MENÜ

GÖRMENİN GİZEMİ

197 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
GÖRMENİN GİZEMİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Eksik ve noksanlıktan beri olan, bütün kemal ve kamil sıfatların tek sahibi olan, Allah (c.c.) sonsuz hamdüsenalar olsun.

Alemlere Rahmet olarak gönderilen Mü’minlerin Önderi, Lideri Hz. Muhammed’e (sav) Aline, Ashabına ve tüm Mü’minlere de salat ve selam olsun…

Görmek, basit bir eylem gibi gelebilir insana. Ama aslında çok meşakkatli ve ustalık bir iştir. Gözün keskin görmesi, iyi seçmesi, sağlıklı olması bazen hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü görme fiili, sadece göz uzvuyla alakalı bir eylem değildir. Öyle olsaydı “Onların gözleri vardır ama görmezler…” denmezdi. Eğer sadece gözün bir eylemi olsaydı görmek, rüyaları neyle görüyoruz gözümüz kapalıyken?!! Yada 1400 küsür yıl önce, Bilal’in (R.A.) işkencesini, Habbab’ın (R.A.) dağlanışını, Yasir Ailesinin şehadetini nasıl görebiliyoruz? Veya Bedirdeki zaferi, Hayberin Fethini, müşriklerin hezimetini nasıl görebiliyoruz???

Görmeden sevebilir mi veya nefret edebilir mi ki insan? Peygamber ve Ashabını seviyor, Ebu Cehil ve Avanesinden nefret ediyoruz. Görmeden korkabilir mi veya umulabilir mi  insan??? Cehenneme düşmekten hesabı vermemekten korkuyor, cenneti ve nimetlerini umabiliyor insan.

Evet görmek sadece gözün eylemi değildir. Öyle olsaydı çok basit olurdu… Zaten sadece gözüyle görenler basit olanlardır!

İnsanda 7 çeşit görme vardır. Birbirini tamamlayan insanı diğer varlıklardan ayıran 7 çeşit görme…

  1. Göz ile görmek (Ruyet)
  2. Fikir ile görmek (Nazar)
  3. Kalp ile görmek (Basiret)
  4. Hissederek görmek (Şuur)
  5. Ruhla görmek (Sevgi)
  6. Anlayarak görmek (İdrak)
  7. Tüm benliği ile görmek (Kulluk)

İlla gerçeği görmek için bir göze ihtiyacın yok. Gerçeğe, doğruya gidemedikten sonra on gözün olsa ne yazar! Fikir çürümüşse, kalp körelmişse, hissiyat çökmüşse, Ruh ölmüşse, anlayış bitmişse, kulluk unutulmuşsa gözün görmesinin ne faydası var?!!

Rabbimizin bildirdiği gibi “Gerçek şu ki gözler gözler kör olmaz fakat göğüslerde olan kalpler kör olur” (Hac 16)

Sonuç olarak şunu diyebiliriz; baş gözünüyle beraber kalp gözünü açanlar kurtulacaklar.

Selam ve Dua ile

 

Feyzullah KARASUTüm Yazıları
Yorum Yaz