sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,5688
EURO
15,3294
ALTIN
799,72
BIST
1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
-5°C
Ankara
-5°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Kar Yağışlı
-4°C
Cuma Çok Bulutlu
-4°C
Cumartesi Çok Bulutlu
0°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
1°C

GÜNAH İŞLEDİM AMA MUSİBET GÖRMEDİM!

08.12.2021
0
A+
A-

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah (c.c.)’a, Salat ve selam Hz. Muhammed (sav.)’e, aline, ashabına, ehli beytine ve tüm müminlerin üzerine olsun. Amin.

Allah(c.c.)’ın dünyada yaratmış olduğu her şey ahirette olan şeylerin birer numunesidir. Dünyada olup biten her şey ahirette olacak olan şeylerin birer numunesidir. Ahirette yaratılmış olan şeylere gelince İbni Abbas bu hususta şöyle demiştir: “Cennette isimler haricinde dünyadaki şeylere benzeyen bir şey yoktur.” Evet böyledir, çünkü Allahu Teala refah ile refaha teşvik etmiş, azap ile de azaptan korkutmuştur.

Dünyada meydana gelen şeylere gelince her zalim zulmünden dolayı ahiretten önce dünyada cezalandırılır. Tıpkı bunun gibi her günah işleyende bundan dolayı dünyada cezalandırılır. Bu Allahu Tealanın şu buyruğunun manasıdır.

“Kim Kötülük işlerse onunla cezalandırır.” Nisa Suresi /123

Bazen asi/günahkar kişi bedeninin ve malının selametini görüp bir cezaya uğramadığını sanar. Oysaki kendisine verilen cezadan gafil olmadı ona verilen bir cezadır. Bilginler şöyle demiştir: “ Günahtan sonra günah işlemek günahın cezasıdır. İyilikten sonra da iyilik işlemek iyiliğin sevabıdır.”

Bazen de dünyada gelen ceza manevi bir ceza olur. Tıpkı İsrailoğullarından bazı rahiplerin dediği gibi: “ Ya Rabbi nice defa sana karşı günah işledim ama sen beni cezalandırmadın!” Bu kişiye şöyle denildi: “nice defa seni cezalandırdım sen bilmedin! Seni bana sığınıp yönelmenin tadından mahrum etmedim mi!”

Günahtan dolayı cezalandırılmanın bu türünü düşünen kişi cezanın pusuda olduğunu fark eder. Öyle ki Vuheyb ibnul Verd’e (rahimehullah) “ Günah işleyen kişi ibadetin lezzetini alır mı” diye sorulunca O: “ Hayır! Ne o ne de günaha niyetlenen kişi ibadetin lezzetini alamaz.”

Nice kimse vardır ki gözünü serbest bırakmış da basiretli olmaktan mahrum kalmıştır. Dilini serbest bırakmış da böylece kalp berraklığından mahrum edilmiştir. Veya yemeğinde şüpheli olan bir şeyi seçmiş de böylece içi kararmış, gece namazından ve Allah’a sığınıp yönelmenin tadından mahrum bırakılmıştır. Bundan başka daha nice musibetler…

Yine bunun tam zıddı da Allah’tan korkan kişi dünyadayken takvasından dolayı güzel bir mükafat görür. Ebu Umame(r.a.) peygamber (sav)’den nakletmiş olduğu hadiste geçtiği gibi; “ Allahu Teala şöyle buyurmuştur:

“Kadınlara bakmak şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Herkim benim rızamı umarak ona bakmazsa, ben o kimseye kalbinde tadını hissedeceği imanı nasip ederim.”

Bu hadis bu türden olan hususlarda kendisinden gafil kalanları uyarak özlü bir ifadedir.

Günahlara karşı zahiren verin açık karşılığın başa gelmemesi nadirdir. Peygamber (sav)’in şu buyruğu bu kabildendir:

“Şüphesiz kul işlediği günahtan dolayı rızıktan mahrum bırakılır.”

Ebu Osman en-Neysaburi’den şöyle nakledilmiştir: Cuma’ya giderken ayakkabısının parmak arasındaki kemeri kopmuş, o da bir müddet bunu tamir etmek için uğraşmış daha sonra da şöyle demiştir: “ Ben Cuma günü için olan guslü almadığımdan dolayı bu kemer koptu.”

Dünya da verilen cezaların acayip olanlarından birisi de şudur; Yusuf’un kardeşlerinin elinden olan zulüm uzayınca;

“Onu (Yusuf’u) ucuz bir fiyata sattılar.” Yusuf suresi/20

Onlarında Yusuf’tan istekte bulunup ona el açmaları uzun sürdü.

“Bize sadaka ver.” Yusuf suresi/88

Ve Yusuf nefsinin Züleyha’ya meylettiği zaman sabredince, Züleyha’ya helal yolla sahip oldu. Züleyha Yusuf’un aleyhine taşkınlık edince:

“ Senin ehlin hakkında kötülük murat edenin cezası nedir” Yusuf suresi/25

Hak Tela onu şu sözüyle konuşturdu:

“Ben ondan(Yusuf’tan) murat almak istedim.” Yusuf suresi/51

Şayet birisi Allahu Telanın rızası için bir günahı terk ederse, muhakkak o kişi bu amelinin semeresini görecektir. Bir ibadet yaptığı zamanda durum böyledir. Hadiste şöyle geçmektedir:

“Fakirleştiğiniz zaman sadaka ile Allah’la ticaret yapın.”

Yani dünyalık kazançlarınızın artması için sadaka amelini işleyin.

Muhakkak biz dünya rahatlığını arzulayarak nefsine şeriatın yasak kıldığı şeylerde tolerans gösteren kimselerin durumlarının, dünyada zehir gibi bir hale döndüğünü ve amaçlarının tam tersinin başına geldiğini gördük.

Rabbim bizleri kulak verip öğüt alan kullarından eylesin amin.

Gayret bizden, Tevfik Allah (c.c.)’tan.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.