuz?” buyurdu.

Bu sırada bir kimse Peygamber’den o şahsı öldürme izni istedi. Zannediyorum ki, bunu isteyen Hâlid ibnu’l-Velîd’di. Peygamber bu istekten onu men’ etti.

O sert bedevi geri dönünce Peygamber (S) arkasından:

— “Şunun soyundan yâhud bunun arkasından öyle bir kavim türeyecektir ki, onlar Allah ‘in Kitabı ‘nı okuyacaklar, fakat bu onla­rın boğazlarından ileriye geçmiyecek, onlar okun avı sür’atle delip çıktığı gibi dînden çıkacaklar. Onlar İslâm ahâlîyi öldürecekler de put­ların sahihlerini terkedecekler. Yemîn olsun eğer ben onların zama­nına erişseydim, muhakkak onları Ad kavminin öldürülüşü gibi öldürürdüm” buyurdu.

(KİTABU’L ENBİYA – BUHARİ – 18. HADİS)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.